SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ranking OFE wg wartości hipotetycznego konta

Prezentowany przez nas ranking OFE, według kryterium hipotetycznej wartości konta emerytalnego, ma pomóc w podjęciu decyzji o wyborze funduszu emerytalnego, czy też ewentualnej jego zmianie. Jest to jeden ze sposobów określenia atrakcyjności funduszu emerytalnego, obok prezentowanych przez nas co miesiąc ocen na podstawie wskaźników efektywności, łączących zysk i ryzyko.

Ranking OFE wg wartości hipotetycznego konta

Przyjęliśmy, że w okresie od momentu, w którym działały już wszystkie OFE obecne dziś na rynku (koniec sierpnia 1999 roku) do marca 2011 roku, na konto w każdym funduszu wpływało miesięcznie 100 PLN indeksowane miesięczną zmianą wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Tym co w największym stopniu wpływa na naszą przyszłą emeryturę, są bez wątpienia wyniki inwestycyjne wypracowywane przez zarządzających. Jednak OFE nie dysponują całą kwotą składki, którą przelewa ZUS. W związku z tym, poza hipotetyczną składką dodatkowo uwzględnione zostały pobierane przez fundusze opłaty od składki, bo to od ich wysokości zależy ile pieniędzy będzie rzeczywiście pracowało na nasze przyszłe świadczenie emerytalne. W sumie, w badanym okresie czasu, na rachunek w każdym z OFE wpłynęło 140 składek, co daje łączną kwotę w wysokości 19 953 PLN. Każda z wpłat została przeliczona na jednostki rozrachunkowe według ich wartości na ostatni dzień każdego miesiąca. Iloczyn z liczby jednostek, jaką uczestnik zgromadził w całym okresie inwestycji oraz wyceny jednostki rozrachunkowej na ostatni dzień marca 2011 roku dał nam ostateczną wartość hipotetycznego konta dla poszczególnych funduszy emerytalnych.

 

Według naszych wyliczeń, osoba wpłacająca od sierpnia 1999 roku, kwotę 100 PLN miesięcznie, w marcu 2011 roku, w najlepszym funduszu – ING OFE - zgromadziła na swoim koncie emerytalnym 29,9 tys. PLN. Na koniec minionego kwartału, bardzo dobrze wypadli również klienci OFE Polsat (29,7 tys. PLN) oraz Pekao OFE (29,6 tys. PLN). Średnio każdy uczestnik OFE zgromadził 29,1 tys. PLN. Z kolei poniżej przeciętnej wartości konta emerytalnego znaleźli się w marcu klienci Nordea OFE (28,7 tys. PLN), OFE Pocztylion (28,5 tys. PLN), PKO BP Bankowy OFE (28,4 tys. PLN) oraz AEGON OFE (28,2 tys. PLN).

W pierwszym kwartale 2011 roku wszystkie otwarte fundusze emerytalne wykazały wzrost stanu hipotetycznego konta w stosunku do końca ubiegłego roku co było pochodną dobrych wyników dla całego rynku OFE. Średnia stopa zwrotu w tym okresie wyniosła bowiem +1,2%. W ciągu minionych trzech miesięcy główne indeksy warszawskiej giełdy, WIG oraz WIG20, zyskały odpowiednio +2,6% oraz +2,7%. Miniony kwartał sprzyjał również inwestycjom w obligacje. Indeks IROS (mierzący stopy zwrotu benchmarkowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym) zyskał w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku +0,4%.

Porównując hipotetyczną wartość konta emerytalnego uczestników OFE na koniec marca 2011 roku z danymi za poprzedni kwartał okazuje się, że w przeciągu 3 ostatnich miesięcy w największym stopniu (+1,2 tys. PLN), zwiększyło się konto uczestników Polsat OFE. Tuż za nim znalazły się Pekao OFE oraz Allianz Polska OFE, których klienci w ciągu ostatnich 3 miesięcy zyskali po +1,0 tys. PLN. Wymienione fundusze w pierwszym kwartale odnotowały najwyższe stopy zwrotu, odpowiednio +2,1%, +1,6% oraz +1,5%. Najniższy zysk na koncie odnotowali natomiast członkowie Amplico OFE (+0,7 tys. PLN) oraz Generali OFE (+0,8 tys. PLN). Wartość ich jednostek rozrachunkowych, w analizowanym okresie, wzrosła w najmniejszym stopniu, odpowiednio o +0,5% i +0,7%. Przy tej okazji warto dodać, iż sama łączna suma trzech składek indeksowanych miesięczną zmianą wynagrodzenia wyniosła +0,6 tys. PLN.
 

W okresie od sierpnia 1999 do marca 2011 roku najlepsze miejsca, pod względem wypracowanego hipotetycznego zysku, zajęły odpowiednio ING OFE, OFE Polsat oraz Pekao OFE. Ich najstarsi uczestnicy, z zainwestowanej w całym okresie kwoty 19 953 PLN wypracowali zyski przekraczające +9,6 tys. PLN. Średnia dla wszystkich funduszy wyniosła +9,2 tys. PLN. Najsłabiej w naszym rankingu, z zyskami na poziomach +8,5 tys. PLN oraz +8,2 tys. PLN wypadły fundusze PKO BP Bankowy OFE i AEGON OFE. Wymienione fundusze uzyskały najsłabsze nominalne stopy zwrotu w okresie od 31 sierpnia 1999 do 31 marca 2011, które wyniosły odpowiednio +173% oraz +174%.

Zespół Analiz Online

  • Więcej informacji:
  • OFE
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ranking OFE wg wartości hipotetycznego konta

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl