SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rekordowa liczba rejestracji samochodów luksusowych i klasy premium w Polsce

W 2014 roku w Polsce odnotowano rekordową liczbę rejestracji samochodów wyższej klasy: 31,5 tys. samochodów z segmentu premium (wzrost o 28% w ujęciu rok do roku) oraz 94 samochody luksusowe (wzrost o 52%) - wynika z raportu KPMG.

Article

W 2014 roku wartość rynku samochodów luksusowych i klasy premium w Polsce wyniosła 5,6 mld zł. Segment premium i luksusowy to obecnie najlepiej rozwijająca się i najbardziej stabilna część polskiego rynku nowych samochodów osobowych. W 2014 roku co dziesiąty z nich zarejestrowany w Polsce był autem marki premium lub luksusowej.

Wśród 31,5 tys. zarejestrowanych w 2014 roku samochodów klasy premium najwięcej znalazło się aut marek BMW (7,7 tys. rejestracji), Audi (7 tys.) i Mercedes (7 tys.). W ujęciu procentowym największy wzrost liczby rejestracji w porównaniu z 2013 rokiem odnotowały Infiniti (o 150%) i Lexus (o 109%). Porównując poszczególne modele, najwięcej zarejestrowano Volvo XC60 (2,8 tys. rejestracji), Audi Q5 (1,7 tys.) i BMW X5 (1,4 tys.).

W kategorii luksusowej spośród 94 zarejestrowanych samochodów najwięcej stanowiły auta marki Maserati (37 rejestracji) oraz Ferrari (22). Największy wzrost procentowy liczby rejestracji w porównaniu do 2013 roku odnotowało Lamborghini (o 400%) oraz Rolls-Royce (o 167%). Najpopularniejszymi modelami były auta marki Maserati – modele Maserati Ghibli (19 rejestracji) oraz Maserati Quattroporte (14).Zapytane o przykład marki luksusowego samochodu, osoby bogate (zarabiające powyżej 20 tys. zł brutto miesięcznie) najczęściej wymieniały Porsche, BMW i Bentley, natomiast osoby zamożne (zarabiające 7,1-10 tys. zł brutto) – Mercedes, BMW i Porsche. W zależności od zamożności inny jest także próg cenowy, od którego Polacy uznają samochód za luksusowy. Według osób zamożnych za luksusowy można uznać samochód o wartości minimum ok. 201 tys. zł. Dla osób bardzo zamożnych kwota ta jest niewiele wyższa (206 tys. zł), a zdaniem bogatych ceny luksusowych aut zaczynają się od 292 tys. zł.


Wraz ze wzrostem poziomu zamożności rośnie odsetek Polaków, którzy deklarują, że posiadają luksusowy samochód. W grupie osób zamożnych na pytanie o posiadanie luksusowego auta twierdząco odpowiedziało 41% respondentów, w grupie bardzo zamożnych było to 51%, a w grupie bogatych - 65%. Niezależnie od poziomu dochodów większość badanych nabywa luksusowe samochody w Polsce. Osoby, które zadeklarowały, że kupują luksusowe auta poza granicami kraju, najczęściej jako kraj zakupu wskazywały Niemcy. Największa część respondentów odpowiedziała, że nowy samochód nabywa raz na 3 lata.


Raport "Samochody luksusowe i premium" jest aktualizacją i rozszerzeniem raportu KPMG "Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2014”. Dane dotyczące rejestracji samochodów luksusowych i premium pochodzą z PZPM/CEP. Dane dotyczące postrzegania samochodów luksusowych przez Polaków o ponadprzeciętnych dochodach pochodzą z raportu "Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2014", który został oparty na badaniu na próbie ponad 600 zamożnych i bogatych Polaków, przeprowadzonym we wrześniu i październiku 2014 r. przy wykorzystaniu metody wywiadów telefonicznych CATI. W badaniu wzięły udział osoby o dochodzie miesięcznym brutto wynoszącym co najmniej 7.127 zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rekordowa liczba rejestracji samochodów luksusowych i klasy premium w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl