SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Regularnie w fundusze

Regularnie inwestowane 10 proc. dochodów zapewni materialne bezpieczeństwo

Plany systematycznego oszczędzania (PSO) to produkty inwestycyjne z regularną składką - najczęściej miesięczną lub roczną. Zarządzający planami inwestują powierzone im pieniądze w fundusze inwestycyjne. Przeważająca większość Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych (TFI) posiada je w swojej ofercie.

- Pamiętajmy, aby przy wyborze programu systematycznego oszczędzania zadeklarować składkę regularną w takiej wysokości, która z jednej strony nie będzie przekraczała naszych możliwości, a z drugiej nie będzie zbyt niska w stosunku do tego, co wydajemy - mówi Bartosz Michałek, doradca finansowy Open Finance.

- Program oszczędnościowy przyniesie bowiem korzyść tylko wtedy, gdy nie będzie poważnie obciążał naszego domowego budżetu - dodaje.

 Tymczasem konsekwencją gromadzenia zbyt małych oszczędności w stosunku do osiąganych dochodów może być niepowodzenie w oszczędzaniu. W końcu komu potrzebny plan finansowy, który nie wiąże się z konkretnymi korzyściami? Przyjęło się, że osoby rozpoczynające oszczędzanie po 20 roku życia powinny oszczędzać około 10 proc. swoich miesięcznych dochodów. Decydując się na plan oszczędnościowy w wieku 30 lat należy oszczędzać już 5 proc. więcej. Horyzont czasowy inwestycji zmniejsza się bowiem o ok. 10 lat.

- Każdej z osób, która zdecyduje się gromadzić swoje pieniądze w ramach programów oszczędnościowych, zarządzający dostosowują portfel inwestycyjny do indywidualnych potrzeb finansowych - tłumaczy Bartosz Michałek z Open Finance.

W związku z tym można wybrać mniej lub bardziej ryzykowną opcję lokowania oszczędności. Oczywiście, przy wyborze mniej ryzykownego wariantu oszczędzania, trzeba się liczyć z tym, że oczekiwane zyski będą niższe. Zaletą planów oszczędnościowych jest możliwość aktywnego zarządzania, czyli przerzucania pieniędzy pomiędzy różne instrumenty finansowe, w zależności od osiąganych przez nie wyników. Przy PSO opartym na funduszach akcyjnych można liczyć na duże zyski, jednak trzeba pamiętać, że inwestycja krótkoterminowa może się w tym przypadku nie sprawdzić. W porównaniu z funduszami akcji, potencjalne zyski z planu oszczędnościowego opartego na bezpiecznych funduszach rynku pieniężnego, będą mniejsze. Jednak prawdopodobieństwo, że uda się je wypracować, będzie dużo wyższe. Poza tym stopy zwrotu będą prawdopodobnie i tak wyższe od zysków oferowanych w ramach lokat bankowych.

Inwestowana kwota

Okres oszczędzania

Wartość oszczędności po zakończeniu inwestowania

300 zł

10 lat

61 965 zł

500 zł

103 276 zł

 

Inwestowana kwota

Okres oszczędzania

Wartość oszczędności po zakończeniu inwestowania

300 zł

20 lat

229 709 zł

500 zł

382 848 zł

 Ile zyskamy, oszczędzając regularnie (zakładana stopa zwrotu 10 proc./ rok)

Oszczędzanie będzie łatwiejsze, jeśli z myślą o comiesięcznym odkładaniu pieniędzy, założymy w banku stałe zlecenie. Bank będzie wówczas dbał o terminowość wpływów na rachunek Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zarządzający będą pomnażać nasze oszczędności. Natomiast nam pozostanie decyzja na co przeznaczymy swoje pieniądze. W wyborze programu oszczędnościowego, dostosowanego do naszej sytuacji finansowej i potrzeb pomoże nam doradca finansowy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Regularnie w fundusze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl