SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rafał Brzoska i Marian Owerko przejmują Bakalland

Około 90 proc. udziałów firmy Bakalland mają kupić, poprzez spółki zależne, jej wieloletni szef Marian Owerko i prezes InPostu Rafał Brzoska. Z Bakallandu wycofuje się fundusz Innova Capital.

Zgodnie w umową przedstępną zawartą w czwartek Uno Capital Mariana Owerko i kontrolowana przez Rafała Brzoskę spółka O&R Holding kupią ok. 90 proc. akcji Bakallandu od jego obecnych akcjonariuszy, m.in. Innova Phoenix.

W komunikacie nie podano wartości transakcji. Zaznaczono, że zostanie ona sfinalizowana po uzyskaniu zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co ma nastąpić na początku przyszłego roku.

Wtedy nowi akcjonariusze przedstawią plany i strategię firmy.

Marian Owerko to wieloletni prezes Bakallandu

Firma Bakalland została założona w 1991 roku przez Mariana Owerko, Artura Unigiera i Jarosława Nikołajuka. Jest producentem bakalii, batonów zbożowych i zbożowo-bakaliowych, batonów proteinowych, przekąsek, ciast i deserów w proszku oraz dodatków do ciast, ma kilka fabryk.

Marian Owerko od 1996 do 2014 roku był prezesem Bakallandu, od 2014 roku jest członkiem rady nadzorczej. W 2006 roku firma zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Zniknęła z niej na początku 2015 roku, po wezwaniu do sprzedaży akcji przeprowadzonym przez 11 podmiotów mających wówczas 73,6 proc. jej akcji.

70 proc. pozostałych walorów nabył fundusz EMP Investments (do jego grupy kapitałowej należy m.in. sieć sklepów Stokrotka), a 30 proc. - spółka Innova Phoenix mająca wówczas 100 proc. akcji Delecty.

Rafał Brzoska inwestuje w eobuwie i Medicalgorithmics

Wiosną br. Cyfrowy Polska i należąca do Rafała Brzoski spółka A&R Investments Limited uzgodniła kupno od Grupy CCC po 10 proc. akcji eobuwia za 500 mln zł. Transakcje zostały sfinalizowane w kolejnych miesiącach.

Pod koniec października Rafał Brzoska złożył wstępną, niewiążącą ofertę objęcia akcji Medicalgorithmics w podwyższonym kapitale zakładowym. Z zamian zaproponował udzielenie spółce zabezpieczonej pożyczki na kwotę do 20 mln USD, wypłacanej w transzach, konwertowanej na akcje spółki uprawniające do 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Brzoska jest założycielem i prezesem firmy logistycznej InPost, do której należy m.in. sieć Paczkomatów. Ma 13 proc. jej akcji, które krótko po debiucie giełdowym firmy na początku br. wyceniono na 5,7 mld zł, co dało Brzosce siódme miejsce na liście najbogatszych Polaków według „Forbesa”.

W lipcu br. InPost przejął francuskiego operatora logistycznego Mondial Relay za 513 mln euro. W ostatnich tygodniach kurs firmy mocno spadł, w czwartek po południu wynosił 10,78 euro wobec 16 euro w ofercie publicznej.

Dołącz do dyskusji: Rafał Brzoska i Marian Owerko przejmują Bakalland

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Nie ma to jak obracać kasą która nie istnieje, a jak zaistnieje to w jakimś dziwnym kraju którego nie ma na globusie.
odpowiedź
User
Don Pedro
O karła ile pijarowcy Brzoski naklikali minusów pod powyższym wpisem, gratki ;)
odpowiedź
User
zenada
zenad
odpowiedź