SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ringier Axel Springer Polska stawia na elastyczny model pracy. „Nie mamy jednej hybrydy dla wszystkich”

Ringier Axel Springer Polska z powodu kolejnej fali pandemii zmienia model pracy. Pracownicy wydawnictwa mogą testować zdalny tryb pracy w  tym do czterech tygodni w roku z dowolnego miejsca w Unii Europejskiej. - Zdecydowaliśmy się na przyjęcie różnych modeli i zdefiniowanie własnego sposobu pracy przez poszczególne zespoły. Nie mamy więc jednej „hybrydy” dla wszystkich - zaznacza Mark Dekan, szef Ringier Axel Springer Polska.

 

Mark DekanArticle

Gdy zaczęła się pierwsza fala pandemii - wiosną 2020 r. - redakcje w zdecydowanej większości wdrożyły tryb pracy zdalnej, bądź hybrydowej. W maju ub. roku, gdy ogłoszono rozmrażanie gospodarki, zapytaliśmy redakcje i wydawnictwa, jaką przyszłość przewidują dla zdalnej pracy. Opinie były niemal jednomyślne: stacje telewizyjne, redakcje prasowe, internetowe i radiowe oceniały, że model pracy zdalnej się sprawdził i trzeba będzie zastanowić się nad jego utrzymaniem po pandemii.

Praca zdalna w Ringier Axel Springer Polska

Obecnie, m.in. w związku z trwającą czwartą falą pandemii media nadal wstrzymują się przed powrotem swoich pracowników do biur i tradycyjnym modelem pracy stacjonarnej. Zamiast niej wciąż stosowane są rozwiązania zdalne oraz hybrydowe.

Czytaj także: Aleksander Kutela odchodzi z rady nadzorczej ING Banku Śląskiego

Jednym z wydawców, którzy podążają w tym kierunku jest Ringier Axel Springer Polska. Firma informuje, że oparty na wzajemnym zaufaniu i trosce o dobrostan nowy model pracy daje pracownikom możliwość testowania i eksperymentowania różnorodnych rozwiązań. Miejsce wykonywania pracy jest uzależnione od celu, a sposób pracy jest wypracowywany zespołowo - zespoły decydują o tym, jak i skąd będą wykonywać swoje obowiązki. Dodatkowo Ringier Axel Springer stawia na wsparcie samopoczucia i zdrowia psychicznego pracowników w trybie 24/7.

Ringier Axel Springer Polska podkreśla, że nie narzuca pracownikom jednego sposobu pracy. Smart work to projekt transformacyjny – zespoły dostają przestrzeń do eksperymentowania, dyskusji i finalnie wyboru najlepszego rozwiązania, tak aby przyszły model pracy zespołowej uwzględniał naturę pracy, potrzeby, cele do zrealizowania, możliwości i ergonomię.

Pracownicy wydawnictwa, w swoich działach i ze swoimi przełożonymi wypracowują sposób pracy = taki, który najlepiej odzwierciedla specyfikę, dynamikę i cele do osiągnięcia danego zespołu. Obejmuje to również możliwość pracy z każdego miejsca w Polsce oraz w ramach Unii Europejskiej do czterech tygodni.

Z myślą o pracownikach powstał Program Wsparcia Psychologicznego oferujący dostęp do specjalistów psychoterapeutów oraz gwarantowane sesje terapii kryzysowej, długoterminowej oraz specjalistycznej w ramach dostępu do Platformy Mental Health Helpline 24/7. Ponadto pracownicy mają stały, funkcjonujący od kilku lat dyżur psychologa dziecięcego i rodzinnego.

Mark Dekan: Praca hybrydowa to wyzwania

Zasady i kulisy funkcjonowania smart work w Ringier Axel Springer Polska szczegółowo wyjaśnia Mark Dekan, szef firmy.

- Z uwagi na to, że praca w modelu hybrydowym coraz bardziej przenika się z życiem osobistym, jako firmy musimy działać i przyjąć większą odpowiedzialność za zdrowie i dobre samopoczucie pracowników - pisze Mark Dekan. - Dbałość o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie pracowników wpisuje się w naszą kulturę na wielu poziomach. W naszych programach dbania o dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne dotychczas brało udział ponad 800 osób. Dało nam to dwie istotne informacje: po pierwsze, usługi tego typu są potrzebne; po drugie, pracownicy mają duże zaufanie do firmy, skoro tak licznie są gotowi rozmawiać o sprawach osobistych.

Szef RAS Polska zaznacza, że w wydawnictwie zdecydowano się na przyjęcie różnych modeli i zdefiniowanie własnego sposobu pracy przez poszczególne zespoły.

- Nie mamy więc jednej „hybrydy” dla wszystkich – zastrzega Dekan. - Dając szefom działów i zespołów redakcyjnych swobodę określenia planów dotyczących sposobu pracy hybrydowej, zachęcaliśmy równocześnie pracowników do postawy asertywnej, czasem sprzecznej z preferencjami niektórych liderów, a nawet do negocjowania zachowania swobody pracy z domu takiej jak ta podczas lockdownu. Nasi liderzy musieli słuchać i mieli doprowadzić do konsensusu w sprawie kultury współpracy, zapewniając przy tym wypracowanie modelu wspólnego dla całego zespołu.

Szef RAS Polska zaznacza, że w różnych obszarach firmy działanie w systemie zdalnym czasami stawało się elementem nowego modelu operacyjnego.

- Na przykład całkowicie zrezygnowano ze spotkań hybrydowych, gdyż mieszanie grup uczestników na miejscu z osobami wdzwaniającymi się okazywało się mało efektywne – wyjaśnia Dekan. - Zdecydowano, że spotkania mają być organizowane albo tylko offline, albo tylko online. Określono także nowe zasady uczestnictwa w spotkaniach wirtualnych. Na przykład przyjęto, że kamera podczas spotkań powinna być włączona, a jeśli ktoś miał ją wyłączoną, to z szacunku do innych uczestników wymagano wyjaśnienia przyczyny. Zespoły zobowiązały się dbać o to, by osoby pracujące w biurze nie miały lepszego dostępu do informacji w stosunku do osób pracujących zdalnie.

Dekan podkreśla także, że budowa przyszłej kultury hybrydowej to cel ruchomy. - Ale jej składniki są jasne: należy szanować ludzką potrzebę autonomii, zaspokajać potrzeby w zakresie zdrowia i wzajemnych kontaktów, zapewniać miejsce pracy dające poczucie sensu i wpływu na rzeczywistość. Te trzy czynniki to podstawa zrównoważonej kultury organizacyjnej - ocenia szef Ringier Axel Springer Polska.

Czytaj także: Kolejne odejście z Business Insidera: Marta Bellon przechodzi do Wirtualnej Polski

W ub.r. przychody sprzedażowe Ringier Axel Springer Polska zmalały o 7,3 proc. do 549,05 mln zł, zysk netto - z 28,4 do 23,03 mln zł, a liczba pracowników etatowych - o 60 do 1 332.

Dołącz do dyskusji: Ringier Axel Springer Polska stawia na elastyczny model pracy. „Nie mamy jednej hybrydy dla wszystkich”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lol
Wow, trzeba włączać kamery :) pomruk niezadowolenia hybrydowo rozniósł się po Domaniewskiej…
odpowiedź
User
Jan
Fajnie jakby udało się zlikwidować mobbbbing w firmie. Niestety, traktowanie ludzi w ten sposób jak to ma miejsce to naruszenie prawa pracy. I na pewno wcześniej czy później ktoś nagra jak zarządza się ludźmi w RASP
odpowiedź
User
Marek
Niesamowite, polscy niewolnicy mają wybór wymiany ich na odległych pakistańczyków
odpowiedź