SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

David Zaslav z WBD, Andy Jassy z Amazona, Tim Cook z Apple wśród najbardziej przepłacanych dyrektorów generalnych

Dyrektor generalny Warner Bros Discovery, David Zaslav, zarobił w 2021 roku 232 miliony dolarów, jak informuje coroczny ranking „As You Sow” dotyczący najbardziej przepłacanych dyrektorów wśród firm S&P 500.

David Zaslav, CEO Warner Bros. DiscoveryArticle

Amazon, Apple, Disney i Netflix także znalazły się w czołówce dziewiątego raportu „As You Sow”. Raport przygotowuje organizacja non-profit zajmująca się rzecznictwem akcjonariuszy, mierzy wynagrodzenie na podstawie trzech wskaźników: całkowitego zwrotu dla akcjonariuszy; liczby akcji, nad którymi głosowano przeciwko pakietowi wynagrodzeń dyrektorów generalnych na dorocznym zgromadzeniu oraz stosunku wynagrodzenia dyrektora generalnego do mediany wynagrodzenia pracownika. Jest to luka, która stale rośnie. Raport zlicza i waży pierwsze dwa punkty danych po 40 proc. każdy, a wskaźnik płac 20 proc.

Sprzeciw akcjonariuszy a wysokie wynagrodzenia dyrektorów

Rośnie sprzeciw akcjonariuszy wobec wysokich wynagrodzeń, ale „As You Sow” wymienia również największe fundusze inwestycyjne, „które nadal wspierają zdecydowaną większość przepłacanych prezesów”.

Firmy zgłaszają wynagrodzenia dla swoich pięciu najlepiej opłacanych dyrektorów w oświadczeniach pełnomocników składanych w SEC każdej wiosny za poprzedni rok.

Opublikowany raport „As You Sow” dotyczący wynagrodzeń opiera się na wynagrodzeniach za 2021 r., czyli najnowszych dostępnych danych dla firm raportujących za rok kalendarzowy. Średnie wynagrodzenie dyrektorów generalnych S&P 500 wyniosło 18,8 mln USD w 2021 r., co oznacza wzrost o 21 proc.

W przypadku 100 najbardziej przepłacanych dyrektorów generalnych według „As You Sow” średnia wzrosła o 31 proc. do 38,2 mln USD. W przypadku tych 100 mediana wynagrodzeń, na którą mniejszy wpływ mają mega dotacje na akcje i opcje, wzrosła o 8 proc. do 23 mln dolarów.

Pakiet płac Zaslava w 2021 roku wyniósł 246 milionów dolarów

Jego wynagrodzenie obejmowało pensję podstawową w wysokości 3 mln USD, nagrodę w postaci akcji w wysokości 13 mln USD, rekompensatę z tytułu planu motywacyjnego niebędącego kapitałem własnym (jak premia pieniężna) w wysokości 22 mln USD oraz specjalną premię w wysokości 4,4 mln USD za przywództwo w okresie pandemii Covid, uruchomienie Discovery + i zabezpieczenie umowy z WarnerMedia.

Stosunek jego wynagrodzenia do mediany wynagrodzenia pracownika wynosił 2972 do 1. Wyłączając przyznanie opcji, WBD odnotowało w pełnomocnictwie, że wynagrodzenie Zaslava wyniosło 43 miliony dolarów, a stosunek wynagrodzenia 527 do 1.

Amazon i Apple

Andrew Jassy z Amazon i Tim Cook z Apple zajęli 9. i 10. miejsce na liście z pakietami o wartości odpowiednio 212,7 mln USD i 98,7 mln USD w 2021 r. „As You Sow” oszacował, że ich nadpłaty wyniosły odpowiednio 197 mln USD i 83 mln USD.

Rok podatkowy Apple kończy się 30 września. W roku budżetowym 2022 Cook zabrał do domu 99,4 miliona dolarów, zgodnie z ostatnim pełnomocnictwem złożonym w styczniu, podobnie jak jego wynagrodzenie za rok budżetowy 2021. Komisja wynagrodzeń Apple powiedziała, że planuje obniżyć docelowe wynagrodzenie Cooka o ponad 40 proc. w bieżącym roku podatkowym 2023, po „informacjach zwrotnych” od niezadowolonych inwestorów.

Głosy akcjonariuszy w sprawie wynagrodzeń są „doradcze” lub niewiążące, ale zbyt wiele głosów przeciw nie jest dobrą optyką.

Disney

Disney był na 21. miejscu, a 32,4 miliona dolarów byłego dyrektora generalnego Boba Chapeka na rok fiskalny 2021 uznano za 18,2 miliona dolarów nadpłaty. Rok podatkowy Disneya również kończy się we wrześniu. Wynagrodzenie Chapka spadło do 24 milionów dolarów za rok budżetowy 2022. Odszedł w listopadzie, przekazując stery Bobowi Igerowi.

Netflix

Netflix uplasował się na 25. miejscu, a jego współzałożyciele Reed Hastings i Ted Sarandos zarobili łącznie 79 milionów dolarów.

Dołącz do dyskusji: David Zaslav z WBD, Andy Jassy z Amazona, Tim Cook z Apple wśród najbardziej przepłacanych dyrektorów generalnych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Główna Księgowa
David uczciwie zarabia na swój chlebek i masełko. Uważam, że należy zwolnić jeszcze kilkuset pracowników tefauenu i wstrzymać podwyżki, bo się Davidovi domowy budżet spinał.
odpowiedź