SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekordowe wydatki na produkcję filmową i telewizyjną w Wielkiej Brytanii

Aż 7,65 mld dolarów wydano w 2021 r. na produkcję filmową i telewizyjną w Wielkiej Brytanii. Tak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Brytyjski Instytut Filmowy. Paradoksalnie - to znacznie lepszy wynik niż przed pandemią koronawirusa.

Łączne wydatki na produkcję filmową i telewizyjną (HETV) w zeszłym roku osiągnęły 5,64 mld funtów (7,65 mld dolarów). To najwyższy wynik w historii. To aż o 1,27 mld funtów więcej niż w 2019 r., czyli w okresie przed wybuchem pandemii COVID-19.

Z danych Brytyjskiego Instytutu Filmowego wynika, że okres od kwietnia do czerwca 2021 r. był najbardziej zaawansowany, jeśli chodzi o produkcję filmową i telewizyjną. W drugim kwartale zeszłego roku wydano na nią w Wielkiej Brytanii 2,29 mld funtów. Była to najwyższa kwota przeznaczona w trzymiesięcznym okresie na HETV. Poprzedni rekordowy wynik - 1,54 mld funtów - wygenerowano od lipca do września 2019 r.

Brytyjski Instytut Filmowy podkreśla, że w ostatnim roku Wielka Brytania stała się światowym centrum produkcji filmowej i telewizyjnej. Programy HETV stanowiły 3,44 mld funtów (lub 72 proc. łącznych wydatków), a filmy fabularne przyniosły 1,33 mld funtów (28 proc. wydatków). Wydatki na inwestycje wewnętrzne w wysokości 1,27 mld funtów spadły jednak o 4 proc. w porównaniu z 2020 r. - wiele filmów, których produkcję rozpoczęto w 2020 r. i kontynuowano w 2021 r., zostało uwzględnionych w statystykach z 2020 r.

Statystyki dotyczące produkcji z 2021 r. pokazują również rosnące inwestycje dokonywane przez platformy streamingowe. W zeszłym roku było 36 pojedynczych produkcji krajowych w Wielkiej Brytanii i inwestycji zagranicznych, które przyniosły 737 mln funtów. Były to m.in. "Pinokio", "Matylda: Musical", "Perswazja" i "Kochanka Lady Chatterley".

Pomogła brytyjska ulga podatkowa

Produkcja HETV w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosła od czasu wprowadzenia brytyjskiej ulgi podatkowej HETV (w 2013 r.), która zapewniła nowe rekordowe wydatki w wysokości 4,09 mld funtów w 2021 r. z 211 produkcji. To o 155 proc. więcej niż w 2020 r. i o 85 proc. więcej niż w rekordowym roku 2019 -  2,21 mld funtów . Inwestycje wewnętrzne i koprodukcja stanowiły 55 proc. wszystkich programów HETV i napędzają ten wzrost, stanowiąc 3,44 mld funtów lub 84 proc. całkowitych wydatków.

Inwestycje HETV zrealizowane w zeszłym roku to m.in. "Bridgertonowie", "Call My Agent" i "The Crown" dla Netfliksa, a także "A Very British Scandal" dla BBC One.

Krajowe produkcje HETV stanowiły 45 proc. wszystkich programów HETV i również wygenerowały rekordowe wydatki - 648 mln funtów na 94 programy, co stanowi 16 proc. całkowitych wydatków i 32-proc. wzrost w stosunku do 491 mln funtów w 2019 r.

Krajowe produkcje HETV zrealizowane w 2021 r. obejmowały "The Amazing Mr Blunden", "The Bay" i "Everything I Know About Love".

"Dobra wiadomość dla naszej branży"

Wydatki na animowane programy telewizyjne wyprodukowane w Wielkiej Brytanii w 2021 r. wyniosły 73 mln funtów w 30 produkcjach. Stanowi to 19-proc. spadek wydatków na programy animowane w 2020 r. Jednak w miarę pojawiania się kolejnych danych może on wzrosnąć, bo jest o 20 proc. wyższy niż zgłoszone w lutym ubiegłego roku wydatki o wartości 61 mln funtów za rok 2020, które zostały następnie zaktualizowane.

Krajowe programy animowane wygenerowały 49,1 mln funtów w 21 produkcjach, co stanowi 67 proc. całkowitych wydatków. Programy animowane związane z inwestycjami wewnętrznymi i koprodukcją wygenerowały 23,8 mln funtów w dziewięciu produkcjach, co stanowi 25 proc. całkowitych wydatków na animację. Z kolei 66 proc. wydatków w 2019 r. pochodziło z inwestycji wewnętrznych i koprodukcji, a 31 proc. z krajowych programów animowanych.

- Rekordowy poziom produkcji filmowej i telewizyjnej w Wielkiej Brytanii jest dobrą wiadomością dla naszej branży i brytyjskiej gospodarki. Prace przygotowawcze do dalszego rozwoju są w toku, wraz z rozbudową przestrzeni studyjnych i miejsc produkcyjnych w naszych krajach i regionach oraz współpracy z przemysłem, aby zbudować odpowiednio wykwalifikowaną kadrę, której potrzebujemy, aby sprostać zapotrzebowaniu i pozostać na szczycie. Wsparcie rządu dla produkcji dzięki ulgom podatkowym dla sektora filmowego oraz programowi wznowienia produkcji filmowej i telewizyjnej odegrało ważną rolę w rozwoju i ożywieniu naszej branży - skomentował Ben Roberts, dyrektor generalny Brytyjskiego Instytutu Filmowego.

Dołącz do dyskusji: Rekordowe wydatki na produkcję filmową i telewizyjną w Wielkiej Brytanii

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwert
Dobrze, że się produkuje. Tylko czemu jakość filmów i seriali jest coraz niższa? Fabuły w których logika i zdrowy rozsądek schodzą na trzeci albo i dalszy plan. W imię artyzmu zawsze było pewne usprawiedliwienie, ale to co się dzisiaj wyprawia to albo głupota albo celowo przekłamanie albo tępienie myślenia odbiorców.
odpowiedź
User
haha
Dobrze, że się produkuje. Tylko czemu jakość filmów i seriali jest coraz niższa? Fabuły w których logika i zdrowy rozsądek schodzą na trzeci albo i dalszy plan. W imię artyzmu zawsze było pewne usprawiedliwienie, ale to co się dzisiaj wyprawia to albo głupota albo celowo przekłamanie albo tępienie myślenia odbiorców.


mudzińskie aktory pionierzy cywilizacji w londinium musza gdzieś straszyć widzów swoim "talentem i czystą europejskością" :). Ma ktoś dan o stratach, bo ta kasa się nie wróci na 100%.
odpowiedź