SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

'Rewolucja na miarę wprowadzenia koloru'

Jesienią ruszy nowa na polskim rynku platforma cyfrowa, tym razem grupy ITI. - Głosów konkurencji nie traktowałbym poważnie - mówi nam Maciej Sojka, prezes ITI Neovision.

Platforma ITI, bo taka jest jej robocza nazwa, dostarczy zupełnie nową na naszym rynku ofertę w telewizji cyfrowej. ITI ma zaoferować m.in. High Definitnion, czyli telewizję wysokiej rozdzielczości oraz VOD (Video On Demand).

„Telewizja potrzebuje natychmiastowych zmian, i to my możemy być pionierem tych zmian w naszym kraju. Wprowadzane przez nas zmiany są niemal tak rewolucyjne, jak przejście z czarno-białego obrazu na kolor” – powiedział wczoraj Maciej Sojka, prezes spółki ITI Neovision, odpowiedzialny za wprowadzanie na rynek nowej platformy.

Najważniejszy mechanizm, czyli dekoder platformy, dostarczy firma ADB Polska. Dekodery wyposażone będą w twarde dyski o pojemności 250 GB, co pozwoli na zgromadzenie na nich do 300 godzin audycji, ale jak się dowiedzieliśmy dostępna będzie też opcja zakupienia dekodera bez dysku twardego.

„Postanowiliśmy do współpracy zaprosić ADB Polska, firmę szerzej nieznaną na polskim rynku. Zrywamy tym samym z zasadą „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – mówił Maciej Sojka.
 
Platforma wprowadza do Polski telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV), oferującą lepszą jakość obrazu i dźwięku (Dolby Digital 5.1).

„Zainteresowanie telewizorami High Definitnion jest duże, ale do tej pory na polskim rynku nie można było wykorzystać podstawowych możliwości tych odbiorników. Już dziś mogę Państwu obiecać, że na starcie w nowej technologii wprowadzimy co najmniej trzy stacje telewizyjne, w tym kanał sportowy, a w nim rozgrywki Ligi Mistrzów”.

Później dołączy cała grupa TVN.

„Telewizja nowej generacji to konieczność. Wyobraźcie sobie Państwo portal internetowy, który działa tylko od 9. do 17. Poza tym czasem jego treści są niedostępne. Podobnie jest dziś z tradycyjną telewizją. Często nie mamy czasu na obejrzenie swojego ulubionego programu. Pora z tym skończyć” – mówił dalej.
 
PVR (Personal Video Recorder) to technologia, dzięki której użytkownik będzie mógł skomponować swój własny program. Wystarczy przejrzeć aktualny program telewizyjny, następnie zaprogramować to, co nas interesuje, a później wszystko obejrzeć w dogodnym czasie.

W przyszłości oprogramowanie ma uczyć się nawyków właściciela i samo dokonywać nagrań ulubionych jego programów.

Kolejną nowością jest usługa VOD (Video On Demand), czyli prywatna wypożyczalnia video. Polega to na udostępnieniu przez nadawcę biblioteki filmów, dokumentów, seriali i innych programów, poprzez przesłanie ich na specjalną część dysku. Wszystko to przy kompresji danych MPEG-4.

MPEG-4 to najnowocześniejszy obecnie standard kompresji audio i video, pozwalający na zachowanie bardzo wysokiej jakości przy niskim zapotrzebowaniu na pasmo transmisji danych. 
ITI już teraz deklaruje szeroki wachlarz pozycji w ich wirtualnej wypożyczalni.

W przyszłości dekodery Platformy ITI zawierać będą port USB 2.0, dzięki któremu podłączyć będzie można do nich nowe urządzenia np. kartę z aparatu cyfrowego czy też słuchawkę Skype’a, a dzięki Ethernetowi, dekoder będzie mógł zostać podłączony do internetu.

Nie podano żadnych szczegółów dotyczących cen dekoderów i abonamentu. Przedstawiciele ITI mówią jedynie o korzystnych cenach jak na polskie warunki.

Szacuje się, że same koszty wynajmu miejsca na satelicie będą kosztować Grupę ITI ok. 150 mln zł. Do tego dochodzi cała reszta kosztownych zabiegów technicznych, produkcyjnych i marketingowych.

Pojawia się też pytanie, które zadają między innymi dotychczasowi operatorzy Cyfrowy Polsat (750 tys. abonentów) i Cyfra+ (810 tys. abonentów), a mianowicie, czy na polskim rynku jest miejsce na nową platformę (więcej).

Maciej Sojka odpowiada, że bez wątpienia jest pod warunkiem, że nowa usługa zaoferowana zostanie na dobrym poziome i przy dobrej cenie.

„Na rynku jest kilka milionów rodzin mających dostęp jedynie do czterech podstawowych kanałów. Głosów konkurencji nie traktowałbym poważnie. Zawsze tak się mówi, gdy na rynek wchodzi nowy gracz”.

A jaka jest Państwa opinia? Platforma ITI przetrwa na rynku?
Zapraszamy do dyskusji. Wystarczy skorzystać z opcji "Dodaj komentarz", aby przedstawić własną opinię.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Rewolucja na miarę wprowadzenia koloru'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl