SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracownicy Ringier Axel Springer Polska dostaną dodatek inflacyjny

Trzy związki zawodowe działające przy Ringier Axel Springer Polska porozumiały się w piątek z zarządem spółki co do wypłaty jednorazowych tzw. dodatków inflacyjnych dla pracowników. O tych dodatkach rozmawiano od września. Firma wypłaci – w zależności od zarobków – od 700 zł do 3,5 tys. zł. Wypłaty ruszą w styczniu.

fot. materiały prasoweArticle

Związkowcy w Ringier Axel Springer Polska rozmawiali o podwyżkach lub jednorazowym dodatku inflacyjnym już we wrześniu br. W sprawie coraz dotkliwszych skutków inflacji, odczuwanych także przez pracowników RASP, napisali wspólnie do zarządu tej spółki przedstawiciele działających w niej związków - ustalił portal Wirtualnemedia.pl.

Pismo parafowali Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza, Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" oraz Koło Syndykatu Dziennikarzy Polskich "Przegląd Sportowy".

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W apelu do władz spółki związkowcy podkreślili m.in., że w publikacjach mediów należących do RASP regularnie podnoszona jest kwestia rosnących kosztach życia i związanych z tym trudnościach. A mimo to zarząd "wydaje się zapominać, że problem ten dotyczy także pracowników mediów”. Teraz ponad trzymiesięczne rozmowy zostały uwieńczone sukcesem.

Jest porozumienie, będą wypłaty dodatków

Pod koniec ub. tygodnia udało się dojść do porozumienia. - Po długich pracach zawarliśmy z władzami firmy porozumienie dotyczące jednorazowego dodatku finansowego tzw. inflacyjnego dla najmniej zarabiających pracowników. Dodatek ten ma pomóc złagodzić skutki inflacji uderzającej najmocniej właśnie w osoby z najniższymi wynagrodzeniami – przekazał nam w imieniu związkowców Marcin Terlik z Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Pieniądze zostaną wypłacone jednorazowo w styczniu pracownikom zarabiającym nie więcej niż 7 tys. zł brutto i mającym co najmniej roczny staż pracy.

Osoby zarabiające do 5 tys. zł brutto włącznie otrzymają dodatek w wysokości 3,5 tys. zł brutto, zaś ci zarabiający od 5001 zł brutto do 6 tys. zł brutto dostaną na konta 2,5 zł brutto. Pracownicy z poborami w od 6001 zł brutto do 7 tys. zł brutto włącznie otrzymają dodatek w wysokości 1,5 zł brutto. - Osoby ze stażem krótszym niż rok, zarabiające nie więcej niż 7 tys. zł brutto dostaną z kolei dodatek w wysokości 700 zł brutto – informują związkowcy.

Dodatek ma objąć osoby uwzględnione w budżecie HR, czyli zarówno etatowców jak i osoby zatrudnione na B2B. Do tej grupy zaliczono także osoby przebywające obecnie na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich, które otrzymają dodatek w momencie powrotu do pracy.

Marcin Terlik komentuje: - Cieszymy się, że dodatek inflacyjny to kolejny postulat związków zawodowych, do którego udało się przekonać naszego pracodawcę. Liczymy na dalszą współpracę na rzecz pracowników RASP. Dziękujemy także wszystkim, którzy nas wspierali w tych niełatwych rozmowach i wszystkim członkom naszych związków, którzy nam w nich pomagali.

Związkowcy w RASP mają jeszcze inne postulaty

Związkowcy od ponad roku postulują o wprowadzenie systemowych podwyżek i waloryzacji wynagrodzeń. „Teraz, gdy wskaźnik inflacji przekracza 16 proc., postulaty te są szczególnie aktualne” - napisali we wrześniu pracownicy. – Nie ukrywamy, że inspiracją do podejmowania rozwiązań mogą być dla nas koleżanki i koledzy ze związków zawodowych w Agorze, którzy w ubiegłym miesiącu wywalczyli dodatki inflacyjne dla pracowników. Serdecznie im tego gratulujemy – mówił dla Wirtualnemedia.pl Marcin Terlik z Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy RASP.

Ile wynosi średnia płaca w Ringier Axel Springer Polska? - Mamy informacje o średnich wynagrodzeniach na stanowiskach w firmie, ale uzyskaliśmy je z zastrzeżeniem, by ich nie ujawniać – mówi nam Terlik.

Także inne spółki medialne płacą pracownikom dodatkowo z powodu inflacji. W październiku Grupa TVN Warner Bros wprowadziła specjalne dodatki do pensji, które pracownicy będą otrzymywać do lutego 2023 r. włącznie. Dodatkowo pracodawca zaoferował jednorazową pomoc finansową dla osób w trudnej sytuacji, a wszystkim zatrudnionym sfinansuje jeden darmowy obiad w tygodniu. Na te świadczenia grupa wyda 10 mln zł.

Z kolei Agora w sierpniu br. zaczęła wypłacać pracownikom jednorazowe dodatki do pensji, w wysokości do 1751 zł brutto. Ich wysokość jest ściśle powiązana z wysokością pobieranej pensji. Dodatkowe pieniądze dostały wyłącznie osoby, które zarabiają nie więcej niż 8,3 tys. zł brutto. Porozumienie w sprawie dodatków było efektem kilkutygodniowych rozmów związkowców skupionych w NSZZ „Solidarność” i w Inicjatywie Pracowniczej przy Agorze, z zarządem spółki.

Na koniec 2021 roku liczba pracowników etatowych RASP wynosiła 1261, do tego dochodzą osoby zatrudnione na innego typu umowach. W ub.r. Ringier Axel Springer Polska przy wzroście przychodów o 20,8 proc. do 663,3 mln zł zwiększył zysk netto z 23 do 33,5 mln zł. Najmocniej urosły wpływy firmy z reklam internetowych.

Dołącz do dyskusji: Pracownicy Ringier Axel Springer Polska dostaną dodatek inflacyjny

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
J
A etaty kiedy? Po co oszukujecie zus smieciowkami?
odpowiedź
User
Staszek
A Wojewódzki też dostanie za swoje pajacowanie?
odpowiedź
User
PK
Kiedyś to się nazywało premia świąteczna. Teraz dodatek inflacyjny. Onet w formie. Straszy pracowników nawet dając im premie świąteczną.
odpowiedź