SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja publiczna jest „technicznie niewypłacalna”

Wiceminister komunikacji Republiki Południowej Afryki Philly Mapulane powiedział w parlamencie, że nadawca publiczny SABC jest technicznie niewypłacalny. Może także doprowadzić do bankructwa innego podmiotu państwowego - spółki Sentech, która jest operatorem nadajników radiowych i telewizyjnych w RPA. 

Siedziba SABC (fot. sabc.co.za)Article

Dług SABC wobec Sentech sięga 700 mln randów, czyli około 155 mln zł. To blisko połowa rocznych przychodów tej firmy. Południowoafrykański nadawca publiczny przedstawił swój plan na rok finansowy 2023/2024 rządowi kilka dni temu. Miejscowe media zauważają, że miało to nastąpić pół rok temu. Przesłana strategia nie zadowoliła władz RPA. SABC dostał czas do końca listopada na skorygowanie planu i poszukanie większych oszczędności oraz sposobów na poprawę sytuacji.

Przyczyny problemów nadawcy publicznego

Przychody SABC w roku finansowym 2022/2023 były o 7,9 proc. niższe niż rok wcześniej i o 27 proc. niższe niż przewidywał budżet stacji. Firma odnotowała stratę netto w wysokości 1,1 miliarda randów, czyli równowartość 224 mln złotych. W portfolio nadawcy publicznego z RPA są kanały SABC 1, SABC 2, SABC 3, SABC Education, SABC News, SABC Sport, SABC Lehae.

Choć w Polsce już dekadę temu doszło do wyłączenia analogowego sygnału naziemnego, to w biedniejszych częściach świata wciąż są prowadzone takie emisje. Jednym ze źródeł kłopotów SABC jest odejście od analogu w RPA, wiążące się z inwestycjami po stronie operatorów nadajników i samych widzów. W afrykańskim kraju są też problemy z przekonaniem obywateli do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Plan, który forsowała telewizja publiczna z Republiki Południowej Afryki opierał się na wyższych przychodach z serwisu streamingowego SABC+. Usługa nie przyniosła jednak spodziewanych wyników. W Afryce z powodu problemów z szybkimi i nielimitowanymi łączami internetowymi, takie platformy dopiero raczkują. Nie zniechęca to zagranicznych graczy. Na przykład Canal+ stopniowo zwiększa udziały w spółce MultiChoice z RPA, właścicielu platformy cyfrowej DStv, płatnego pakietu naziemnego GOtv i serwisu streamingowego Showmax.

W 2022 roku Telewizja Polska zanotowała 50,7 mln zł straty netto. Pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się w ub.r. o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, z czego wpływy sprzedażowe netto - z 3,15 do 3,14 mld zł. Natomiast koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 19 mln zł zysku do 17,9 mln zł straty.
 

Dołącz do dyskusji: Telewizja publiczna jest „technicznie niewypłacalna”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rotacyjny
To zdanie to cymes.
"W afrykańskim kraju są też problemy z przekonaniem obywateli do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego."
odpowiedź
User
Seba
Pilne, szok, niedowierzanie.... Na UJ wiedzie. Co Afryka robi
odpowiedź