SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Reklama Grześków obraża i trywializuje rodzinę. Ponad tysiąc skarg na reklamę

Komisja Etyki Reklamy otrzymała dokładnie 1 273 skargi na spot z ostatniej kampanii wafli Grześki (Jutrzenka Colian), w której bohaterka mówi do dzieci bawiących się z ojcem: „To nie jest wasz tata”. Zdaniem Komisji reklama jest obraźliwa i trywializuje więzy rodzinne.

reklama wafli Grześki

reklama wafli Grześki

Spot, w którym kobieta mówi dzieciom: „To nie jest wasz tata”, jest emitowany od połowy lutego w ramach kampanii Grześków pod hasłem „Zero bujdy”. Na potrzeby akcji powstało jeszcze kilka innych reklam (obejrzyj je i przeczytaj więcej).

W każdej główny bohater jedzący wafelka wypowiada słowa, które demaskują stereotypowe poglądy i wywołują konsternację. Celem kampanii, której koncepcję przygotowała agencja Walk, jest odświeżenie i odmłodzenie wizerunku Grześków.

W skargach na reklamę ze stwierdzeniem „To nie jest wasz tata” odbiorcy najczęściej zwracali uwagę, że jest ona emitowana w internecie i o różnych porach, także wczesnym popołudniem, w telewizji.

„Forma żartu zastosowanego w reklamie i sposób, w jaki pokazane są stosunki w rodzinie godzi w obraz intymnych relacji, jakie powinny istnieć między rodzicem a dziećmi. Stawia tez pod znakiem zapytanie zaufanie, jakim dzieci darzą rodziców. Uwaga rzucona przez matkę jest obcesowa i szokuje zarówno dzieci, jak i ojca” - ocenił autor jednej ze skarg.

Odbiorcy podkreślili też, że zarówno spot, jak i promowany w nim produkt są skierowane również do dzieci. „W dziecku reklama nie wywoła śmiechu, a raczej zdziwienie oraz konsternację i niepokój, gdyż relacje w rodzinie są przedstawione w wyjątkowo arogancki sposób. Reklama może też powodować u dzieci obawy, czy ich własny ojciec jest ich rzeczywistym rodzicem. Reklama nie uwzględnia stopnia rozwoju dzieci” - wyliczył inny skarżący.

Jutrzenka Colian, właściciel marki Grześki, zapewniła, że spot nie był i nie będzie emitowany w telewizji, a dostępny jest tylko w internecie, i to jedynie dla pełnoletnich użytkowników.

„Emisja reklamy ma miejsce jedynie w internecie. Skarżący nie wykazali emisji telewizyjnej, nie potrafili podać daty i godziny emisji... ponieważ jej nie było” - podkreśliła firma.

Według przedsiębiorstwa ostatnie reklamy Grześków nie są adresowane do dzieci, tylko pełnoletnich odbiorców. „Odmłodzenie grupy docelowej (zakres wiekowy 25-44 lata) nie jest równoznaczne ze skierowaniem kampanii do osób niepełnoletnich” - zaznaczyła Jutrzenka Colian. „Trudno uznać, że reklama w internecie, emitowana przed programami dla dorosłych będzie tak samo traktowana jak reklama emitowana w kinie przed filmem dla dzieci” - dodała spółka.

Komisja Etyki Reklamy orzekła jednak, że spot ze stwierdzeniem „To nie jest wasz tata” jest obraźliwy i trywializuje więzy rodzinne. Reklama jest też dostępna m.in. na YouTubie, przez co trafia do szerokiego grona odbiorców, „wykorzystując do promowania produktu zachowania nieakceptowane w sferze publicznej i niezgodne z dobrymi obyczajami”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Reklama Grześków obraża i trywializuje rodzinę. Ponad tysiąc skarg na reklamę

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nn
W tym kraju nie ma miejsca na humor/ironię/satyrę (ponad przaśny poziom "Kiepskich" albo "Rancza"), bo jak nie "obraza uczuć religijnych", to "trywializowanie więzów rodzinnych" (!)... Żenada.
28 44
odpowiedź
User
Mięso z Kalisza
i co na to Kolański?
11 9
odpowiedź
User
immoderate
Reklama jest świetna! Jeżeli ktoś ją krytykuje lub uważa, że jej przesłanie jest szkodliwe to musi być niesamowicie nieszczęśliwym i płytkim człowiekiem. Ludzie, więcej dystansu, luzu i powściągliwości.

Nie popadajmy w paranoję, ta reklama nikogo ie obraża, nie jest nawet jakoś specjalnie szokująca ( na tle wielu światowych ), bez przesady...
27 40
odpowiedź
User
micks
ale wioska, copy writer pod wpływem ale reszta....też?????
20 13
odpowiedź
User
Karolina
Do nn: ale ta reklama jest... kiepska. Humor? Satyra?Czy ty naprawdę mówisz o tej reklamie?
28 15
odpowiedź