SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Raty kredytów w dół, Europejski Bank Centralny obniża stopy

Rada Europejskiego Banku Centralnego zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 25 p.b. Podstawowa stopa wynosi teraz 1,00 procent. Idące za tym obniżki rat kredytów w euro klienci odczują w nowym roku.

Europejski Bank Centralny obniża stopy, raty kredytów pójdą w dół

Rada Europejskiego Banku Centralnego zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 25 p.b. Podstawowa stopa wynosi teraz 1,00 procent. Idące za tym obniżki rat kredytów w euro klienci odczują w nowym roku.

To druga obniżka stóp w tym kwartale, do poprzedniej doszło miesiąc temu, i to mimo wysokiej inflacji, która wynosi już 3 proc. Rada EBC ustaliła podstawową stopę na poziomie 1,00 proc., stopę kredytu na 1,75 proc., a stopę depozytu na 0,25 proc. Nowe stopy procentowe będą obowiązywać od 14 grudnia 2011 roku.

Dla kredytobiorców zadłużonych w euro (wg szacunków Open Finance takie kredyty hipoteczne ma prawie 100 tys. gospodarstw domowych) wiadomość ta oznacza spadek oprocentowania kredytu, a co za tym idzie – spadek raty wyrażonej w euro. Do ustalania oprocentowania kredytów w euro banki stosują najczęściej trzymiesięczną stawkę EURIBOR, która spadła ostatnio poniżej 1,50. Dzięki obniżce stóp można liczyć na kolejny ruch w dół, np. do poziomu 1,25-1,30. Taka zmiana oznacza obniżenie raty kredytu o kilkanaście złotych na każde 100 tys. zł zadłużenia.

Być może będzie to początek odwrócenia trendu, bo w dłuższym okresie EURIBOR nieprzerwanie rośnie od wiosny 2010 roku, kiedy to wynosił mniej niż 0,65 proc. Od tego czasu, tylko w związku ze wzrostem oprocentowania, raty kredytów w euro wzrosły o 10 proc. (pomijając wpływ zmian kursów walutowych).

Aktualizacja oprocentowania kredytów (w zależności od zmian stawki EURIBOR) przeprowadzana jest najczęściej raz na trzy miesiące, zatem w tych bankach, które dokonują tego na początku kwartału kalendarzowego, klienci zmianę stóp odczują w styczniu.

Trzeba jednak pamiętać, że wysokość miesięcznego obciążenia zależy też od kursu euro, a ten w ostatnich miesiącach częściej rósł niż spadał. Jeszcze w wakacje br. euro kosztowało poniżej 4 zł, ale jesienią znów przekroczyło barierę 4,50 zł. Ostatni (z 8 grudnia br.) kurs z fixingu Narodowego Banku Polskiego wyniósł 4,4692 zł.

Teoretycznie jest tak, że spadek stóp procentowych powinien prowadzić do osłabienia danej waluty, czyli kurs EUR/PLN powinien jeszcze spaść i dać kredytobiorcom kolejne powody do zadowolenia. Ale rynek walutowy w ostatnich kwartałach zachowuje się bardzo nieprzewidywalnie i wszelkie prognozy dotyczące kursów są wielce niepewne.

Euro jest aktualnie drugą najpopularniejszą walutą na polskim rynku kredytów hipotecznych. W trzecim kwartale 2011 roku kredyty w euro stanowiły wartościowo 11,8 proc. rynku.


Marcin Krasoń, Open Finance

Dołącz do dyskusji: Raty kredytów w dół, Europejski Bank Centralny obniża stopy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl