SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rafał Trzaskowski chce debaty wyborczej z pytaniami od 10 redakcji. „Dosyć gładkich formułek”

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski wezwał do organizacji przed pierwszą turą wyborów debaty, w której kandydaci będą odpowiadali na pytania od dziesięciu różnych redakcji, a także będą mogli sami zadawać sobie pytania.

W środę na konferencji prasowej Rafał Trzaskowski wezwał sztaby wszystkich kandydatów i nadawców telewizyjnych do porozumienia w sprawie organizacji takiej debaty.

- Prezydent Andrzej Duda nie odpowiada na żadne pytania niezależnych dziennikarzy i dlatego bardzo zależy mi na tym, żeby nie było żadnej ustawki, tylko żeby była prawdziwa debata, prawdziwa rozmowa między kandydatami - uzasadnił.

Stwierdził, że w proponowanej przez niego formule debaty każda z dziesięciu redakcji („od prawa do lewa”) zada kandydatom po trzy pytania. Ponadto kandydaci będą mogli zadawać sobie nawzajem pytania.

- Już dosyć gładkich formułek wypowiadanych przez kontrkandydatów. Dzisiaj Polki i Polacy mają prawo poznać wszystkie poglądy i opinie wszystkich kandydatów - podkreślił.

Ponadto Trzaskowski zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, będzie raz na miesiąc na konferencji prasowej odpowiadał na pytania wszystkich dziennikarzy. - A nie tak jak prezydent Andrzej Duda na pytania dziennikarzy zaprzyjaźnionych - zaznaczył.

Debata wyborcza w TVP

Na 17 czerwca planowana jest debata wyborcza w Telewizji Polskiej, ma zacząć się o godz. 21 i być pokazywana w TVP1 i TVP Info, jej gospodarzem będzie Michał Adamczyk. - Debata potrwa 70 minut i zorganizowana zostanie z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa wynikających z trwającej pandemii wirusa SARS-CoV-2 - zaznaczyła TVP.

Pierwsza debata kandydatów na prezydenta odbyła się 6 maja o godz. 20.30. Michał Adamczyk zadał 10 kandydatów po pięć pytań dotyczących: polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, polityki społecznej, gospodarki i ustroju państwa. Każdy kandydat miał maksymalnie minutę na odpowiedź, a na koniec debaty wygłosił trwającą minutę swobodną wypowiedź.

Debata była pokazywana w TVP1, TVP Info, TVP Polonia, a także w TV Republika. Łącznie oglądało ją 4,63 mln widzów, najwięcej na antenie TVP1.

Przeprowadzenie debaty przed wyborami prezydenckimi jest ustawowym obowiązkiem Telewizji Polskiej.

Kilka dni temu TVP powołała Telewizyjne Centrum Wyborcze, jej szefową jest Beata Drobek. To ona odpowiadać będzie teraz m.in. za stały kontakt z komitetami wyborczymi kandydatów na prezydenta, ale także zadbać ma o prawidłowy przebieg debaty.

Planowane początkowo na 10 maja wybory prezydenckie odbędą się ostatecznie 28 czerwca, a ewentualna druga tura - 12 lipca. Nowym kandydatem jest Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej, który zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską. Pozostali kandydaci się nie zmienili - są to ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda (z poparciem PiS), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Szymon Hołownia (kandydat niezależny), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa) oraz Paweł Tanajno (bezpartyjny).

W 2015 roku przed pierwszą turą debata w TVP

W maju 2015 roku odbyły się trzy debaty kandydatów startujących w wyborach prezydenckich. W debacie przed pierwszą turą, zorganizowanej przez Telewizję Polską, uczestniczyli wszyscy zarejestrowani kandydaci z wyjątkiem ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zrezygnował z udziału.

Przed drugą turą odbyły się dwie debaty Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego: pierwszą pokazywały TVP1 i Polsat (oglądało ją 10,59 mln osób), a drugą w trzech kanałach Grupy TVN (zgromadziła 6,34 mln widzów).

Dołącz do dyskusji: Rafał Trzaskowski chce debaty wyborczej z pytaniami od 10 redakcji. „Dosyć gładkich formułek”

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
duda stoi otworem
Chyba nikt nie wierzy, że Duda weźmie udział w jakiejkolwiek debacie poza ustawioną pod niego pseudodebatą w TVP?
odpowiedź
User
wolne media!
Buahaha czy to nie hipokryta z PO, która ostatnio nie wpuściła na konferencję TVP i Polsatu? ;D
odpowiedź
User
kipo
Debata z ostrym cieniem mgły to strata czasu.
http://alejak.pl
odpowiedź