SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Reklama zewnętrzna: podsumowanie 2018 roku i trendy na 2019 rok

O tym, co było ważne w 2018 roku na rynku reklamy outdoorowej oraz czego należy spodziewać się w 2019 rok opowiadają serwisowi Wirtualnemedia.pl przedstawiciele AMS SA, Clear Channel Poland, Cityboard Media, Jet Line i Stroer.

 


Kalina Janicka, prezes Clear Channel Poland

Wydarzenie roku
Po sukcesie sieci digitali w galeriach handlowych, sieci digitali spektakularnych, teraz wprowadzenie przez Clear Channel Poland pierwszej na rynku sieci Digitali Miejskich (Digital Street Furniture), czyli digitali w formacie zbliżonym do citylightu, w przestrzeni miejskiej. Digitale miejskie stały się już standardem na świecie, Clear Channel jest liderem rozwoju DOOH globalnie. DOOH to drugie najszybciej rozwijające się medium na świecie, w Polsce odnotowuje 18 proc. wzrost (2018 vs. 2017).

Sukces roku
Badanie Outdoor Track zostało zakończone przez IBO, czego wynikiem jest kompleksowe zbadanie widowni outdooru – liczby kontaktów z nośnikami, częstotliwość kontaktów oraz zasięgu kampanii w grupach celowych oraz innych danych opisujących mobilność społeczności.

Po zakończeniu badania Clear Channel Poland wykupiło od IBO dane i analizy niezbędne do opisania oferty wskaźnikami z badania Outdoor Track, ponieważ uważamy je za bardzo wartościowe i potrzebne dla rynku.Powstały nowe zasady sprzedaży oferty Clear Channel w oparciu o widownię jaką dostarczają poszczególne nośniki.  Klienci będą mogli kupować zarówno wybrane nośniki,  jak i widownię mierzoną kontaktami wg badania Outdoor Track.

Jednocześnie Clear Channel Poland podpisało z IBO w dniu 7 września 2018 r. list intencyjny o gotowości do dalszej współpracy nad projektami, które będą w przyszłości prowadzone przez IBO.

Porażka/ rozczarowanie roku
Brak uporządkowanej polityki i chwał krajobrazowych

Serwis/ kampania/ projekt roku
Kampania Digital OOH przygotowana przez Clear Channel Szwecja „Pomoc dla bezdomnych” . W Sztokholmie dramatycznie rośnie liczba bezdomnych. Kiedy temperatura gwałtownie spada, władze wraz z organizacjami non –profit i władzami kościelnymi otwierają awaryjne schroniska. Niestety informacja o dostępnych placówkach nie zawsze dociera do bezdomnych. Tej zimy Clear Channel Szwecja użycza digitali miejskich po to by pomóc bezdomnym ze Sztokholmu znaleźć najbliżej położone schronisko. System wykorzystuje źródło takich danych jak: czas, pogodę, współrzędne geograficzne, odległość oraz godziny otwarcia placówki. Ponadto, gdy temperatura spada poniżej poziomu krytycznego na digitalu wyświetlana jest informacja jak można wspomóc potrzebujących finansowo oraz jak zostać wolontariuszem. Ta inicjatywa sektora Out of Home poprzez technologię digital lepiej służy mieszkańcom i buduje prawdziwe Smart Cities.  

W innych europejskich metropoliach digitale miejskie są wykorzystywane przez miasto w informowaniu o: zagubionych dzieciach, a w pozostałych krajach Europy dostarczają przydatne informacje takie jak: sytuacja drogowa, pogodowa lub poziom zanieczyszczenia powietrza.

Trendy i prognozy na 2019 rok
Przyglądając się trendom sprzedaży w Kantar Media w 2018 roku można zauważyć, że jedynie Citylighty to format, który utrzymał poziom 2017 roku.

Nie znaczy to, że wydatki na OOH zmalały. Raczej przesuwane są na inne formy reklamy OOH – stąd prognozowane wzrosty w tym roku nawet na poziomie ponad 2 proc.. Przyglądając się zmianom na rynku OOH rok 2019 powinien być jeszcze lepszy. Budżety OOH przesuwane są na inne rozwiązania takie jak coraz lepszy jakościowo tranzyt czy reklama na monitorach tzw. Digital OOH (DOOH) – rozwiązania nowoczesne, elastyczne, dające nowe możliwości zarówno kreacji reklamy jak i planowania. To z pewnością będzie główny trend rozwoju inwentarza w 2019 roku jak i kolejnych latach, zastępując stopniowo reklamę citylightową w miastach.
Wszystko wskazuje na to, że już w drugim kwartale 2019 roku, wszystkie 3 firmy (AMS, Clear Channel Poland i Stroer) działające w ramach IBO, udostępnią rynkowi OOH możliwości planowania kampanii wg wskaźników takich, jak w innych mediach, czyli zasięgi i kontakty oraz kupowanie kampanii w oparciu o cenę za kontakty z widownią, a nie za powierzchnię reklamową. Urynkowienie wskaźników dla OOH pokaże jedynie wysoką efektywność tego medium oraz niski koszt dotarcia do odbiorcy reklamy w największych aglomeracjach Polski. Jak pokazuje doświadczenie z innych rynków, ta zmiana w sprzedaży przełoży się na wzrosty budżetów klientów OOH oraz przyciągnie nowych reklamodawców.

Wraz z rozwojem nowoczesnej oferty i sprzedaży widać, że najwięksi gracze pracują nad rozbudową systemów IT, umożliwiających szybką i łatwą sprzedaż i kupno tego medium. Z pewnością dodatkowo zachęci to największych klientów do coraz częstszego korzystania z tego medium już w 2019 roku

________________________________________________________________________________________________________________
 

Grażyna Gołębiowska, dyrektor marketingu AMS SA

Wydarzenie roku
Wdrożenie wyników badania Outdoor Track, które stało się możliwe dzięki udostępnieniu udziałowcom Instytutu Badań Outdooru danych opisujących ich nośniki. A to z kolei umożliwiło dalsze kroki w kierunku implementacji wyników badań do ofert handlowych.

Sukces roku
Wzrost wydatków reklamowych na OOH, szczególnie na nośniki z segmentu premium. Jak podała Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej łącznie w pierwszych dziewięciu miesiącach br. wielkość sprzedaży zamknęła się kwotą ponad 390,0 mln zł. To o 4 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017 roku.

Porażka/ rozczarowanie roku
Brak obowiązującej uchwały krajobrazowej we wszystkich większych polskich miastach. Wojewódzkie Sądy Administracyjne stwierdziły nieważność uchwał krajobrazowych w Łodzi, Opolu i Nysie. Pozostałe duże miasta przedstawią swoje projekty najprawdopodobniej w 2019 roku. Niestety, potwierdza się opinia wielokrotnie wyrażana przez Izbę Gospodarczą Reklamy
Zewnętrznej, że przede wszystkim należy stanowić dobre prawo, a Ustawa krajobrazowa, na mocy której miały powstawać uchwały krajobrazowe w poszczególnych miastach, takim prawem nie jest.

Serwis/ kampania roku
Kampania Innogy – reklama na pojazdach komunikacji miejskiej, wyjątkowo spójna z przekazem reklamowym – i to dosłownie. Powierzchnie reklamowe Busback zostały dobrane tak, aby kampania „Docenisz prąd prosto z natury” była w stu procentach zrealizowana na autobusach elektrycznych i hybrydowych. Outdoor potrafi być kontekstowy.

Trend roku
Wzrost wydatków na Digital Out-of-Home. Także w Polsce DOOH rozwija się bardzo dynamicznie. Dynamika sprzedaży za dziewięć miesięcy 2018 r. wyniosła 21 proc. (dane IGRZ).

Prognozy na 2019 rok
Zmiana modelu planowania i zakupu OOH - odejście od sprzedaży nośników w oparciu o ich lokalizację na rzecz sprzedaży bazującej na dotarciu do określonej widowni tych nośników. Planowanie z wykorzystaniem wskaźników mediowych, zapewniające porównywalność outdooru z innymi mediami.

______________________________________________________________________________________________________________

Agnieszka Maszewska, dyrektor marketingu Jet Line

Wydarzenie roku  
Zakończyliśmy i wdrożyliśmy pierwszy etap projektu badawczego „Badanie widowni tablic Motorway”. Tablice reklamowe naszej sieci Motorway 12x4 m zyskały nowy wskaźnik: liczbę widowni. Badanie widowni tablic Motorway trwało od kwietnia 2016 r. do grudnia 2017 r. Jego celem było policzenie widowni reklam na billboardach sieci Motorway 12x4m i scharakteryzowanie osób, które miały kontakt z nośnikiem oraz częstotliwość tych kontaktów. Projekt realizowaliśmy we współpracy z agencją badawczą PBS i naukowcami związanymi z Politechniką Gdańską i Politechniką Krakowską. Oparliśmy się także o pomiary GPR, czyli badanie prowadzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Dzięki badaniu  można przedstawić liczbę kontaktów generowanych przez każdy nośnik należący do sieci Motorway - lub grupę nośników - ułatwiając w ten sposób media plannerom projektowanie i podsumowywanie realizowanych kampanii outdoorowych.
Wiadomo bowiem, ile osób w ciągu doby może zobaczyć reklamę umieszczoną na jednej tablicy lub dowolnie wybranych tablicach Motorway w kampanii, na przykład przy wybranej trasie.  

Co jest bardzo istotne, nasz model badawczy można zastosować do każdej powierzchni OOH, której jakość i parametry spełniają standardy sieci Motorway.  

W nowym roku, a pewnie jeszcze silniej w kolejnym, wydarzeniem i wyzwaniem będzie zmiana sposobu myślenia o kupowaniu i sprzedawaniu outdooru, czyli sprzedaż widowni właśnie, nie nośników.  

Sukces roku
Wyniki sprzedaży w branży: sprzedaż OOH w trzecim kwartale przyniosła ponad 124 mln zł i jest większa w stosunku do trzeciego kwartału 2017 r. o 9,3 proc.. Porównanie zaś Q1-Q3 2018 do tego samego okresu rok wcześniej pokazuje, że sprzedaż w 2018 r była wyższa o 4 proc.  

Jet Line bardzo dobrze kończy nie tylko ten rok, zamykamy jednocześnie okres realizacji pięcioletniej strategii firmy. Zrealizowaliśmy wszystkie nasze plany inwestycyjne, sprzedażowe, rozwojowe, przygotowaliśmy nowe i z nimi w styczniu rozpoczynamy 25. rok działania Jet Line na rynku reklamy zewnętrznej.       

Porażka / rozczarowanie  roku
Pewnym rozczarowaniem, choć to nie dotyczy tylko ostatniego roku jest to, że zaledwie około 20 gmin spośród wszystkich 2478 w Polsce ma uchwały krajobrazowe. To pokazuje, że przygotowanie i skuteczne wdrożenie dobrego prawa lokalnego jest trudnym wyzwaniem.

Zaskoczeniem natomiast jest wyłożenie projektu tzw. uchwały krajobrazowej w Warszawie tuż przed wyborami samorządowymi, gdy nie było już możliwości, aby duży i ważny temat zamknął się w kadencji rady miasta.

Kampania roku
Ze świata – McDonald’s w Kanadzie z kampanią „Follow the Arches”, na klasycznych nośnikach out of home. Kampania, która urzeka prostotą pomysłu, a wiadomo że proste pomysły są najlepsze. Potwierdziła to nagroda w Cannes.  

U nas - we wrześniu, wspólnie z Semper Iratus i Selectivv, zrealizowaliśmy pierwszą w Polsce kampanię integrującą outdoor z reklamą mobilną. Była to wizerunkowa kampania #FeelAustria, realizowana na zlecenie Austriackiej Informacji Turystycznej na naszych nośnikach MyLED Warszawa. Na podstawie ruchu w internecie, wykorzystując nasze algorytmy, dokładnie wyliczyliśmy, ile osób może wówczas szukać pomysłu na zimowy wypoczynek i do nich skierowaliśmy komunikat reklamowy.    

To nowość na polskim rynku reklamowym. Dotychczasowe kampanie realizowane na nośnikach DOOH z racji ich położenia i możliwości technicznych były opierane o Big Data, ale tylko w kontekście ich lokalizacji. #FeelAustria miała wymiar spersonalizowany i mobilny i dzięki temu dotarliśmy do nowej grupy potencjalnych turystów.

Trend roku
Niezmiennie digitalizacja, czyli coraz większe zaangażowanie technologii i  nośników cyfrowych w komunikację, w tym rzecz jasna komunikację w przestrzeni. Ale ponieważ technologia to aż i tylko technologia, w marketingu nie jest celem sama w sobie. Więc digitalizacja tak, ale dobry pomysł nadal będzie najważniejszy dla budowanie i utrzymywania relacji, które uważam za kluczowe.

Prognozy na 2019 rok
Nasza branża zaczęła ze sobą i z innymi mądrze i ciekawie rozmawiać, to znaczy pytać, i słuchać. To bardzo optymistyczna prognoza i rzetelne doświadczenie, które – mam taką nadzieję – kontynuowane może przynieść realną dobrą zmianę w przestrzeni, i to prędzej, niż jakakolwiek ustawa.   
____________________________________________________________________________________________________________

Andrzej Grudziński, pełnomocnik zarządu Cityboard Media

Sukces roku
Rynek reklamy outdoorowej odnotowuje od kilku lat wzrosty sprzedaży. To niewątpliwie sukces i cieszę się, że Cityboard Media mocno się do tych wzrostów przyczynia. Obraliśmy dobry kurs i pewnie się go trzymamy. Ważne dla nas jest też to, że w mijającym roku większa część realizowanych przez nas projektów pochodzi bezpośrednio od reklamodawców. Rozszerzenie form współpracy i komunikacji z klientami przynosi nam wymierne efekty. Fakt, że nasze nośniki outdoorowe są przebadane i każdy nasz klient wie, ilu odbiorców zobaczy jego reklamę daje nam przewagę konkurencyjną.

Wydarzenie roku
Dla mnie wydarzeniem roku były obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Niektórzy reklamodawcy wykorzystali ten motyw w swoich kampaniach reklamowych. Mam tu na myśli np. lipcową kampanię Tour de Pologne, realizowaną na naszych nośnikach, w której pojawia się logotyp „Niepodległej” i nawiązania do obchodów.   

Porażka/ rozczarowanie roku
Od lat konsekwentnie powtarzam, że porażką każdych mijających dwunastu miesięcy są prace nad lokalnymi uchwałami krajobrazowymi. Praktyka pokazuje, że urzędnicy którzy pracują nad uchwałami nie respektują praw nabytych. Niszczą w ten sposób rynek systemowej reklamy zewnętrznej. To moim zdaniem skandal, że w ten sposób likwiduje się lokalne miejsca pracy w branży reklamowej!

Człowiek roku
Człowiekiem roku w Polsce jest każdy przedsiębiorca z sektora systemowej reklamy zewnętrznej. Funkcjonowanie w jej ramach jest coraz trudniejsze, ponieważ ilość kłód pod nogi, jakie urzędnicy rzucają przedsiębiorcom jest zatrważająca. Kolejne projekty uchwał krajobrazowych przynoszą coraz to nowe utrudnienia i ograniczenia. Lokalni przedsiębiorcy tracą zlecenia, a co za tym idzie, mniej zarabiają. Każdy, kto pomimo tego działa w branży, zasługuje moim zdaniem na miano człowieka roku.

Serwis/ kampania/ projekt roku
Pragnę zwrócić uwagę na jedną z naszych kampanii, którą realizowaliśmy pro publico bono w 2018. Dla portalu Nauka o klimacie.pl zaplanowaliśmy ogólnopolską kampanię OOH wspartą działaniami na Facebooku, która ma zachęcić ludzi do korzystania z fachowej wiedzy z zakresu klimatu. Propagowaniem takowej zajmuje się wspomniany portal. Problem zmian klimatycznych na naszej planecie to jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku. Jeśli nie zaczniemy działać natychmiast, czeka nas klimatyczna katastrofa. Kampania była realizowana w listopadzie i grudniu, tak aby nawiązać do katowickiego szczytu klimatycznego COP24.

Trend roku
Synergia mediów! To trend, który zdecydowanie góruje nad innymi. Kiedy klienci wybierają outdoor i do tego rozwiązania digitalowe (np. pozycjonowanie stron, Google Ads, czy Facebook Ads), to efekty ich kampanii są zdecydowanie lepsze. Myślę, że rozwiązania uwzględniające synergię, to przyszłość reklamy.  

Prognozy na 2019 rok
Przed nami kolejny rok pełen wyzwań dla branży OOH. Najpierw na wiosnę czekają nas eurowybory, a jesienią wybory parlamentarne. Te wydarzenia zwykle powodują zwiększone zainteresowanie outdoorem wśród polityków i tak będzie zapewne i tym razem. Cieszy mnie, że kandydaci do Europarlamentu i Parlamentu RP decydują się na systemową reklamę zewnętrzną. Smuci jednak fakt, że pamiętają o niej tylko przy okazji wyborów, a zapominają gdy przygotowują lokalne uchwały reklamowe.
Czeka nas też rok rywalizacji jakościowej w branży outdooru. Skończyły się już czasy rywalizacji na liczbę nośników. Klienci doceniają jakość oferowanych ekranów i wybierają te, które pozytywnie wpływają na ich wizerunek, a co najważniejsze na sprzedaż.

 


Joanna Pełech-Mikulska, CEO w BE Media

Wydarzenie roku
Na świecie i w Polsce rok 2018 należał do mundialu w Rosji i zimowych igrzysk olimpijskich w Korei Południowej. Mimo, że wokół mistrzostw futbolowych rozbrzmiewały echa skandalu korupcyjnego w FIFA, a zakontraktowanych sponsorów było o kilku mniej, te firmy, które zdecydowały się „sponsorować” światowe rozgrywki w piłce nożnej, na pewno nie straciły. Główny sponsor polskiej reprezentacji - grupa Lotos oraz sponsor oficjalny - Biedronka też zainwestowały, a ich obecność okazała się dużym sukcesem.

Sukces roku
Palmę pierwszeństwa zdobywa moim zdaniem reklama OOH, w jak najbardziej ogólnym i szerokim pojęciu. Dlaczego? Jest to najstarsza reklama na świecie, a wciąż tak bardzo wpływowa. W przypadku nośników digital signage dynamika rozwoju była nawet większa niż początkowe prognozy. Skąd ten sukces? Przede wszystkim coraz większe możliwości przekazu i kontaktu z konsumentem w zamkniętych lokalizacjach, w tym reklama w środkach transportu (gdzie spędzamy coraz więcej czasu), w biurowcach, przychodniach medycznych, szkołach czy centrach handlowych. Reklama digital signage rośnie w zrównoważonym tempie, bo jest uporządkowana, widoczna i aktualna. Poza tym jest takim nośnikiem reklamowym, w którym właściwie zaimplementowany kontent odgrywa duże znaczenie. 

Porażka / rozczarowanie roku
W Polsce porażką, zwłaszcza w kontekście reklamy OOH, były z pewnością wybory samorządowe. Różnej maści wizualne materiały reklamowe stanowiły nieodłączny element rzeczywistości i wywoływały bardzo mieszane, by nie rzec skrajne, uczucia ze względu na: treści (czasem aż chciało się krzyknąć: Czy to zgodne z etyką zawodową?!), materiały wykonania (niektóre plakaty przegrały z naturą i w kawałkach smętnie powiewały na wietrze), lokalizację (nierzadko „parkanowo-słupowo-ścienną” (i bynajmniej, nie były to murale), gdzie w takim przypadku aż się prosi o ujednolicenie ustawy krajobrazowej). 

Człowiek roku
Człowiekiem roku niezmiennie pozostaje każdy pracownik, partner i klient agencji BE Media, gdyż jest to gwarant sukcesu firmy, jej siła napędowa i źródło inspiracji, a więc i rozwoju agencji. 

Serwis / kampania / projekt roku
Dla BE Media wartą zaakcentowania jest kolejna edycja kampanii „Wykurz kurz”.  Kampania przede wszystkim edukuje i ze względu na prozdrowotny charakter realizowana jest na terenie prywatnych przychodni medycznych grupy Lux-Med i grupy Medicover w formie emisji animowanych spotów reklamowych na nośnikach digital signage. Jest to akcja tym bardziej cenna, że realizowana jest we właściwym miejscu, w bardzo nowoczesny sposób i z odpowiednio dobranym kontentem. Poza tym bardzo ciekawymi projektami reklamy zewnętrznej są dynamiczne Backlighty, które zwracają uwagę i cieszą oko.

Premiera, nowość roku
W Polsce i na świecie można było obserwować różnorodność kampanii OOH. Statyczne billboardy przybierają formę multimedialnego przekazu, który wygląda zjawiskowo, czyli żywo i kolorowo na polskich ulicach.

Kreatywne akcje marketingowe na nośnikach cyfrowego outdooru i indooru cieszą się coraz większym popytem ze względu na bardziej spersonalizowane treści i doświadczenia, co wynika z możliwości przekazu odpowiedniego kontentu w zależności od miejsca, grupy docelowej, a nawet czynników zewnętrznych.

Trend roku
W polskiej reklamie bardziej widoczna jest narracja (lub jej elementy). Coraz mniej bezpośredniego nawołania do zakupu, a coraz więcej historii, nierzadko i z głównym bohaterem, i ze zdarzeniami w konkretnym porządku czasowym.

W ujęciu globalnym, a więc też i krajowym, OOH, a zwłaszcza cyfrowa reklama zewnętrzna stawia na personalizację treści. W tym segmencie zauważa się przesunięcie: z przekazu kierowanego do jak największej liczby osób do przekazu kierowanego do jak największej liczby osób określonej grupy odbiorców. Związane jest z to większymi możliwościami dotarcia do konkretnego konsumenta znajdującego się w konkretnej lokalizacji.

Prognoza na 2019 rok
Rynek reklamy OOH będzie trzymać się mocno. Jego „mocna” obecność będzie wynikiem większej różnorodności opcji multimedialnych i bardziej dopasowanych, spersonalizowanych treści. Zauważa się też zmianę w definicji digital - żyjemy w świecie ekranów, więc ważną kartą w rozdaniu są ekrany dookoła nas.

_________________________________________________________________________________________________________
Tomasz Cirmirakis, marketing communication manager, Ströer


Wydarzenie i sukces roku
Wydarzeniem i zarazem sukcesem roku była publikacja wyników Outdoor Track i szybka ich implementacja do ofert podmiotów biorących udział w badaniu. Model, w którym dwa nośniki tego samego formatu w różnych lokalizacjach i, co pokazało badanie, różniące się dotarciem nawet kilkunastokrotnie, kosztują tyle samo był absolutnie przestrzały. Zarówno Ströer jak i AMS od przyszłego roku porzucają tę politykę i przestawiają się na nowy oparty na wskaźnikach mediowych system sprzedaży. Pozwoli on na zakup gwarantowanej widowni, a nie pojedynczych tablic. Liczymy, że otworzy to OOH na nowych klientów, którzy do tej pory byli wobec reklamy zewnętrznej sceptyczni, właśnie ze względu na brak wiarygodnych badań.

Porażka/ rozczarowanie roku
Tak jak przed rokiem rozczarowaniem roku jest szeroko pojęta kwestia Ustawy Krajobrazowej. Temat wraca regularnie przy tego typu podsumowaniach i pomimo, że Ustawa obowiązuje już od 3 lat nic z tego nie wynika. Niestety w dużej mierze jest to spowodowane tym, że przyjęta była w dużym pośpiechu, co przełożyło się na liczne niespójności, które utrudniają wprowadzenie dobrego i jasnego prawa.

W poprzednim roku, z większych miast, tylko w Gdańsku przyjęto dokument określający zasady prezentowania reklam w przestrzeni miejskiej. Niestety, tak jak poprzednie, przegłosowano go bez uwzględnienia uwag branży, do której regulacje się odnoszą. Może to spowodować, że podzieli on losy uchwał z Łodzi i Opole, które były zaskarżane do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych i nie weszły w życie. Czemu niestety? Bo branża od lat czeka z inwestycjami na dobre, rozsądne prawo - porządkujące przestrzeń publiczną i godzące interesy mieszkańców i reklamodawców.

Człowiek roku
Przewrotnie można stwierdzić, że był to… Jarosław Kaczyński. To na jego wizerunku oparta była najczęściej komentowana i wywołująca najbardziej gorące dyskusje kampania OOH. Na jej temat powstało dziesiątki artykułów i, lekko licząc, setki memów i różnego rodzaju przeróbek (łącznie z kontr-kampanią), które zapewniły jej żywotność i wzmocniły oddziaływanie. Pokazuje to, że OOH jest nadal idealnym miejscem na kampanie polityczne, ponieważ w gorącym okresie wyborczym kreacje bardzo łatwo przechodzą do social media i mediów tradycyjnych, wielokrotnie zwiększając swój zasięg.

Bardziej na serio – człowiekiem roku jest po prostu odbiorca. Zmiana polityki handlowej głównych graczy na rynku i przejście z rozliczania się za nośnik, na rozliczanie się za dotarcie do zakładanej grupy osób, jeszcze mocniej stawia odbiorcę reklamy w centrum zainteresowania reklamodawców. Szczególnie dwie grupy są tutaj istotne dla branży OOH. Jedna to pasażerowie komunikacji miejskiej. Druga to kierowcy samochodów (i ich współpasażerowie). Te grupy z roku na rok się powiększają (zwłaszcza liczba pasażerów metra rośnie skokowo), a z uwagi na możliwe ograniczenia związane z ustawą krajobrazową będą w przyszłości kluczowe.

Serwis/ kampania/ projekt roku
Bez wątpienia akcja „świąteczne metro”, czyli branding całego pociągu metra. Po raz pierwszy akcja jest zrealizowana z komercyjnym partnerem – MediaMarkt i, choć na ocenę jej zasięgu czy oddziaływania, jest jeszcze za wcześnie, to już akcja otrzymuje bardzo dużo pozytywnego feedbacku.

Trend roku i prognozy na 2019 rok
Najważniejszy trend od lat pozostaje ten sam – stopniowa digitalizacja Outdooru, zarówno jeśli chodzi o nowe cyfrowe nośniki w które inwestują kolejne firmy, jak i stopniowe łączenie kampanii OOH z targetowaną emisją na urządzenia mobilne.

 

Dołącz do dyskusji: Reklama zewnętrzna: podsumowanie 2018 roku i trendy na 2019 rok

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl