SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reporterzy bez Granic krytykują plan repolonizacji mediów. „Wymierzony w TVN i ‘Newsweeka’”

Organizacja Reporterzy bez Granic krytycznie ocenia zapowiedziane przez rząd nowe przepisy ograniczające koncentrację kapitałową w branży mediów. Według organizacji są one wymierzone w media krytyczne wobec obozu rządzącego, takie jak TVN i „Newsweek”, oraz stanowią śmiertelne zagrożenie dla pluralizmu i wolności słowa.

premier Beata Szydło, fot. P. Tracz / KPRMArticle

Prace nad przepisami mającymi ograniczyć koncentrację kapitałową w sektorze mediów są prowadzone od początku br. Zajmuje się tym zespół złożony z ekspertów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wiceminister kultury Jarosław Sellin stwierdził w zeszłym tygodniu, że projekt legislacyjny zostanie ujawniony przed wakacjami, będzie wzorowany na przepisach obowiązujących we Francji i Niemczech.

Reporterzy bez Granic w stanowisku wyrażonym w minionym tygodniu wyrazili zaniepokojenie zapowiadanymi regulacjami. - Potępiamy najnowszą próbę polskiego rządu, żeby zakneblować media w celu zwiększenia swoich wpływów politycznych - stwierdziła Pauline Ades-Mevel, odpowiadająca w organizacji za region Unii Europejskiej i Bałkanów. - Plan „repolonizacji” krajowych mediów, poprzez wykorzystanie mechanizmów antymonopolowych i zmuszanie zagranicznych inwestorów do sprzedaży należących do nich mediów, jest śmiertelnym zagrożenie dla pluralizmu i wolności mediów - dodała.

Organizacja zwróciła uwagę, że kolejne zapowiedzi przepisów antykoncentracyjnych pojawiły się po tym, jak ujawniono newsletter Marka Dekana, szefa Ringier Axel Springer Media, skierowany do pracowników Grupy Onet-RAS Polska. W liście Dekan skomentował wybór Donalda Tuska na drugą kadencję w funkcji szefa Rady Europejskiej oraz zachęcił dziennikarzy, by pisali, jak ważne dla Polski jest pozostanie w głównym nurcie Unii Europejskiej. Jego list skrytykowała część osób ze środowiska mediów (m.in. byli dziennikarze „Forbesa”) i Centrum Monitoringu Wolności Słowa SDP, natomiast polski wiceminister spraw zagranicznych rozmawiał o nim ze swoim niemieckim odpowiednikiem.

Przedstawiciele Grupy Onet-RAS Polska wyjaśniali, że list nie zawierał instrukcji ani nie wywierał presji na dziennikarzy, jak opisywać wydarzenia polityczne, natomiast Mark Dekan w kolejnym newsletterze podkreślił, że „niezależność pracy naszych dziennikarzy stanowi podstawową zasadę naszej firmy i naszej Grupy”.

Według Reporterów bez Granic krytykowanie listu Dekana jest wykorzystywane przez polityków obozu rządzącego jako sposobność, żeby podkreślać potrzebę ograniczenia zagranicznego kapitału w mediach. Organizacja zarzuca rządzącym, że po tym jak przekształcili media publiczne w narzędzia propagandy oraz finansowo stłamsili gazety sprzeciwiające się rządowym reformom, teraz chcą „zrepolonizować” media mające zagranicznych właścicieli i zatrudniające dziennikarzy krytycznych wobec rządu.

Wśród celów, w które wymierzone mają być nowe przepisy, organizacja wymienia TVN (należący do amerykańskiego koncernu Scripps Networks Interactive) i „Newsweek Polska” (wydawany przez Ringier Axel Springer Polska).

Reporterzy bez Granic przypomnieli też, że w ub.r. Polska w Światowym Rankingu Wolności Prasy spadła o 29 pozycji na 47. miejsce.

Dołącz do dyskusji: Reporterzy bez Granic krytykują plan repolonizacji mediów. „Wymierzony w TVN i ‘Newsweeka’”

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
!!!!!
No cóż, trzeba będzie sięgnąć do odstawionych do piwnicy powielaczy. Niektóre artykuły wystarczy jeszcze raz powielić. Nie straciły nic a nic na aktualności.
odpowiedź
User
Ała
To nie żadna repolonizacja. To co najwyżej pisuaryzacja mediów. W najlepszym razie upaństwowienie i upadek.
odpowiedź
User
Były dziennikarz
Moment, skoro są takie przepisy we Francji i Niemczech, dlaczego nie mogą funkconować w Polsce? Dwa, kapitał ma poglądy, więc czyje poglądy reprezentuje Organizacja?
odpowiedź