SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radio ZET przeprasza premiera i prezydenta za nieprawdziwą informację o wizycie w Bochni. „Konsekwencje wyciągnięte”

Dyrektor informacji Eurozetu Daniel Adamski skierował do Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Premiera pisma z przeprosinami za podanie przez Radio ZET nieprawdziwej informacji o zasypaniu wykopaliska archeologicznego w Bochni w związku z wizytą premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy. - Wyciągnięto konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych - wyjaśnia Wirtualnemedia.pl Adamski.

Article

Pod koniec kwietnia Radio ZET podało, że archeolodzy na rynku w Bochni odkryli szczątki ruiny średniowiecznego ratusza i zaczęli wykopalisko. Nakazano im jednak je zasypać, ponieważ na 19 maja zaplanowano uroczyste otwarcie nowej komendy Państwowej Straży Pożarnej, w którym mają wziąć udział premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda.

Następnego dnia biuro prasowe Kancelaria Prezydenta RP zamieściło sprostowanie w tej sprawie. - Uprzejmie wyjaśniamy, że prezydent Andrzej Duda nie planował wizyty w Bochni w dniu 19 maja 2017 roku, nie otrzymał takiego zaproszenia, więc nawet nie było to rozważane - napisano. - Przykład absolutnego kłamstwa medialnego - napisał Andrzej Duda w środę wieczorem na Twitterze, dodając link do tekstu Wirtualnej Polski. Wiadomość o tej sprawie podało m.in. radio RDN Małopolska, Wirtualna Polska i naTemat.pl.

Radio ZET przeprosiło za podanie fałszywej wiadomości. Treść przeprosin ujawnił w zeszły piątek rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek, publikując na Twitterze skan otrzymanego dokumentu.

Jak wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Daniel Adamski, dyrektor informacji Grupy Eurozet, pismo z przeprosinami trafiło do Kancelarii Premiera i Kancelarii Prezydenta. Wysłano je w dniu podania nieprawdziwej informacji, która natychmiast została odpowiednio sprostowana.

- Przeprosiny, upublicznione na TT przez rzecznika rządu, datowane na 25 kwietnia 2017 roku, zostały wysłane do Premier Beaty Szydło i Prezydenta Andrzeja Dudy i dotyczą błędnej informacji nt. Bochni podanej tego dnia przez Radio ZET. Sprostowaliśmy tę informację, a wobec dziennikarzy odpowiedzialnych za złamanie zasad rzetelności zostały wyciągnięte konsekwencje służbowe - tłumaczy Wirtualnemedia.pl Daniel Adamski.

Notki o przeprosinach Radia ZET podały portale Dorzeczy.pl i Niezalezna.pl, sugerując jednocześnie, że przeprosiny dotyczą innego materiału - o sierotach z Aleppo, na których przyjęcie przez Miasto Sopot miał nie wyrazić zgody rząd.

- Przykro mi, że „Do Rzeczy” i inne media, powielające plotkę, jakobyśmy przepraszali „za Aleppo” nie zadały sobie trudu sprawdzenia informacji u źródła - zaznacza Adamski.

Według badania Radio Track w pierwszym kwartale br. udział Radia ZET w rynku słuchalności wyniósł 13 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio ZET przeprasza premiera i prezydenta za nieprawdziwą informację o wizycie w Bochni. „Konsekwencje wyciągnięte”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
35 maja
jak się ma 17 do 19 maja

"na 17 maja zaplanowano uroczyste otwarcie nowej komendy Państwowej Straży Pożarnej, w którym mają wziąć udział premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda."
a kancelaria odpowiada:
"prezydent Andrzej Duda nie planował wizyty w Bochni w dniu 19 maja 2017 roku, nie otrzymał takiego zaproszenia, więc nawet nie było to rozważane"
14 28
odpowiedź
User
Racjonalny
Dopóki nie będzie jednoznacznej odpowiedzialności za kłamstwa mediów, dopóty takie "pomyłki" będą się zdarzać, oczywiście wyłącznie na niekorzyść politycznych oponentów. Do ilu osób dotrze informacja o dementi? Zapewne do maks. 10% odbiorców nieprawdziwej informacji.
52 17
odpowiedź
User
wstyd
ale wstyd - wiarygodne źródło informacji.... wstyd! dyrektor informacji, który nie wie co się dzieje, wstyd, wstyd.
69 21
odpowiedź
User
Hanka
Klasa sama w sobie. Gratulacje. Umieć przeprosić to pokazać wysoka kulturę. Inni nie potrafią.
38 37
odpowiedź
User
ja
Racjonalny,ma jak chcesz to zrobić w obecnej sytuacji?Pewnie,że powinna być,powinno tak być,choć ryzyko nadużyć gigantyczne;co jakiś czas wraca temat totalnej bezkarności urzędników,dziennikarzy,ale równocześnie ich misji,konieczności swobody działania i wielu praw,możliwości,nie bycia pod presją kary za błędy,pomyłki i dochodzenie do prawdy,etc.I o ile,gdy prześladują dziennikarza A. to dziennikarz B.miast mu pomóc albo wesprzec,choćby tak jak dz.C. szydzi i obraża,albo ma to w d.o tyle w tych sprawach dochodzi do solidarnych oburzeń dziennikarskich,ponad najbardziej ostrymi i głębokimi podziałami.I ma to swoje +y,nieraz chciałoby się by więcej,częściej...a że ma -y..długoby o tym. I tak nie można nie robić czegoś,bo b ędą krzyczeć,ale nie nieraz nie można,bo będą;poza tym wiadomo,trza to zrobić mądrze i nie na własny,danej władzy użytek.Ba..nIektórzy mówią,że lepsze to co jest,albo najgorsze konsekwencje bezkarności mediów, niż skutki ich ograniczeń.Ale i bez skrajnych przykładów można. Mamy skandaliczne wyroki przeciw dziennikarzom,mamy skutki działa ń wolnościowego rządu byłej władzy,potworne skutki w czasie ich panowania,wyroki,które zapadają bez względu na to kto rządzi,a mają dużo dalej idące konsekwencje niż te,które ponosi dz.czy ci,u których robił. z drugiej strony mamy i dobre, wiadomo,że różnie się do prawdy dochodzi,a gdyby nie ten i ów...wreszcie wszyscy podlegamy prawu,politycy,dziennikarze też.A jak to jest w praktyce,kiedy,gdzie...
8 13
odpowiedź