SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rafinowane zboża mogą zwiększać ryzyko chorób serca

Wysokie spożycie rafinowanych zbóż wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnej choroby wieńcowej, podczas gdy jedzenie produktów pełnoziarnistych zmniejsza to ryzyko - ustalili naukowcy z Iranu.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Poinformowali o tym podczas odbywającej się w Dubaju konferencji American College of Cardiology Middle East 2022.

Już wcześniejsze badania wskazywały na istnienie związku pomiędzy spożywaniem różnych typów zbóż a ryzykiem choroby wieńcowej. Grupa naukowców z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Isfahanie postanowiła teraz sprawdzić, czy przewaga w diecie ziaren rafinowanych sprzyja wystąpieniu przedwczesnej choroby wieńcowej, czyli takiej, która pojawia się u mężczyzn poniżej 55. roku życia oraz u kobiet poniżej 65. roku życia.

Jak wygląda choroba

Choroba ta często przebiega bezobjawowo we wczesnym okresie, ale z czasem może prowadzić do dławicy piersiowej, a nawet zawału serca. Znanymi czynnikami jej ryzyka są: palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie krwi i cukrzyca.

„Istnieje wiele różnych powodów tego, że ludzie spożywają więcej pełnych ziaren lub więcej ziaren rafinowanych. Często zależy to od dochodów, wykształcenia, kultury, w której się żyje, wieku - tłumaczy dr Mohammad Amin Khajavi Gaskarei, główny autor badania. - Niestety dietę, która obejmuje spożywanie dużej ilości rafinowanych zbóż, można uznać za podobną do tej opartej na niezdrowych cukrach i olejach”.

Naukowiec tłumaczy, że ziarna (zboża) w procesie rafinacji zostają zmielone i oczyszczone z zarodków, otrębów, wielu składników odżywczych i większości błonnika. Wytyczne towarzystw medycznych, w tym WHO i American Heart Association, mówią, że w celu zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym posiłki powinny być skomponowane w oparciu o warzywa, owoce, rośliny strączkowe, ryby i właśnie produkty pełnoziarniste.

W ramach swojego najnowszego badania dr Khajavi Gaskarei przyjrzał się nawykom żywieniowym 2099 osób z różnych irańskich miast i grup etnicznych. Uczestnicy otrzymali kwestionariusze dotyczące częstotliwości spożywania posiłków zawierających ziarna pełne i rafinowane. Celem badaczy była ocena wpływu zachowań żywieniowych pacjentów na ryzyko rozwoju choroby wieńcowej.

Po uwzględnieniu wszelkich czynników zakłócających okazało się, że wyższe spożycie oczyszczonych zbóż jest wyraźnie skorelowane z wyższym ryzykiem choroby wieńcowej, zaś częste spożycie pełnego ziarna jest powiązane z obniżeniem tego ryzyka.

„Ponieważ coraz więcej badań wskazuje na wzrost spożycia rafinowanych ziaren na całym świecie, a także na ich wpływ na ogólny stan zdrowia, ważne jest, abyśmy znaleźli sposoby na edukowanie ludzi w zakresie korzyści płynących ze spożycia produktów pełnoziarnistych - podsumowuje dr Khajavi Gaskarei. - Taktyki, które powinniśmy rozważyć, obejmują nauczanie lepszych wyborów żywieniowych w już szkołach i kampanie skierowane do ogółu społeczeństwa prowadzone prostym, zrozumiałym dla wszystkich językiem. Powinniśmy o tym mówić także w programach telewizyjnych, na konferencjach medycznych i publikować jak najwięcej badań na ten temat. Lekarze muszą również prowadzić takie rozmowy ze swoimi pacjentami”.

Dołącz do dyskusji: Rafinowane zboża mogą zwiększać ryzyko chorób serca

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl