SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reklam w internecie więcej, ale za mniej pieniędzy

W czwartym kwartale ub. r. system monitoringu reklamy online AdReport odnotował 16 536 kampanii reklamowych w polskim Internecie. Oznacza to wzrost o 22 proc. względem analogicznego okresu roku 2019. O 18 proc. spadły jednak środki przeznaczane na kampanie. Największe spadki dotknęły kategorii turystyki i podróży oraz handlu.

fot. Shutterstock.comArticle

Według danych AdReport, na reklamę online – display, video, mobile oraz mailingi – wydano w czwartym kwartale ubiegłego roku 377,6 mln zł. To o 18 proc. mniej niż roku temu (459,6 mln zł) i o 19 proc. mniej niż w 2018 roku, w którym wg estymacji reklamodawcy wydali ponad 465 mln zł.

"Więcej kampanii, mniejsze wydatki”

To kolejny, trzeci kwartał z rzędu, w którym estymowana kwota wydatków jest mniejsza, pomimo większej liczby samych kampanii (jako kampanię AdReport przyjmuje działanie klienta, w których użyte jest to samo hasło reklamowe lub kliknięcie w kreację przenosi do tego samego landing page). Według specjalistów z AdReporta może to być spowodowane zmianą sposobu planowania kampanii.

- Naszym zdaniem paradoks „więcej kampanii, mniejsze wydatki” wynika częściowo z „rozdrabniania” działań przez reklamodawców. W sytuacji niepewności, spowodowanej pandemią, reklamodawcy bardziej koncentrują się na krótkotrwałych, punktowych działaniach, niż na długich szeroko zakrojonych kampaniach. Pozwala to lepiej kontrolować budżety reklamowe - uważa Marcin Popiel, business development manager w AdReport.

Mniej środków na kampanie online. Spadki w turystyce i handlu

W całym 2020 roku wydatki na reklamę online spadły o 21 proc. w stosunku do 2019 r. i o 5 proc. do 2018. Za spadki odpowiadają w dużej mierze wyniki za ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku.

W porównaniu do trzeciego kwartału sumy przeznaczane na kampanie tradycyjnie urosły, to jednak w październiku, listopadzie i grudniu utrzymywały się na wyraźnie niższym poziomie niż w ubiegłych latach.

Co ciekawe, dzięki dobremu pierwszemu kwartałowi i mocnemu odbiciu latem, wydatki po 3 kwartałach były nawet minimalnie (o 2,5 proc.) wyższe niż w 2018 roku.

- W pewnym stopniu pokrywa się to z danymi dotyczącymi całej gospodarki. Według ostatnich danych GUS-u po III kwartale polska gospodarka zanotowała 1,1 proc. wzrostu w stosunku do ubiegłego roku. Niestety ze względu na II falę COVID-19 i związane z nią liczne restrykcje, w ostatnim kwartale gospodarka zwolniła, co przyczyniło się do ograniczania wydatków na kampanie reklamowe w Internecie - mówi Marcin Popiel.

Z danych AdReporta wynika również, że w czwartym kwartale największe spadki zanotowano w kategoriach najbardziej dotkniętych obostrzeniami, takich jak „podróże i turystyka” (-28 proc.) i „handel” (-21 proc.).

AdReport to system monitoringu reklamy display w polskim internecie. Badanie obejmuje wszystkie formy reklamy display, mobile, video, mailingi oraz działania content marketingowe prowadzone na ponad 5 000 największych i najważniejszych polskich witrynach oraz portalach internetowych. System rejestruje codziennie nawet kilkaset nowych kampanii reklamowych. AdReport to również baza ponad 650 000 plików, kreacji reklamowych oraz dokumentujących emisję zrzutów ekranu. AdReport jest częścią spółki Ströer Media.

Dołącz do dyskusji: Reklam w internecie więcej, ale za mniej pieniędzy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Punditta
Co za bzdury. Rozumiem, że Stroer mniej zarobił z digitalu i trzeba było zarządowi namieszać w głowach?
odpowiedź