SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RASP chce 100 tys. od Samuela Pereiry za wpisy w social mediach. „Próba zablokowania krytyki medialnej”

Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska wysłało wezwanie przedsądowe do Samuela Pereiry, szefa portalu TVP.Info za jego krytyczne wpisy z Facebooka i Twittera, dotyczące publikacji, jakie ukazały się nakładem tego wydawnictwa. - Dla mnie kluczowe jest to, że de facto to próba zablokowania jakiejkolwiek krytyki medialnej - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Pereira.

Samuel PereiraArticle

Dziennikarz o otrzymaniu wezwania przedsądowego poinformował we wtorek na Twitterze. - Wolność słowa wg Ringier Axel Springer. Ten niemiecko-szwajcarski koncern chce zablokować krytyczne wpisy na temat swoich mediów i publikacji. Kneblem ma być kara 100 TYSIĘCY ZŁOTYCH za krytyczne wpisy z Twittera i Facebooka. Oto pozew RASP. Szczegóły wkrótce. RT please! - napisał Samuel Pereira.

W rozmowie z nami wyjaśnił szczegóły otrzymanego we wtorek pisma od pełnomocnika Ringier Axel Springer Polska: - Właściciel Faktu, Onetu i Newsweeka chce mi zamknąć usta i zablokować krytykę prasową za pomocą "finansowej" kary 100 tys. złotych. Otrzymałem pozew cywilny, pod prywatny adres zamieszania, bezpośrednio skierowany do mnie. Dotyczy kilkudziesięciu wpisów z Twittera i Facebooka, w których krytykuję media RASP, bądź działania dziennikarzy tego koncernu. Pozew nie dotyczy publikacji jakiegoś tekstu na ich temat, na zasadzie „prawda-fałsz”, tylko krytyki wyrażonej w tweetach. Wnioskodawca zarzuca mi np. że zacytowałem Renatę Grochal (to dziennikarka „Newsweeka”) i dodałem do tego mój komentarz o treści: "Świat według Newsweeka". Zdaniem kancelarii, która reprezentuje RASP, to naruszenie dóbr - tłumaczy Wirtualnemedia.pl szef portalu TVP.Info.

„Próba zablokowania krytyki medialnej”

Dziennikarz dodaje, że obecnie rozważa podjęcie własnych kroków prawnych, żeby „chronić się przed próbą cenzury”. - Chciałbym je jednak skonsultować z prawnikami. Na razie żadne decyzje nie zostały podjęte. Dla mnie kluczowe jest to, że de facto to próba zablokowania jakiejkolwiek krytyki medialnej. Ma ona miejsce przecież również w drugą stronę, przeciwko stronę TVP, a nikt z TVP nie ściga dziennikarzy, którzy mają krytyczne zdanie na temat telewizji, albo krytykują za coś TVP - podkreśla.

Według niego nie jest to „sytuacja zero-jedynkowa”. - Gdybym nie dochował zasady rzetelności dziennikarskiej, napisał coś nieprawdziwego na temat któregoś z mediów RASP, któregoś z dziennikarzy - mógłbym to jeszcze zrozumieć, to jednak nie jest tego typu przypadek. Generalnie wzięto wszystkie wpisy z okresu 12 miesięcy, w których odnoszę się do publikacji Onetu, „Newsweeka” czy „Faktu” i chcą mnie za nie "ukarać" sprawą cywilną i karą 100 tysięcy złotych. To niebezpieczny precedens i jawne naruszenie prawa – uważa. - Przepisy prawa prasowego, obowiązującego w Polsce mówią wyraźnie: "Kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową - podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Tej samej karze podlega, kto nadużywając swego stanowiska lub funkcji działa na szkodę innej osoby z powodu krytyki prasowej, opublikowanej w społecznie uzasadnionym interesie” - zaznacza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Samuel Pereira.

Poprosiliśmy o komentarz biuro prasowe Ringier Axel Springer Polska, jednak do czasu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi w tej sprawie.

Od sierpnia ub.r. Samuel Pereira jest szefem portalu TVP.Info, wcześniej był zastępcą kierownika redakcji publicystyki w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i dziennikarzem „Gazety Polskiej Codziennie”.

Fragmenty pisma

W czwartek Pereira opublikował fragmenty wezwania przedsądowego, jakie otrzymał z Kancelarii "Kochański Zięba i Partnerzy". W wezwaniu do zaniechania naruszeń i usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych wymieniono m.in. internetowe wpisy dziennikarza z Facebooka i Twittera, w których odnosił się do publikacji w tytułach wydawnictwa RASP.

<blockquote class="twitter-tweet" data-lang="pl"><p lang="pl" dir="ltr">Proszę państwa,<br>żądacie uzasadnienia i przykładów tych - skandalicznych zdaniem Ringier Axel Springer Polska - wpisów. <br><br>Oto m. in. tweety, które RASP chce żebym usunął, przeprosił i zapłacił 100 tysięcy złotych. Wśród nich np... zacytowanie <a href="https://twitter.com/renatagrochal?ref_src=twsrc%5Etfw">@renatagrochal</a> <br><br>To jest próba kagańca <a href="https://t.co/Q8259XAWs7">pic.twitter.com/Q8259XAWs7</a></p>&mdash; Samuel Pereira 🇵🇱 (@SamPereira_) <a href="https://twitter.com/SamPereira_/status/1068158559605673984?ref_src=twsrc%5Etfw">29 listopada 2018</a></blockquote>
<script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Zgrzyty na linii RASP – Pereira

To nie pierwsza sytuacja, kiedy dochodzi do zgrzytu w relacjach między szefem portalu TVP.Info, a wydawnictwem Ringier Axel Springer Polska oraz jego dziennikarzami. W social mediach regularnie dochodzi do ostrej wymiany zdań między dziennikarzami Onetu, „Faktu” oraz „Newsweeka”, a Samuelem Pereirą. W ostatnim czasie pole do dyskusji stanowiły głównie nagrania z tzw. afery taśmowej – m.in. chodziło o materiały z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, które ukazywały go w negatywnym świetle. Kierownictwo PiS oraz prawicowi dziennikarze uznali to za zaplanowany atak "niemieckich mediów" w celu osłabienia pozycji szefa rządu, a w debacie publicznej dyskutowano o tym, czy oznacza to powrót do rozmów o repolonizacji mediów. Z kolei po ujawnieniu nagrań przez portal Onet, kilkukrotnie portal TVP.Info udostępnił inne nagrania, m.in. z udziałem byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego oraz Jana Kulczyka o Romanie Giertychu czy rozmowę w restauracji Sowa i Przyjaciele, w której uczestniczyli ówczesny rzecznik rządu Paweł Graś, poseł PO Jacek Protasiewicz, były senator PO Tomasz Misiak (jest też współwłaścicielem Work Service) oraz biznesmen Maciej Witucki (przez wiele lat prezes Orange Polska, obecnie prezes Work Service).

Część dziennikarzy aktywnych na Twitterze stwierdziła natomiast, że taśmy udostępniane przez portal TVP.Info pojawiają się za każdym razem, kiedy obecny rząd dotyka kryzys wizerunkowy i mają odwrócić uwagę od problemów obecnej władzy.

Odwołana rozprawa RASP przeciw Witoldowi Gadowskiemu

Przed kilkoma dniami miała odbyć się pierwsza rozprawa w procesie o ochronę dóbr osobistych, którą dziennikarzowi Witoldowi Gadowskiemu wytoczyło wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska. Została jednak odwołana, w sądzie pojawiło się kilkadziesiąt osób wspierających Gadowskiego.

Dziennikarz został pozwany przez spółkę za wypowiedzi dotyczące tej firmy, m.in. że jej media „działają przeciwko polskiej racji stanu”. Gadowski zaznaczał, że pozew dotyczy też stwierdzeń, w których przypominał, że założyciel Axel Springer współpracował z nazistowskimi władzami Niemiec. RASP domaga się za to przeprosin i odszkodowania.

Dołącz do dyskusji: RASP chce 100 tys. od Samuela Pereiry za wpisy w social mediach. „Próba zablokowania krytyki medialnej”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ciekawy
Od kiedy wpisy na Twitterze to "krytyka medialna"? Czy Pan Pereira zna podstawy retoryki?
odpowiedź
User
internauta
Czy pan Samuel to krytyk? Według definicji:

"Krytyk, korzystając z prawa do wolności wypowiedzi, wyraża pochlebne i negatywne opinie, ze względu na posiadaną przez niego wiedzę, doświadczenie i renomę w środowisku, mające charakter opiniotwórczy. Nie każdy człowiek może zostać krytykiem, mimo że każdy może wyrazić swoje zdanie na określony temat, także na forum publicznym. To, co wyróżnia krytyka spośród innych osób wyrażających swoje zdanie w ten sposób, to zakres posiadanej przez niego wiedzy z obszaru danej gałęzi sztuki, uprawniający go niejako do wydawania opinii odbieranych przez szerokie grono odbiorców jako niezależna „ekspertyza” na temat danego utworu."
odpowiedź
User
Obiektywny
Nie to, że wspieram pozwanego, ale w onet-rasp już totalnie nie wie za co ma się zabrać chyba :/
Spora hipokryzja patrząc na tweety Lisa, Węglarczyka itp...
odpowiedź