SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radiowe Centrum Kultury Ludowej ma być poza Dwójką, dziennikarze obawiają się zmiany profilu stacji

W najbliższych dniach rada nadzorcza Polskiego Radia ma zaakceptować ustawę zarządu o wyłączeniu Radiowego Centrum Kultury Ludowej poza struktury Dwójki. Niektórzy autorzy audycji w rozgłośni obawiają się, że może to oznaczać marginalizację kultury folkowej na jej antenie.

Article

Działające od 1994 roku Radiowe Centrum Kultury Ludowej zajmuje się promowaniem polskiej kultury tradycyjnej, m.in. muzyki folkowej, na różnych antenach Polskiego Radia. Według nieoficjalnych informacji w połowie czerwca zarząd Polskiego Radia podjął uchwałę o wyłączeniu RCKL ze struktur radiowej Dwójki. O tym, czy decyzja wejdzie w życie, zdecyduje w poniedziałek rada nadzorcza nadawcy.

Część dziennikarzy i współpracowników Dwójki obawia się, że wyłączenie RCKL ze struktur stacji to początek dużych zmian w jej ramówce. - Wiemy czym to się skończy: likwidacją „Źródeł” (audycja od pn. do pt. o 12:00) i zepchnięciem tej tematyki w 5-minutowe wtręty w godzinach, gdy słuchalność jest nikła. Dla mojego środowiska to całkowita klęska. Ale to nie wszystko: snuje się koncepcję, by zrobić z Dwójki coś na kształt RMF Classic, z playlistą etc. - stwierdził na swoim fanpage’u facebookowym muzyk folkowy Adam Strug.

- Wiadomość o wyłączeniu Radiowego Centrum Kultury Ludowej ze struktury Programu Drugiego Polskiego Radia bardzo mnie zasmuciła i kompletnie zaskoczyła. Oznacza ona utratę stałej anteny oraz godzin nadawania audycji, które jako jedyne w Polsce w sposób stały i konsekwentny prezentują polską muzykę tradycyjną. Gdy znika stałe pasmo rozpierzchną się również stali słuchacze, przeminie cykliczność, strategia (edukacyjna, informacyjna etc.) a doświadczenie i kompetencja dziennikarzy stają się niepotrzebne - stwierdził na Facebooku Janusz Prusinowski, dyrektor artystyczny festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

- „Źródła" - stała audycja o 12.00 - jest szeroko dostępnym kanałem prezentującym zarówno muzykę tradycyjną, muzykę świata, folk oraz aktualne wydarzenia, wydawnictwa, festiwale. Jest swoistym „Forum” dla wielu środowisk, skupionych wokół muzyki źródeł i kultury ludowej. Bez niej zarówno ta muzyka jak i społeczności stracą godne miejsce w strukturze narracji kultury i o kulturze w Polsce. Środowiska, które poświęciły ogromną uwagę praktycznemu podjęciu przekazu żywej tradycji, zostaną zesłane do podziemi - prognozuje Prusinowski.

- Jak usunięcie „Źródeł” z ramówki i dobrego czasu antenowego ma się do MISJI mediów publicznych? Kto - jeśli nie media publiczne - ma podjąć zadanie prezentacji i promocji tradycyjnej, (czyli narodowej) kultury muzycznej? Kto ma organizować specjalne koncerty takie jak „Muzyka Źródeł” czy „Muzyczna Scena Tradycji” i transmitować je w Polskę i poza granice? Kto ma przygotowywać, wydawać i prezentować publikacje o życiu i muzyce naszych ojców i dziadów? - zapytał.

Zarząd Polskiego Radia nie komentuje doniesień o zmianach dotyczących Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Rzeczniczka firmy stwierdziła, że jeśli podjęte zostaną jakiekolwiek decyzje w tej sprawie, poinformuje o nich.

Według badania Radio Track w drugim kwartale br. Dwójka miała 0,5 proc. udziału w rynku słuchalności.

Dołącz do dyskusji: Radiowe Centrum Kultury Ludowej ma być poza Dwójką, dziennikarze obawiają się zmiany profilu stacji

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Łapy precz
Czyżby decydenci wpadli na "oryginalny" pomysł, by wprowadzić playlistę, tj. paylistę? Jeżeli tak, to ciekawe, w jaki sposób zostanie to zawoalowane - "płyta tygodnia", "piosenka dnia"? Wszak są to już sprawdzone pomysły na robienie radia komercyjnego udającego misyjne. Jeszcze tylko pozbyć się redaktorów pasjonatów i zastąpić ich obrotowymi, którzy będą wciskać muzyczny kit zgodnie grafikiem przekazanym przez dział reklamy.
odpowiedź
User
ela
Całą tą Dwójkę powinni zlikwidować i nie marnotrawić naszych pieniędzy z abonamentu na takie coś. Jak bardzo ten program radiowy jest potrzeby społeczeństwu, niech świadczą wyniki słuchalności na poziomie 0,5%. Dwójka szoruje po samym dnie. Wcale mnie to nie dziwi, bo to radio stylem i treścią przypomina wczesny PRL, audycje są nudne i drętwe, a przecież mamy już XXI wiek. Osobiście nie znam NIKOGO, kto słuchałby tej stacji. Spośród ponad stu moich znajomych nikt nawet nie kojarzy, co to jest radiowa Dwójka.
odpowiedź
User
ĄĘĆŹŻŚĆŃÓŁ
Całą tą Dwójkę powinni zlikwidować i nie marnotrawić naszych pieniędzy z abonamentu na takie coś. Jak bardzo ten program radiowy jest potrzeby społeczeństwu, niech świadczą wyniki słuchalności na poziomie 0,5%. Dwójka szoruje po samym dnie. Wcale mnie to nie dziwi, bo to radio stylem i treścią przypomina wczesny PRL, audycje są nudne i drętwe, a przecież mamy już XXI wiek. Osobiście nie znam NIKOGO, kto słuchałby tej stacji. Spośród ponad stu moich znajomych nikt nawet nie kojarzy, co to jest radiowa Dwójka.

Hahahahaha, reprezentujesz standardowy lewacki (rynsz)tok myślenia: jeśli coś ma niską słuchalność, jest złe.

Tak się składa, że Dwójka to jeden z najbardziej misyjnych programów Polskiego Radia. Owszem, ma niskie słuchalności, ale każdy inteligentny człowiek wie, że dla radia publicznego nie ma to żadnego znaczenia. Liczy się wyłącznie poziom merytoryczny, a ten Dwójka ma bardzo wysoki. Propaguje konserwatywne wartości kulturalne. Nie jest to radio dla masówki, to jest radio elitarne i takie właśnie być powinno.
odpowiedź