SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Reas oczekuje dalszego spadku liczby oddawanych mieszkań w 2010 r.

W kolejnych kwartałach 2010 roku spodziewany jest dalszy "proporcjonalny" spadek oddawanych mieszkań r/r, po 18-proc. spadku w I kw. 2010 r., wynika z raportu "Rynek Mieszkaniowy w Polsce I kwartał 2010 r." firmy Reas.

Reas oczekuje dalszego spadku liczby oddawanych mieszkań w 2010 r.

"W I kwartale 2010 oddano łącznie niespełna 34 tys. mieszkań, o ponad 18% mniej, niż w tym samym okresie rok wcześniej. Deweloperzy oddali w tym okresie 13,7 tys. jednostek mieszkalnych, o 24% mniej, niż w roku ubiegłym. W sześciu aglomeracjach na rynek wprowadzono ok. 6,2 tys. mieszkań, a zatem nieco ponad 50% jednostek rozpoczętych w tym okresie w całej Polsce" - czytamy w raporcie.

W całej Polsce w pierwszym kwartale - według wstępnych statystyk GUS - deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 11,5 tys. mieszkań lub domów jednorodzinnych, czyli o 53,4% więcej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

"Biorąc pod uwagę ciężką w tym roku zimę, a także to, że pierwszy kwartał z reguły jest najsłabszy pod względem liczby rozpoczynanych budów, trudno interpretować te liczby inaczej, niż jako wyraz optymizmu polskich deweloperów" - czytamy dalej w raporcie Reas.

Intensywność sprzedaży na sześciu rynkach mieszkaniowych, liczona jako iloraz liczby sprzedanych jednostek w kwartale do wielkości oferty, na początku kwartału wyniosła 22%, podczas gdy 25% jest wskaźnikiem teoretycznej równowagi. Należy jednak pamiętać, że pierwszy kwartał zwykle charakteryzuje się niższym od pozostałych tempem sprzedaży, a w tym roku zjawisku temu sprzyjała mroźna i dłuższa niż zazwyczaj zima, zaznaczył Reas.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Reas oczekuje dalszego spadku liczby oddawanych mieszkań w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl