SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RMF FM najlepiej ocenianą stacją radiową w Polsce, Radio Maryja wypada najgorzej. Zwolennicy PiS murem za Polskim Radiem

60 procent Polaków ocenia bardzo dobrze radio RMF FM - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Nieco gorzej oceniane jest Radio Zet - wysoko ceni je sobie 52 proc. respondentów. Najsłabiej w zestawieniu wypada Radio Maryja. - Lubimy RMF FM, bo nie jest uwikłane w politykę - komentuje medioznawca Maciej Myśliwiec.

fot. Shutterstock.comArticle

CBOS zbadał, jak Polacy oceniają główne stacje telewizyjne i radiowe w Polsce. Okazało się, że najlepiej w badaniu wypadł lider słuchalności: RMF FM. 60 procent pytanych oceniło tę stację najwyżej, niespełna pięć procent ma o nim złe zdanie. Podobnie wysoką lokatę stacja zajmowała także przed rokiem – zauważa w swoim raporcie CBOS. W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem stacja notuje wzrost pozytywnych ocen o 3 punkty procentowe i spadek negatywnych o 1 punkt.

Na drugim miejscu znalazło się Radio Zet, które jest dobrze oceniane przez nieco ponad połowę respondentów (52 proc.), ale mające również bardzo niewielu przeciwników (zaledwie 6 proc.). Jedna trzecia badanych dobrze ocenia działalność nadawcy publicznego – Polskiego Radia: 31 proc. wypowiadało się o tym nadawcy dobrze, zaś prawie co czwarty pytany wystawił mu negatywną ocenę (24 proc.).

Radiem najmniej popularnym spośród uwzględnionych w badaniu, którego ponad połowa nawet nie podejmuje się oceniać, jest Radio Maryja. Działalność toruńskiej stacji należącej do o. redemptorystów pozytywnie ocenia blisko jedna piąta ankietowanych (19 proc.), zdecydowanie więcej osób (29 proc.) wypowiada się krytycznie na temat rozgłośni.

W swoim zestawieniu CBOS zaznacza, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy notowano najsłabsze z dotąd rejestrowanych opinie o Radiu Maryja, oceny tej radiostacji wyraźnie się poprawiły. - Odsetek ankietowanych mających pozytywną opinię na temat jej działalności wzrósł o 5 punktów procentowych, ubyło też nieco badanych wystawiających negatywne noty (spadek o 3 punkty).

Lewica nie ceni Polskiego Radia

Kto głosuje na poszczególne stacje? Z badania wynika, że zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości - jako jedyni - w większości pozytywnie oceniają radio publiczne (60 proc. głosów). W elektoratach pozostałych ugrupowań przeważa dezaprobata działalności publicznego nadawcy. Relatywnie najmniej krytyczni wobec nadawcy są zwolennicy Konfederacji WiN (32 proc. głosów dezaprobaty wobec 26 proc. aprobaty). W dużej części nie akceptują go wyborcy Polski 2050 (45 proc. głosów dezaprobaty i 14 proc. – aprobaty).

Z kolei połowa zwolenników Lewicy i ponad połowa wyborców Koalicji Obywatelskiej (odpowiednio: 50 proc. i 54 proc.) wystawia Polskiemu Radiu negatywne noty, a do nielicznych należą osoby wypowiadające się z aprobatą na temat jego działalności (odpowiednio 13 proc. i 6 proc. pozytywnych wskazań) w elektoratach Lewicy i KO.

Także o Radiu Maryja w pozytywnie wypowiada się głównie elektorat partii rządzącej (40 proc. głosów aprobaty wobec 8 proc. dezaprobaty). Wśród zwolenników pozostałych ugrupowań przeważają głosy krytyczne. Stosunkowo mniej krytyczni są wyborcy Konfederacji WiN (37 proc. głosów dezaprobaty), natomiast negatywnie ocenia działalność Radia Maryja trzy piąte zwolenników KO oraz Lewicy (odpowiednio 60 proc. i 61 proc.) oraz ponad połowa wyborców Polski 2050 Szymona Hołowni (55 proc.).

Polska 2050 lubi RMF FM i Zetkę

Pozytywnie oceniają rozgłośnie komercyjne (RMF FM i Radio Zet) głównie wyborcy Polski 2050 Szymona Hołowni (odpowiednio: 74 proc. za pierwszą rozgłośnią i 67 proc. za drugą), nieco mniej lubią je zwolennicy Koalicji Obywatelskiej (65 proc. i 57 proc. głosów).

Co ciekawe: z badania wynika, że działalność RMF FM pozytywnie ocenia także ponad połowa wyborców Konfederacji (54 proc.) i Lewicy (52 proc.). - Mniej entuzjastyczne, choć również w przeważającej mierze pozytywne, są opinie zwolenników tych ugrupowań na temat Radia Zet. Dobre zdanie o tej radiostacji ma 45 proc. zwolenników Lewicy i 44 proc. sympatyków Konfederacji WiN – czytamy w raporcie CBOS.

Najmniej głosów aprobaty obie stacje komercyjne zbierają wśród wyborców PiS, niemniej jednak i w tym elektoracie pozytywne opinie zdecydowanie przeważają nad negatywnymi: co drugi wyborca PiS (50 proc.) wysoko ceni sobie RMF FM, a dwie piąte zwolenników rządzącej formacji ma dobre zdanie o Radiu Zet (40 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS od 28 marca do 7 kwietnia 2022 roku na próbie liczącej 1030 osób.

Dlaczego lubimy RMF FM?

Skąd tak wysokie notowania stacji RMF FM? Medioznawca Maciej Myśliwiec w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl podkreśla, że słuchalność i popularność stacji radiowych idą ze sobą w parze, choć należałoby je rozdzielić. - Żyjemy w bańkach informacyjnych, które mają wpływ na nasze wybory. RMF jest postrzegane jako nieuwikłane w żadne polityczne konflikty, stąd jego wybór jest wyborem komfortowym i bezpiecznym. Nie można tego już tak zdecydowanie powiedzieć o Radiu Zet, które ma perypetie związane ze zmianą właściciela, a już na pewno nie można powiedzieć tego o Radiu Maryja, które - jak widać - ma najniższe notowania - podkreśla nasz rozmówca.

Myśliwiec zaznacza także, że widoczny jest trend niskich ocen publicznego nadawcy, co jest konsekwencją – zdaniem naszego rozmówcy - odchodzenia słuchaczy od tej stacji z powodu m.in. odchodzenia znanych i lubianych przez słuchaczy redaktorów.

CBOS w tym samym badaniu sprawdził także jakie stacje telewizyjne są najwyżej oceniane przez Polaków. Okazało się, że najlepiej ocenianą stacją spośród głównych telewizji w Polsce jest Polsat, nieco gorszy wizerunek ma TVN, zaś jedynie w przypadku Telewizji Polskiej oceny negatywne przewyższają oceny pozytywne. 72 proc. badanych ocenia działalność Polsatu pozytywnie, to wzrost o 4 pkt. proc. w porównaniu do wyników badania przeprowadzonego przez CBOS w ubiegłym roku. 43 proc. badanych negatywnie ocenia działalność telewizji publicznej, to o 1 pkt proc. mniej niż rok temu, gdy udział negatywnych opinii był najwyższy w historii badania prowadzonego cyklicznie przez CBOS od 1997 roku. Pozytywnie TVP oceniło 40 proc. pytanych - to tyle samo, ile rok wcześniej.

RMF FM pod względem słuchania w okresie od grudnia 2021 roku do lutego 2022 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 30,1 proc. - wynika z najnowszej fali badania Radio Track Kantar Polska, opracowanej przez portal Wirtualnemedia.pl. Względem analogicznego okresu rok wcześniej udział zwiększył się o 0,6 pkt. proc. Na drugim miejscu znalazło się Radio ZET z udziałem na poziomie 14,1 proc. (udział tej stacji względem okresu grudzień 2020-luty 2021 wzrósł o 1,6 pkt. proc. - najbardziej w zestawieniu).

Dołącz do dyskusji: RMF FM najlepiej ocenianą stacją radiową w Polsce, Radio Maryja wypada najgorzej. Zwolennicy PiS murem za Polskim Radiem

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dino
Raczej murkiem za PR. Chwiejącym murkiem. Tendencja rosnąca do negatywnych opinii i malejąca pozytywnych. Nawet PiS ma już dość wyrzucania pieniędzy w błoto. Po patologicznej dwuletniej kadencji Kaminskiej został ochłap słuchaczy.
odpowiedź
User
:)
RMF z przynajmniej trzema hardkorowymi pisowcami na pokładzie (Ziemiec, Zalewski, Mazurek) "nie jest uwikłany w politykę"? Aha, aha...
odpowiedź
User
Pawel
Na dziś kto by nie rządził będę słuchał PR a szczególnie PR24.PIK,PR1.
odpowiedź