SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UE przedłuży tani europejski roaming do 2032 roku. Jest porozumienie

Unijny projekt polegający na możliwości korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju zostanie przedłużony do roku 2032 – wynika z zapowiedzi europejskich urzędników. Wypracowano wstępne porozumienie osiągnięte przez negocjatorów z Rady i Parlamentu Europejskiego.

fot. Shutterstock.comArticle

W połowie czerwca 2017 r. na terenie Unii Europejskiej zniesiono opłaty roamingowe obowiązujące wcześniej podczas wyjazdów zagranicznych. Zgodnie z wprowadzoną zasadą Roam Like At Home (RLAH) użytkownicy będący obywatelami Unii podczas pobytu w państwach wspólnoty płacą za zagraniczne rozmowy według stawek za połączenia krajowe u swojego operatora.

RLAH do 2032 roku

Unia poinformowała oficjalnie o kolejnym etapie przedłużenia RLAH do czerwca 2032 r. Wspólnota podkreśla, że dzięki uaktualnionym przepisom podczas podróży do innych krajów UE nadal będzie można dzwonić, wysyłać SMS-y i surfować w sieci bez obaw o szokująco wysoki rachunek. Przepisy obecnie obowiązujące wygasają 30 czerwca 2022 r.

Czytaj także: Brexit a ceny w roamingu: UKE monitoruje działania operatorów

- Bezpłatny roaming ułatwił komunikację podczas podróży po Europie i obniżył jej koszty, dzięki czemu stał się jednym z największych sukcesów jednolitego rynku cyfrowego - zaznaczył w komunikacie Boštjan Koritnik, słoweński minister administracji publicznej, obecny przewodniczący Rady. - Jestem bardzo zadowolony, że prezydencja słoweńska osiągnęła porozumienie polityczne z Parlamentem Europejskim na czas, tak by zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa mogli nadal cieszyć się tą wymierną korzyścią umacniającą jedną z naszych najbardziej podstawowych wartości, czyli swobodny przepływ osób w UE.

Wilk syty i owca cała?

Boštjan Koritnik podkreślił, że zmienione rozporządzenie roamingowe dostosowuje maksymalne ceny hurtowe, tak by świadczenie detalicznych usług roamingu po cenach krajowych było opłacalne dla operatorów w całej UE.

Komisja Europejska zapowiada, że będzie monitorować sytuację i w stosownych przypadkach przedstawi nowe projekty ustawodawcze w celu uregulowania pułapów cen hurtowych i ewentualnie innych aspektów rynku usług roamingu. Konkretnych stawek na razie nie podano.

Zgodnie z deklaracją kontynuowana będzie polityka uczciwego korzystania, która ma zapobiegać nadużywaniu roamingu. Na podstawie analizy rynku Komisja może zaproponować zmiany w tym zakresie.

Zmienione rozporządzenie obejmuje środki mające na celu zapewnienie zadowolenia klientów, jeśli chodzi o jakość usług i dostęp do numerów alarmowych, między innymi dla ludzi o specjalnych potrzebach.

Według planów szykowany akt zwiększy przejrzystość co do usług, które mogą podlegać dodatkowym kosztom, a także ochroni klientów przed szokująco wysokimi rachunkami wynikającymi z nieświadomego korzystania z roamingu za pośrednictwem nienaziemnych sieci komórkowych lub na promach czy w samolotach.

Osiągnięte obecnie wstępne porozumienie podlega jeszcze zatwierdzeniu przez Radę i cały Parlament Europejski. Jeśli chodzi o Radę, to prezydencja słoweńska zamierza przedłożyć porozumienie Komitetowi Stałych Przedstawicieli do zatwierdzenia 15 grudnia br.

Czytaj także: T-Mobile rezygnuje z dodatkowych opłat za roaming w Unii Europejskiej. Powraca zasada Roam Like At Home

Dołącz do dyskusji: UE przedłuży tani europejski roaming do 2032 roku. Jest porozumienie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl