SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Projekt budżetu na 2023 r. bez 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok nie znalazły się zapisy pozwalające przekazać Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu kolejną rekompensatę abonamentową w formie skarbowych papierów wartościowych. Od 2020 roku nadawcy dostawali prawie 2 mld zł rocznie.

W ustawach budżetowych na ub. i br. rekompensata abonamentowa była wpisana wśród uprawnień ministra finansów. Zgodnie z ustawą na br. minister został upoważniony do „przekazania, na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2022 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych”. Zaznaczono, że wartość nominalna tych papierów wyniesie 1,995 mld zł.

W projekcie ustawy budżetowej na 2023 rok, przyjętym przez rząd w bieżącym tygodniu, nie ma takiego zapisu.

Nie oznacza to, że kolejna rekompensata abonamentowa nie trafi do TVP i Polskiego Radia. Odpowiednie przepisy mogą zostać dodane podczas prac nad ustawą budżetową w Sejmie (w Senacie to mało prawdopodobne, bo większość ma tam opozycja) albo już po uchwaleniu budżetu, jako jego nowelizacja. W 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał taką nowelizację na początku marca, w efekcie nadawcy publiczni otrzymali 1,95 mld zł.

Wpływy z z abonamentu radiowo-telewizyjnego są kilka razy niższe. Według prognozy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2023 roku wyniosą 616 mln zł, o 36 mln zł więcej niż zaplanowano na br. W przyszłym roku 314 mln zł ma otrzymać Telewizja Polska, a pozostała kwota zostanie podzielona między Polskie Radio i regionalne rozgłośnie publiczne.

Rekompensata to ponad połowa budżetu TVP

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Nadawca otrzymał 1,71 mld zł z rekompensaty i 330 mln zł z opłat abonamentowych. Do 2016 r. TVP dostawała środki tylko z opłat abonamentowych, w minionej dekadzie było to najwyżej 444 mln zł rocznie.

W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Natomiast Polskie Radio w ub.r. zanotowało wzrost przychodów o 2,4 proc. do 354,31 mln zł i spadek wyniku netto z 16,12 mln zł zysku do 19,91 mln zł straty. Wpływy reklamowe zwiększyły się o 1 proc. do 41,38 mln zł, przy czym o ile Jedynka zanotowała wzrost o 52 proc., o tyle Trójka - spadek o 30 proc.

Polskie Radio otrzymało od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 159,95 mln zł z opłat abonamentowych i 125,92 mln zł z rekompensaty. Stanowiło to 80,58 proc. jego budżetu, wobec 80,49 proc. w 2020 roku.

Na koniec ub.r. nadawca zatrudniał etatowo 1 320 osób, o 11 więcej niż rok wcześniej. Średnie wynagrodzenie brutto wynosiło 8,9 tys. zł brutto, po wzroście rok do roku o 500 zł. Dziennikarze zarabiali przeciętnie 11,7 tys. zł, a menedżerowie wyższego szczebla - 17,5 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Projekt budżetu na 2023 r. bez 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Justyś
Zwolennicy opozycji zasmuceni? :)
odpowiedź
User
Ja
Ściek i tak będzie płynął.
odpowiedź
User
Sam
W sytuacji którą mamy ( a będzie tylko gorzej), przekazanie znowu 2 mld na propagandę wkurzyłoby już najtwardszy elektorat.
odpowiedź