SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekordowa stopa bezrobocia a jeszcze wzrośnie

Bezrobocie w styczniu br.  wyniosło 14,2 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

- W styczniu zawsze wzrasta  bezrobocie. Do rejestrów trafiły osoby, które straciły pracę w końcu roku wskutek zakończenia umów terminowych (zwykle kończą się z upływem roku). Często także absolwenci zwlekają z decyzją o zarejestrowaniu do ostatniego miesiąca roku, mając nadzieję na znalezienie pracy bez pośrednictwa urzędów pracy. Największe znaczenie dla rynku pracy miały jednak zwolnienia grupowe, upadłości i likwidacje przedsiębiorstw. To one w głównej mierze przyczyniły się do tak dużego wzrostu bezrobocia.

To jednak nie koniec złej passy. Nie ma wątpliwości, że w kolejnych miesiącach sytuacja jeszcze się pogorszy. Dlatego konieczne jest podjęcie rozmaitych działań.  Z jednej strony potrzebne jest uelastycznienie prawa pracy – propozycje rządu dotyczące wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 m-cy, ruchomego czasu pracy, to dobry kierunek, ale dużo za mało. Trzeba zmienić też przepisy dotyczące chociażby doby pracowniczej, zmniejszenia stawek za nadgodziny czy poluzowania zakazu pracy w niedzielę. To da szanse na przyciągnięcie zagranicznych inwestorów, dla których nie jesteśmy już bardzo atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności. Z drugiej strony potrzebne są duże inwestycje, które wygenerują miejsca pracy,  skuteczna polityka walki z bezrobociem, która w połączeniu z reformą systemu edukacyjnego odwróci trendy na rynku pracy. Bo wciąż, pomimo wzrastającego bezrobocia, kilkaset tysięcy miejsc pracy pozostaje nieobsadzonych z powodu braku odpowiednich kandydatów - komentuje Monika Zakrzewska, ekspertka PKPP Lewiatan.

Dołącz do dyskusji: Rekordowa stopa bezrobocia a jeszcze wzrośnie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl