SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reklama outdoorowa: co wydarzyło się w 2017 roku, co przyniesie 2018?

Najważniejsze wydarzenia zeszłego roku i trendy na 2018 rok w reklamie zewnętrznej analizują dla Wirtualnemedia.pl przedstawiciele czołowych firm z tego sektora (AMS, Synergic, MyLED, BE Media, Warexpo, Cityboard Media) oraz eksperci z domów mediowych Zenith, MediaPlus i Mindshare Polska.

Article

Joanna Pełech-Mikulska, CEO w BE Media

Wydarzenie roku
Zarówno na świecie, jak i Polsce bardzo szerokim echem odbiły się kampanie społeczne o szeroko pojętej obronie praw kobiet, w tym akcja „The #MeToo movement” (#JaTeż), która powstała po zarzutach kierowanych przeciwko znanemu producentowi  hollywoodzkiemu o molestowanie i napaść seksualną w pracy. Przy tej okazji warto podkreślić znaczenie #hashtagu we frazie oraz siły jego oddziaływania.  

Sukces roku
Globalnie rynek cyfrowego outdooru utrzymuje kurs wzrostu. W Polsce stabilność rynku DOOH. Choć wielkość sprzedaży w tym sektorze w porównaniu z rokiem ubiegłym nie zmieniła się znacząco, i tak można mówić o sukcesie w branży digital signage.

Porażka / rozczarowanie roku
W Polsce nieustannie ciągnąca się ustawa krajobrazowa, której temat powraca jak bumerang. Mimo, że weszła w życie ponad dwa lata temu, nic z niej dalej nie wynika. W wielu kwestiach jest niezrozumiała i niespójna, co negatywnie wpływa na całą branżę.

Ponadto brak publikacji raportów dotyczących rynku DOOH oddzielnie. Kompleksowe rozwiązania skupiają się na OOH, jedynie zawierając w tym DOOH, mimo że rynek digital signage stanowi lwią część dochodów z OOH. Z tym problemem boryka się nie tylko Polska, podobne zadanie stoi chociażby przed Wielką Brytanią.

Człowiek roku
I lokalnie, i globalnie w branży reklamowej człowiekiem (każdego) roku będzie każdy potencjalny odbiorca, który jest gwarantem sukcesu każdej kampanii reklamowej.

Serwis / kampania / projekt roku
W BE Media rekordowa ilość kampanii contentowych na cyfrowych nośnikach reklamy zewnętrznej. Marketerzy w swoich kampaniach oczekują wartości dodanej w postaci contentu. Zapewnienie potencjalnej, jasno określonej grupie odbiorców, przydatnych i trafnych treści, które pomagają rozwiązać ich problemy pozwala nie tylko przyciągnąć klientów, lecz poprzez nawiązanie relacji i obopólne zaangażowanie także ich utrzymać.

W kategorii projektów światowych prawdziwą rewolucją była dla mnie kampania cyfrowej budki telefonicznej w Londynie. Czerwone ikoniczne „szafy” zmieniły swój design tuż po swoich 90. urodzinach. New World Payphones postanowił wprowadzić ją w XXI wiek i nadał całkiem nowy wygląd high-tech. Choć nowe, eleganckie czarne huby z bezpłatnym Wi-Fi, ekranem dotykowym i cyfrowym ekranem reklamowym to prawdziwy postęp w staroświeckiej, bądź co bądź, Wielkiej Brytanii - cóż, jednak czegoś żal.

Premiera, nowość roku
Nowością w ofercie BE Media są nośniki cyfrowej reklamy zewnętrznej w nowoczesnych biurowcach. Rozbudowanie oferty w prywatnych przychodniach oraz stworzenie spersonalizowanych pakietów contentowych dla konkretnych branż.

Niby stara, ale nowa tendencja na świecie, w tym i w Polsce - OOH coraz częściej nastawione na interaktywność. Choć już w 2016 roku marki zaczęły odkrywać nowe sposoby wykorzystania OOH, a zwłaszcza digital signage, w 2017 roku nastąpił ogromny progres w tej materii. Ekrany zaczęły edukować, informować, relacjonować lub/i uwrażliwiać.

Trend roku
I w kraju, i na świecie branża OOH podąża ku innowacyjności i nowym doświadczeniom, zwłaszcza, że klienci coraz częściej proszą o niestandardowe rozwiązania. Reklamodawcy nierzadko nie są zainteresowani tradycyjną kampanią z „wezwaniem do działania”, wolą projekty interaktywne, których treści będą prawdziwym szumem medialnym.

Prognoza na 2018 rok
Rok 2018 będzie ważnym rokiem dla OOH, z nastawieniem na bardziej elastyczne i kreatywne sposoby planowania medium reklamowym - we właściwym czasie, we właściwym miejscu, do właściwego audytorium. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapewnienia klientowi doświadczeń jest zindywidualizowane, aktywne zachęcanie klientów do nawiązania kontaktu (a raczej identyfikacji osobistej) ze swoją ulubioną marką, dlatego stawiam na content marketing.
 


Marcin Ochmański, prezes Warexpo


fot. Maciej Krüger

Wydarzenie roku
W Polsce wydarzeniem roku - biorąc pod uwagę rynek OOH - jest przedstawiony do konsultacji projekt uchwały krajobrazowej dla Warszawy, która stanowi ok. 35 proc. całego polskiego rynku reklamy zewnętrznej. Widzę w nim wiele szans: jak choćby wprowadzenie czytelnych zasad dla rozwoju rynku reklamy OOH czy walkę z nielegalnymi nośnikami, które generują chaos estetyczny i szpecą polskie miasta. Widzę też kilka wyzwań dla jej autorów: przygotowanie zapisów, które przewidywać będą światowe trendy w rozwoju OOH - jak digitalizacja, czy umiejscowienie tej uchwały w codziennej praktyce jednostek m.st. Warszawy - na ile jej zapisy będą stosowane. To, czy okaże się ona sukcesem, wiedzieć będziemy w momencie przedłożenia jej pod głosowanie Radzie Warszawy, czyli zgodnie z zapowiedziami w połowie 2018 roku.

Na świecie warta obserwacji jest popularyzacja projektu InLink - dobrze zaprojektowanego nośnika reklamowego i rozwiązania z zakresu smart cities jednocześnie, który po sukcesie w Nowym Jorku przeniósł się do Londynu w 2017 roku. Oprócz reklamy na dwóch 55-calowych ekranach InLink oferuje szybkie, darmowe Wi-Fi, panel dotykowy z możliwością sprawdzenia w internecie każdej potrzebnej w danym momencie informacji, miejsce na ładowanie telefonów, możliwość wykonania rozmowy telefonicznej (InLink zastąpił budki telefoniczne) oraz kontaktu ze służbami ratowniczymi czy policją.

Obserwując rozwój nośników digital signage na świecie, widzę dwa rodzaje rozwiązań. Pierwsze polegające na prostym zastępowaniu analogowego nośnika (także wielkoformatowego) ekranami o często dyskusyjnej jakości wyświetlania. Drugie, szukające bardziej ambitnych projektów, jak oferowanie rozwiązań z zakresu smart cities właśnie czy projektowanie estetycznych form mebli miejskich. Jestem zdecydowanym zwolennikiem tego drugiego. Digitalizacja OOH powinna nieść ze sobą wartość dodaną dla mieszkańców - czy to będą potrzebne im funkcje czy jakość architektoniczna nośnika.

Sukces roku
5 mln wypożyczeń rowerów w warszawskim systemie Veturilo = to według mnie ogromny sukces. Ten projekt pokazuje, że można łączyć reklamę z systemem użyteczności publicznej i że reklama, żeby być skuteczną, nie musi być inwazyjna i dominująca dla tkanki miejskiej.

Sukcesem roku na świecie jest popularność łączenia w wielu kampaniach kanałów online i offline. OOH (standardowe i niestandardowe) coraz częściej traktowany jest jako content dla kampanii w social mediach - ta integracja narzędzi wydaje się bardzo naturalna.  

Porażka / rozczarowanie roku
Mam jedno rozczarowanie i to jest dalszy podział branży OOH w Polsce. Obecnie mamy dwie izby gospodarcze oraz znaczących graczy na rynku poza obiema strukturami. Nie sprzyja to wypracowywaniu standardów i rozmowie o przyszłości reklamy zewnętrznej w Polsce. To jest zdecydowanie wyzwanie na kolejny rok.

Człowiek roku
Polscy młodzi i utalentowani graficy, jak Ania Światłowska, Ola Jasionowska, Luka Rajski, których prace widzę w kampaniach komercyjnych i społecznych, w postaci publikacji, a nawet neonów, czy na manifestacjach.

Serwis / kampania / projekt roku
„Fearless Girl” - to według mnie bezdyskusyjnie kampania roku na świecie. Przekaz i pozorna prostota pomysłu urzeka.

W Polsce - kreacja Luki Rajskiego „KonsTYtucJA”. Trudno nazwać to kampanią, raczej oddolną inicjatywą Demokracji Ilustrowanej. Jednak plakat ten tysiące Polaków uznało za coś, co wyraża ich sposób myślenia.

Trend roku
Trendem bardzo interesującym i ciągle rozwijającym się zarówno w Polsce jak i na świecie jest reklama niestandardowa na nośnikach OOH. W Warszawie dzięki nowym słupom ogłoszeniowym i wiatom przystankowym pojawia się więcej technicznych możliwości przekształcenia tych nośników np. w automat do wydawania czekolady, salon fryzjerski czy klepsydrę odliczającą czas do premiery nowego sezonu „Narcos” - projekty realizowane w innych miastach europejskich. Jeszcze więcej ciekawych możliwości oferować będą nośniki digital signange.

Prognoza na 2018 rok
Rok 2018 może okazać się rokiem przełomowym dla branży reklamy zewnętrznej. Szczególne warte obserwacji będą prace nad uchwałą krajobrazową w Warszawie i nowe rozwiązania techniczne oferowane przez operatorów OOH.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Reklama outdoorowa: co wydarzyło się w 2017 roku, co przyniesie 2018?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XRumerTest
Hello. And Bye.
odpowiedź