SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Robert Stefanicki i Maciej Czarnecki nowymi korespondentami zagranicznymi „Gazety Wyborczej”

Dziennikarz „Gazety Wyborczej” (Agora) Maciej Czarnecki w lutym wyjedzie do USA, gdzie będzie relacjonował m.in. kampanię przed wyborami prezydenckimi. Natomiast Robert Stefanicki kilka dni temu wyleciał do Tajwanu, skąd będzie pisał relacje dotyczące azjatyckiej polityki.

Od lewej: Maciej Czarnecki i Robert StefanickiArticle

Zarówno Stefanicki, jak i Czarnecki będą publikowali swoje zagraniczne relacje na łamach drukowanej „Gazety Wyborczej” (dział „Zagranica”) i na portalu Wyborcza.pl. Maciej Czarnecki będzie pracował za Oceanem na pewno do listopada br. - redakcja nie zdecydowała jeszcze, czy zostanie w Stanach także po wyborach prezydenckich. Jak się dowiadujemy, dziennikarz nie będzie mieć w USA stałej bazy. Na początku można spodziewać się jego relacji z prawyborów w Iowa; część czasu spędzi na pewno też w Chicago, Waszyngtonie i Nowym Jorku.

Szefostwo dziennika nie przesądza także, czy i kiedy wróci do kraju z Azji drugi z korespondentów: Robert Stefanicki. Od połowy stycznia br. pisze on dla dziennika teksty z Tajwanu. Jego relacje, poświęcone m.in. azjatyckiej polityce i społeczeństwom, mają pomóc czytelnikom lepiej poznać ten rejon świata. Pierwsze materiały Stefanickiego ukazały się już na Wyborcza.pl i w tradycyjnym wydaniu - było to m.in. podsumowanie wyborów prezydenckich i parlamentarnych na Tajwanie.

- Nasi czytelnicy coraz częściej szukają u nas aktualności ze świata, informacji o społeczeństwach i trendach. Mówią nam o tym w listach i komentarzach, widać to też w naszych internetowych statystykach, zwłaszcza tych dotyczących prenumeratorów cyfrowych. Chcemy mieć dla nich jak najszersze relacje i najciekawsze materiały, dlatego - oprócz rozwijania współpracy z zagranicznymi redakcjami - stawiamy na doświadczonych wysłanników, którzy będą najbliżej istotnych wydarzeń – komentuje Bartosz Wieliński, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” i szef działu zagranicznego dziennika.

Robert Stefanicki to dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą” z przerwami od 1997 r. Na jej łamach pisze głównie o polityce i społeczeństwach wielu krajów, zwłaszcza Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Współpracował także z redakcjami „Newsweeka” i „Tygodnika Powszechnego” oraz „Polska The Times”, był tłumaczem i korespondentem agencji Inter Press Service, jest fotografem-amatorem. Za swoje publikacje otrzymał dziennikarskie laury, m.in. wyróżnienie Amnesty International za reportaż z Iraku oraz nagrodę Afrykas 2013 za zaangażowanie na rzecz Afryki i dialogu międzykulturowego; był też nominowany do nagrody im. Beaty Pawlak za artykuły o polskim śladzie w Korei Północnej. Autor książki "Czerwony Tybet. Komunizm w Krainie Śniegu" wydanej nakładem Wydawnictwa Agora w 2014 r.

Maciej Czarnecki zaczynał w toruńskim oddziale „Gazety Wyborczej”. Dziennikarzem działu zagranicznego "Gazety Wyborczej" jest od 2013 r. Pisze głównie o Stanach Zjednoczonych i Skandynawii. Wcześniej zajmował się m.in. Brexitem.

Jest stypendystą amerykańskiego World Press Institute i laureatem Nagrody MediaTory 2017 w kategorii ObserwaTOR za książkę „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”. Jest też współautorem nowego podcastu „Gazety Wyborczej” „8:10”.

Od stycznia 2019 r. rolę specjalnego korespondenta „Gazety Wyborczej” w Wielkiej Brytanii pełni Stanisław Skarżyński. Jest on autorem materiałów ukazujących się m.in. w cyklu „Brexit z bliska”. „Gazeta Wyborcza” współpracuje też z zagranicznymi redakcjami przy tworzeniu tekstów na strony poświęcone wydarzeniom ze świata. Na jej łamach - w wydaniu ogólnopolskim i dodatku "Nasza Europa" można przeczytać m.in. analizy, reportaże i rozmowy o tematyce europejskiej z tytułów zrzeszonych w LENA (Leading European Newspaper Alliance), czyli „El Pais”, „Die Welt”, „La Repubblica”, „Le Figaro”, „Le Soir”, „Tages-Anzeiger” i „Tribune de Genéve”. Pod koniec 2019 r. ukazał się „Turning Points” - noworoczny magazyn "Wyborczej" i "New York Timesa".

Według danych ZKDP w pierwszych trzech kwartałach ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 86 366 egz., o 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Z badań Gemius/PBI opracowanych przez Wirtualnemedia.pl wynika, że w grudniu ub.r. Wyborcza.pl zanotowała 70 mln odsłon. 7,6 mln odwiedzających wygenerowało 69,08 mln odsłon i spędziło przeciętnie po 8 minut i 29 sekund. Natomiast na początku listopada ub.r. liczba użytkowników mających wykupioną prenumeratę cyfrową „Gazety Wyborczej” przekroczyła poziom 200 tys.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Robert Stefanicki i Maciej Czarnecki nowymi korespondentami zagranicznymi „Gazety Wyborczej”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Czytelnik
Świetna decyzja. Oby inne polskie media poszły tym śladem. Więcej korespondentów, to ciekawsze własne treści, za które warto płacić.
odpowiedź
User
marketer
gratulacje.
odpowiedź