SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ramp z 53 mln dolarów od inwestorów. Pieniądze na dalszy rozwój na międzynarodowych rynkach

Polski startup Ramp, który tworzy infrastrukturę dla aplikacji wykorzystujących kryptowaluty i inne cyfrowe aktywa, pozyskał prawie 220 mln złotych (53 mln dolarów) na rozwój swojej platformy. Rundzie A przewodził fundusz Balderton Capital. Pozyskane środki zostaną przeznaczona na dalszą ekspansję na zagraniczne rynki, przede wszystkim w USA.

Przemek Kowalczyk i Szymon Sypniewicz, założyciele RampArticle

Ramp to polski startup, który rozwija wszechstronną infrastrukturę płatniczą dla aplikacji wykorzystujących kryptowaluty i inne cyfrowe aktywa. Oferuje SDK, które pozwala na tzw. onramping - wymianę walut fiducjarnych (jak złoty, euro, czy dolar) na kryptowaluty bezpośrednio w portfelach i aplikacjach (web oraz mobile), bez konieczności przełączania się między nimi.

W ten sposób Ramp ułatwia deweloperom tworzenie aplikacji, które wykorzystują możliwości blockchaina i oferują prostotę płatności porównywalną do świata e-commerce. W rezultacie są one bardziej dostępne dla masowego użytkownika.

Czytaj także: Fundusze VC przez kwartał zainwestowały 6,5 mld dolarów w kryptowaluty. „Nie można ignorować tego rynku

Startup został założony w roku 2018 przez Szymona Sypniewicza (CEO) i Przemka Kowalczyka (CTO, CPO). Obaj pracowali w innym startupie związanym z blockchain i odkryli tam problemy związane z zakupem kryptowalut i innych cyfrowych aktywów.

Rekordowa runda

W połowie 2021 r. Ramp otrzymał od inwestorów w rundzie Seed finansowanie w wysokości 37 mln zł (10,1 mln dol.). Teraz Ramp pozyskał 220 mln zł (53 mln dol.) w Serii A. To największa inwestycja na tym etapie w historii polskich startupów, 13-krotnie większa niż średnia wartość poprzednich Serii A w Polsce. Ramp dołączył do grona największych startupów w Polsce – dotychczas porównywalne rundy finansowania zebrały tylko Booksy, Brainly, DocPlanner i Uncapped.

Serii A przewodził Balderton Capital, fundusz o 20-letniej historii, znany z inwestycji m.in. w JOKR, MySQL, Revolut, czy TrueCaller. W rundzie wzięli też udział dotychczasowi inwestorzy – fundusze NFX, Galaxy Digital, Seedcamp i Firstminute Capital oraz aniołowie biznesu, w tym Taavet Hinrikus (założyciel Wise) i Francesco Simonesci (założyciel TrueLayer). W gronie inwestorów Ramp obecna jest też Mozilla oraz polscy aniołowie biznesu, w tym Piotr Pisarz (CEO i założyciel Uncapped) i Bartek Pucek.

Według zapowiedzi pozyskane środki pomogą w szybszym rozwoju Ramp na nowych rynkach, w tym w Stanach Zjednoczonych. W ciągu roku obroty Ramp urosły o 3 tys proc. W ciągu pół roku od pozyskania rundy Seed spółka powiększyła trzykrotnie swój zespół, który dziś liczy 80 osób i planuje powiększyć go jeszcze trzykrotnie do końca przyszłego roku. Ramp prowadzi rekrutację m.in. na stanowiska specjalistów i menedżerów produktu, designerów, programistów, sprzedawców oraz wiele innych. Dużą część z nich planuje zatrudnić w polskich biurach w Warszawie i we Wrocławiu, a także w Londynie.

Rośnie liczba partnerów

Ramp podaje, że współpracuje dziś z ponad 400 partnerami, którzy korzystają z rozwiązania startupu w swoich aplikacjach. To dla przykładu przeglądarka Opera, popularne gry NFT Axie Infinity i Sorare, czy Dapper Laps. Partnerami Ramp są także portfele kryptowalut, w tym Trust Wallet, z którego korzysta ponad 10 mln użytkowników i Argent. W przypadku Axie Infinity wykorzystanie Ramp umożliwiło 10-krotne skrócenie procesu onboardingu nowego użytkownika, z 2 godzin do średnio 12 minut.

W ramach inwestycji, do zarządu Ramp dołączy Rana Yared, general partner w Balderton Capital, która wcześniej przez 14 lat była partnerem w Goldman Sachs. Niedługo wcześniej do zarządu Ramp dołączyła Morgan Beller, general partner w NFX i współtwórczyni cyfrowej waluty Libra.

– Kryptowaluty i cyfrowe aktywa mają gigantyczny potencjał, znacznie wykraczający poza dzisiejszy wąski zakres zastosowań – zaznacza w komunikacie Szymon Sypniewicz, CEO i współzałożyciel Ramp. - Nasza misja to od samego początku zapewnienie błyskawicznego dostępu do kryptowalut w aplikacjach w prosty i bezpieczny sposób, zgodny z regulacjami. Zaufanie, jakimi obdarzyli nas Balderton Capital i Rana oraz ciągłe wsparcie od naszych dotychczasowych inwestorów, dowodzi, że nasze podejście zmienia zasady gry. Najnowsza inwestycja pozwoli nam jeszcze szybciej rosnąć i rozwijać technologie, które pozwalają użytkownikom oraz tradycyjnemu sektorowi finansowemu korzystać z otwartych i zdecentralizowanych finansów.

Czytaj także: Docplanner wchodzi do Niemiec, przejmuje od Burdy platformę jameda

Dołącz do dyskusji: Ramp z 53 mln dolarów od inwestorów. Pieniądze na dalszy rozwój na międzynarodowych rynkach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl