SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Światowa organizacja bije na alarm. Nasilają się represje wobec dziennikarzy

Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy (SIP) bije na alarm z powodu nasilającej się przemocy rządu Nikaragui wobec niepokornych dziennikarzy. W każdej chwili mogą się spodziewać aresztowania, konfiskaty mieszkania, zamknięcia konta bankowego, bądź gróźb a nawet aktów agresji wobec członków rodziny - czytamy w ogłoszonym w piątek raporcie.

fot. Pixabayfot. Pixabay

Sytuacja dziennikarzy - według raportu SIP - znacznie się pogorszyła w ostatnim kwartale 2023 roku.

Zobacz: Strajk generalny dziennikarzy. Po raz pierwszy od 40 lat 

Represje wobec dziennikarzy w Nikaragui

"Dyktatura prezydenta Daniela i jego małżonki, wiceprezydent Rosarii Murillo do tego stopnia zaostrzyła stosowanie przemocy, iż całe prowincje kraju pozostają praktycznie bez choćby jednego niezależnego dziennikarza" – czytamy w raporcie.

Narzędziami stosowania represji wobec dziennikarzy, spośród których już ponad dwustu opuściło kraj i znalazło się na emigracji, stały się w Nikaragui policja i sądy posłuszne reżimowi Ortegi.

Dziennikarze, którzy wyjechali zagranicę zostali pozbawieni możliwości powrotu do kraju.

Władze Nikaragui okazały się niezwykle pomysłowe jeśli chodzi o metody "dyscyplinowania" przedstawicieli zawodu dziennikarskiego.

Zobacz: W 2023 roku zginęło 94 pracowników mediów

Raport SIP wymienia m.in. takie, jak "akty agresji wobec dziennikarzy, wywłaszczanie dziennikarzy z ich majątku, zastraszanie, odmowa wydania dokumentów tożsamości, ataki w mediach społecznościowych.

Opozycyjna Grupa Ekspertów ds. Praw Człowieka (GHREN) monitorująca m.in. sytuację dziennikarzy w Nikaragui, wskazuje również jako narzędzie ich dyscyplinowania Ustawę Specjalną dotyczącą cyberprzestępstw i Ustawę o Suwerenności. Obie wykorzystywane są przez władze do ścigania niepokornych dziennikarzy.

Dołącz do dyskusji: Światowa organizacja bije na alarm. Nasilają się represje wobec dziennikarzy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ambona
nikaragua?zapraszamy na woronicza
odpowiedź