SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rank Progress: 16 centrów za 2,2 mld zł do końca 2014 roku

Firma deweloperska Rank Progress chce zrealizować max. 16 centrów handlowych za 2,2 mld zł do końca 2014 roku, poinformował prezes spółki Jan Mroczka. Rozmawia o współpracy z funduszami, w tym Blackstone.

Rank Progress: 16 centrów za 2,2 mld zł do końca 2014 roku

„Naszym priorytetem jest budowa centrów w małych i średnich miastach z potencjałem. Wydatki na inwestycje szacowane są na 2,2 mld zł. Łączna powierzchnia najmu planowanych obiektów to ok. 475 tys. m.kw. To oznacza do 16 nowych centrów handlowych do końca 2014 roku, w tym 3 już są w budowie" – zapowiedział Mroczka.

Z zapowiadanej kwoty 30% to będzie kapitał spółki, w tym grunty. Spółka nie wyklucza, że wśród źródeł finansowania inwestycji będzie emisja akcji, ale w tym momencie jest to jedynie element strategii.

„Środki z niedawnych transakcji z Blackstone starczą nam do połowy przyszłego roku. W efekcie na początku 2012 będziemy rozważać źródła finansowania. W grę wchodzą akcje, obligacje, sprzedaż projektu lub też finansowanie przez inwestora, który docelowo kupi centrum" – wskazał dyrektor finansowy spółki, Mariusz Kaczmarek.

Z wypowiedzi prezesa wynika, że spółka rozpoczyna budowę, gdy ma umowy na wynajęcie 70% powierzchni. Obecnie realizowane są Galeria Tęcza w Kaliszu, Park Handlowy Miejsce Piastowe koło Krosna i Galeria Świdnicka.

W przygotowaniu są galerie w Skarżysko – Kamiennej, Chojnicach, Grudziądzu, Jarosławiu, Olsztynie, Opolu Turawie, Kielcach, Duchnowie/Koniku koło Warszawy. Rozważane są projekty w Jaworznie, Nowym Targu, Bełchatowie, Tychach, Zawierciu.

Spółka negocjuje z funduszem Blackstone długoterminową umowę o współpracy, według której firma budowałaby obiekty konsultowane z tym fundusze, które docelowo trafiłyby do port folio Blackstone.

„W ostatnim czasie zrealizowaliśmy z tym funduszem transakcje 3 obiektów na ponad 0,5 mld zł i rozmawiamy w sprawie długoterminowej współpracy. Byłyby to duże transakcje, gdyż tego inwestora interesują umowy na ponad 100 mln euro. To nie jedyny fundusz z którym rozmawiamy o ewentualnych transakcjach. Mamy zainteresowanie innych międzynarodowych graczy" – dodał prezes Rank Progress.

W 2011 spółka odda do użytkowania 100 tys. m.kw. powierzchni handlowej. Według planów  w kolejnych latach będzie to ok. 150 tys. m.kw. rocznie.

Rank Progress ma 110 ha w banku ziemi. Negocjuje kolejne nabycia gruntów, w tym np. 40 ha w Koszalinie.

Spółka prognozuje na 2011 przychody w wysokości 152,79 mln zł, EBIT 192,29 mln zł oraz zysk netto w wysokości 132,79 mln zł.

Spółka deweloperska Rank Progress miała 34,61 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2011 roku wobec 6,48 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 14,54 mln zł wobec 13,07 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rank Progress: 16 centrów za 2,2 mld zł do końca 2014 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl