SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Reporterzy bez Granic przeciw działaniom polskiej prokuratury

Na początku czerwca 2007 we Wrocławiu (południowo-zachodnia część kraju), wszczęto śledztwo w sprawie artykułu, który 17 marca ukazał się w hiszpańskim dzienniku El Pais.

Napisała go była hiszpańska deputowana Pilar Rahola, pod tytułem « Polska wciąż budzi grozę».

Reporterzy bez Granic potępiają zastosowanie, po raz pierwszy, artykułu 132a polskiego kodeksu karnego, odnoszącego się do pomówienia Narodu. Gdyby autorka artykułu została uznana za winną, grozi jej do trzech lat więzienia. Właściwie władze polskie pozostają bezsilne wobec dziennikarki przebywającej za granicą, może być jednak inaczej gdyby zechciała przyjechać do Polski.

Jej artykuł wzbudził oburzenie władz, szczególnie kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Kilka dni po publikacji pani Grażyna Bernatowicz, ambasador Polski w Madrycie, wysłała list do redakcji El Pais z protestem przeciw « agresywnej formule » artykułu. We Wrocławiu wszczęto śledztwo na wniosek miejcowego szefa Ligi Polskich Rodzin Rafała Orszaka, który oświadczył mediom, że « należy powstrzymać anty-polonizm szerzący się w Europie Zachodniej ».

Według Pilar Raholi polska demokracja cierpi na wiele chorób, jak polityczny wpływ Kościoła, oficjalna homofobia czy nastroje rasistowskie . W ostatnich miesiącach w Polsce, która jest członkiem Uniii Europejskiej od 2004, doszło do pogorszenia stosunków między władzami a krytyczną prasą.

Dyrektor generalny hiszpańskiej grupy prasowej Prisa (El Pais) Juan Luis Cebrian mówi o « bardzo dziwacznej inicjatywie » władz polskich.

Pilar Rahola, Katalonka z Barcelony, jest charakterystyczną postacią hiszpańskiej sceny publicznej, znaną ze swego feminizmu i bezpośredniego języka. W hiszpańskim parlamencie zasiadała osiem lat. Należała do Lewicy Republikańskiej, później założyła własną Partię Niepodległości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Reporterzy bez Granic przeciw działaniom polskiej prokuratury

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl