SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Współpraca Radia ZET i Stowarzyszenia Demagog, celem weryfikacja informacji polityków

Radio ZET oraz Stowarzyszenie Demagog rozpoczynają współpracę w ramach przedwyborczego projektu fact-checkingowego. Jej celem jest weryfikacja informacji, na które powołują się politycy na antenie Radia ZET, a także zmotywowanie kandydatów na parlamentarzystów do podniesienia poziomu debaty publicznej.

Stowarzyszenie Demagog będzie weryfikować budzące wątpliwości wypowiedzi polityków udzielających wywiadów m.in. w programie „Gość Radia ZET”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Wyniki analiz przeprowadzanych przez fact-checkerów będą przedstawiane na antenie, a szersze oceny wypowiedzi wraz z prezentacją źródeł znajdą się na stronie internetowej Stowarzyszenia (demagog.org.pl) i w specjalnym zbiorczym artykule - „Taka jest prawda” na stronie głównej radiozet.pl. Efekty współpracy publikowane będą również w mediach społecznościowych pod hashtagami #DemagogxRadioZet i #RadiowyFactCheck.

- W związku z wojną w Ukrainie i nadchodzącymi wyborami będziemy jeszcze bardziej podatni na fakenewsy. Ważne jest, abyśmy podejmowali świadome decyzje, opierając się na faktach, a nie emocjach. Dlatego chcemy podzielić się naszym wieloletnim doświadczeniem i umiejętnościami w zakresie walki z dezinformacją. Wierzę, że współpraca z Radiem ZET to sposób na dotarcie z rzetelną informacją do jak największego grona wyborców, ale również szansa na podniesienie poziomu debaty publicznej w Polsce - komentuje projekt prezeska Stowarzyszenia Demagog, Małgorzata Kilian-Grzegorczyk.

Pierwsze zweryfikowane wypowiedzi pochodzące z programu „Gość Radia ZET” są już dostępne na stronie internetowej fact-checkerów oraz Radia ZET. Fact-checkingowi poddano słowa m.in. Minister Klimatu - Anny Moskwy, dotyczące liczby rezerwatów przyrody powstałych pod rządami Prawa i Sprawiedliwości czy posła Pawła Kukiza o pytaniach referendalnych w Stanach Zjednoczonych.

- Radio ZET dla milionów słuchaczy jest codziennym źródłem informacji, a dla polityków ważnym medium, za pośrednictwem którego docierają do potencjalnych wyborców. Dlatego przed zbliżającymi się wyborami wspólnie ze Stowarzyszeniem Demagog będziemy uważnie wsłuchiwać się w ich wypowiedzi i weryfikować podawane fakty. Dzięki temu słuchacze Radia ZET będą mogli się dowiedzieć, czy informacje przytaczane przez polityków są prawdziwe, czy zamanipulowane. Będziemy badać wypowiedzi płynące ze wszystkich stron sceny politycznej, a wyniki analiz Demagoga prezentować na swojej antenie i w internecie - mówi Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET.

Stowarzyszenie Demagog to pierwsza i największa polska organizacja factcheckingowa, zrzeszona w IFCN (International Fact-Checking Network), zobowiązana do zachowania pełnej transparentności i bezstronności. Obecnie zweryfikowała ponad pięć tysięcy wypowiedzi polityków, które pochodziły z mediów tradycyjnych, jak i portali społecznościowych.

Według badania Radio Track w okresie od marca do maja br. Radio ZET miało 13,2 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 13,3 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Współpraca Radia ZET i Stowarzyszenia Demagog, celem weryfikacja informacji polityków

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
od id
Nudy, kompletnie bez intuicji.
odpowiedź
User
Ewa
Świetny pomysł. Przydałoby się jeszcze dopisywać do fałszu, jaka jest prawda.
odpowiedź
User
Janusz rozmyśla
Jak płatni propagandziści z Demagoga mogą cokolwiek "weryfikować"? Wystarczy zobaczyć kto ich finansuje i z góry widać, jaką szerzą agendę. Skąd w ogóle pomysł, ze kupiony za grosze młody prekariat będzie decydował, co jest prawdą?
odpowiedź