SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rigamonti, Reszka i Woś z szansami na Nagrodę im. Fikusa. Mikołajewska wyróżniona za teksty o SKOK-ach

Magdalena Rigamonti, Paweł Reszka i Rafał Woś to finaliści tegorocznej edycji Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby. Laureat ogłoszony zostanie 21 kwietnia br. Nagrodę specjalną otrzyma Bianka Mikołajewska.

fot. Shutterstock.comArticle

Nagroda im. Dariusza Fikusa jest przyznawana za artykuły wydrukowane w języku polskim i w polskiej prasie w poprzednim roku. Wyboru trojga finalistów w tegorocznej edycji dokonała kapituła nagrody, która przeanalizowała kilkadziesiąt publikacji zgłoszonych do konkursu.

Magdalena Rigamonti znalazła się w gronie finalistów za dwie publikacje w tygodniku „Wprost” zatytułowane „Klauzula okrucieństwa” i „Sumienie doktora Chazana” o dramacie pacjenta w obliczu decyzji lekarza, zasłaniającego się klauzulą sumienia.

Paweł Reszka został wyróżniony za tekst opublikowany w „Tygodniku Powszechnym” pt. „Raport z oblężonego miasta” o dramacie Słowiańska, jednego z ukraińskich miast, które stało się areną wojny.

Rafał Woś ma szansę na nagrodę za cykl wywiadów publikowanych w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, w których desakralizuje liberalne dogmaty ekonomiczne, dominujące w polskiej debacie.

Ogłoszenie nazwiska tegorocznego lauerata i wręczenie nagrody odbędzie się podczas gali, która zostanie zorganizowana 21 kwietnia br. w Warszawie. Zwycięzca otrzyma plakietkę oraz 10 tys. zł.

Kapituła zdecydowała także o przyznaniu nagrody specjalnej. Otrzymała ją Bianka Mikołajewska, wieloletnia dziennikarka tygodnika „Polityka” (a dziś „Gazety Wyborczej”), która jako pierwsza (od 2004 roku) pisała  o nieprawidłowościach w systemie SKOK. Nagrodę przyznano jej za dziennikarstwo śledcze najwyższej próby, odwagę, dociekliwość, rzetelność i nieustępliwość.

W składzie kapituły Nagrody im. Dariusza Fikusa są: Jerzy Baczyński („Polityka”), Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”), Paweł Siennicki („Polska The Times”), Marta Fikus (córka Dariusza Fikusa), Piotr Gabryel („Do Rzeczy”), Marcin Dzierżanowski („Wprost”), Marcin Lewicki (Press Club Polska), Piotr Mucharski („Tygodnik Powszechny”), Piotr Pacewicz („Gazeta Wyborcza”) oraz Jadwiga Sztabińska („Dziennik Gazeta Prawna”).

Właścicielem Nagrody jest rodzina Fikusa, a współorganizatorem konkursu - Press Club Polska.  Pierwszą laureatką Nagrody im. Fikusa była Maria Wiernikowska, w kolejnych latach otrzymali ją m.in.: Ryszard Kapuściński, prof. Jerzy Pomianowski, Jerzy Baczyński, Mariusz Walter, Jerzy Jurecki, Anna Marszałek, Krzysztof Skowroński i Bogdan Rymanowski, Bronisław Wildstein, ks. Adam Boniecki, Anna Ferens i Ewa Stankiewicz, Ewa Siedlecka, Joanna Solska, Łukasz Cieśla i Wacław Radziwinowicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rigamonti, Reszka i Woś z szansami na Nagrodę im. Fikusa. Mikołajewska wyróżniona za teksty o SKOK-ach

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pytek
Mikołajewska pracuje na umowach o dzieło? Czy dostała w Wyborczej etat?
odpowiedź