SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada Etyki Mediów: słowa dziennikarza publicznego radia o „tęczowej zarazie” naruszyły zasady Karty Etyki Mediów

Zdaniem Rady Etyki Mediów Roman Wawrzyniak, mówiąc w lipcu ub.r. na antenie Radia Poznań o „tęczowej zarazie”, naruszył zasady szacunku i tolerancji, zapisane w Karcie Etyki Mediów. - Tolerowanie łamania zasad etycznych dziennikarstwa przez media publiczne uniemożliwia realizację misji tych mediów - uważają członkowie REM.

Roman Wawrzyniak, fot. TVP3 Poznań Article

Stwierdzenia „tęczowa zaraza” w odniesieniu do środowisk LGBT+ użył w trakcie porannej audycji Radia Poznań jej gospodarz Roman Wawrzyniak. Na koniec wydania poświęconego wieszaniu tęczowych flag na warszawskich pomnikach dziennikarz powiedział: - Podsumowaniem tej rozmowy niech będzie taka oto refleksja: nie udało się zniszczyć figury Chrystusa faszystom, nie uda się też tęczowej zarazie.

Na to stwierdzenie zareagował poseł Adam Szłapka, składając skargę do Rady Etyki Mediów. - Powyższa wypowiedź wobec osób LGBT ma charakter dyskryminujący. Może być bez wątpienia określona jako homofobiczna. Przyrównuje część obywateli RP do „zarazy”, czym ją wprost dehumanizuje - czytamy w niej m.in. - Celem tej wypowiedzi jest niedopuszczalne - w ogóle i na antenie państwowego radia w szczególności - dzielenie Polaków - napisał parlamentarzysta w skardze do REM.

Rada Etyki Mediów po jej rozpatrzeniu stwierdziła, że Roman Wawrzyniak rzeczywiście naruszył zapisane w Karcie Etycznej Mediów zasady szacunku i tolerancji, nakazujące poszanowanie ludzkiej godności, oraz wolności i odpowiedzialności.

- Tolerowanie łamania zasad etycznych dziennikarstwa przez media publiczne, do których należy Radio Poznań, uniemożliwia realizację misji tych mediów, czyli zapewnienie odbiorcom obiektywnych informacji i wolnego od uprzedzeń komentarza wydarzeń - czytamy w odpowiedzi na skargę Adama Szłapki.

KRRiT słowa o „tęczowej zarazie” tłumaczy wolnością wypowiedzi

Innego zdania była Krajowa rada Radiofonii i Telewizji, która odpowiadając na inną skargę słuchacza pod koniec ub. roku stwierdziła, że nie można się dopatrzeć w cytowanej wypowiedzi łamania zasad, zaś dziennikarz - mówiąc na antenie o „tęczowej zarazie” - korzystał z wolności wypowiedzi oraz urzeczywistniał prawo obywateli do rzetelnego ich informowania.

Roman Wawrzyniak to były szef informacyjnego „Teleskopu”, nadawanego na antenie TVP3 Poznań. Był redaktorem naczelnym od 2016 do lipca 2019 roku, gdy rozstał się z tym ośrodkiem. Pełnił też funkcję kierownika wydziału audycji informacyjnych i publicystycznych w wielkopolskim oddziale telewizji (także do lipca ub. roku).

Od 2016 roku zasiada też w komisji etyki TVP. W 2018 roku został powołany przez zarząd telewizji publicznej na kolejną, dwuletnią kadencję.

Według badania Radio Track w okresie od czerwca do listopada ub. roku Radio Poznań miało 3,8 proc. udziału w rynku słuchalności w Poznaniu, wobec 3,5 proc. rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: słowa dziennikarza publicznego radia o „tęczowej zarazie” naruszyły zasady Karty Etyki Mediów

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aaa
Dobrze powiedział, że to tęczowa zaraza. Wypalać ją ogniem i żelazem!
17 29
odpowiedź
User
Gość X
Nie naruszył. PiS Kłamie jak z nut.
1 7
odpowiedź
User
Logik
Dobrze powiedział, że to tęczowa zaraza. Wypalać ją ogniem i żelazem!


Razem z tobą.
5 1
odpowiedź