SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radiowe Centrum Kultury Ludowej wyłączone ze struktur radiowej Dwójki

Rada nadzorcza Polskiego Radia zdecydowała o wyłączeniu Radiowego Centrum Kultury Ludowej ze struktur Dwójki, akceptując tym samym uchwałę zarządu spółki.

fot. Grzegorz Śledź/PR2Article

RCKL zajmuje się promowaniem kultury ludowej na wszystkich antenach Polskiego Radia. Duży nacisk kładziony jest na promocję muzyki folkowej. Dotychczas działało w ramach Programu Drugiego PR, ale to ma się zmienić: centrum ma być teraz samodzielną redakcją. Część rozmawiających z nami dziennikarzy i współpracowników Dwójki obawia się, że wyłączenie RCKL ze struktur stacji to początek dużych zmian w jej ramówce. - Wiemy czym to się skończy: likwidacją „Źródeł” (audycja od pn. do pt. o 12:00) i zepchnięciem tej tematyki w 5-minutowe wtręty w godzinach, gdy słuchalność jest nikła. Dla mojego środowiska to całkowita klęska - stwierdził na swoim fanpage’u facebookowym muzyk folkowy Adam Strug.

Wczoraj ujawniliśmy, że decyzja o RCKL zbiegła się z decyzją Komisji Etyki Polskiego Radia w sprawie wicedyrektora Dwójki Jacka Hawryluka. Rozpatrując skargę byłej szefowej Radiowego Centrum Kultury Ludowej komisja przyznała, że doszło do naruszenia „wolności sumienia i wyznania, gwarantowanej przez Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej”.

W poniedziałek rada nadzorcza zaakceptowała wykluczenie RCKL ze struktury radiowej Dwójki. - Tym samym w strukturze organizacyjnej Polskiego Radia RCKL znowu stanie się samodzielną redakcją, która będzie prezentować i promować muzykę i kulturę folkową na wszystkich antenach Polskiego Radia - komentuje rzecznik prasowy PR, Małgorzata Kaczmarczyk.

Zarząd Polskiego Radia zapewnia, że nie zmieniają się cele i zadania Centrum: wciąż ma wspierać twórców kultury ludowej oraz organizować koncerty i festiwale.

- Zarząd PR jest przekonany, że pracownicy Radiowego Centrum Kultury Ludowej dołożą wszelkich starań, by poprzez programy najlepszej jakości wypełniać misję Polskiego Radia, jaką jest między innymi rozwój kultury, nauki i oświaty, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dorobku intelektualnego i artystycznego - podsumowuje Małgorzata Kaczmarczyk.

Według badania Radio Track w drugim kwartale br. Dwójka miała 0,5 proc. udziału w rynku słuchalności.

Dołącz do dyskusji: Radiowe Centrum Kultury Ludowej wyłączone ze struktur radiowej Dwójki

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ynwytawresnok jeicaM
Trudno mi ocenić, czy jest to słuszna decyzja.
Ale wydaje mi się, że RCKL jako samodzielna redakcja nadal może produkować swoje audycje, a "Źródła" nadal mogą się ukazywać na antenie Dwójki. Może obawy dziennikarzy i muzyków folkowych są niepotrzebne? Zobaczymy.
W każdym razie mam nadzieję, że Dwójka pozostanie sobą. To jest jeden z najbardziej misyjnych i konserwatywnych programów Polskiego Radia. Działa jak należy i trudno mieć jakieś zastrzeżenia. Warto utrzymać PR2 w dotychczasowej formie.
odpowiedź
User
hmm
dyrekcja nieźle poradziła sobie z przeciwnikami. szkoda, że rykoszetem dostanie kultura ludowa
odpowiedź
User
zwiadowca
Trójka już potężnie popsuta (publicystyka leży, muzycznie coraz gorzej), teraz czas na Dwójkę...
odpowiedź