SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Brytyjczycy zapowiadają przyszłość. Jedną czwartą armii będą stanowić roboty

Do 2030 roku jedną czwartą składu brytyjskiej armii będą stanowiły roboty - wynika z zapowiedzi wysokiego przedstawiciela sił zbrojnych Wielkiej Brytanii. Zgodnie z tą wizją automaty przejmą od żywych żołnierzy wiele zadań związanych z działaniami zwiadowczymi czy logistyką, roboty pomogą też uzupełnić braki kadrowe w armii.

Article

Zastosowanie robotów w celach militarnych nie jest pomysłem nowym. Od wielu lat trwają badania i prace nad zastosowaniem autonomicznych maszyn przez wiele armii na  świecie, a według niektórych ekspertów za kilkadziesiąt lat roboty będą mogły zastąpić ludzi na polu walki.

Wielka Brytania: Co czwarty żołnierz to robot

Teraz okazuje się, że jednym z krajów w których roboty znajdą szerokie zastosowanie militarne będzie Wielka Brytania. Tak przynajmniej wynika z wywiadu udzielonego telewizji Sky przez Nicka Cartera, generała brytyjskiej armii.

Czytaj także: Pies-robot pilnuje dystansowania społecznego w czasie koronawirusa

W rozmowie ze Sky Carter zapowiedział, że do 2030 r. aż jedną czwartą brytyjskiej armii będą stanowiły roboty. Generał zwrócił uwagę na fakt, że stan wojsk Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 73,87 tys. żołnierzy, o 9 tys. mniej niż liczba docelowa.

Carter przyznał, że wprowadzenie do armii znaczącej liczby robotów pozwoliłoby nie tylko uzupełnić braki kadrowe, ale także zwiększyć jej potencjał. Do 2030 r. stan armii ma się zwiększyć do 120 tys., zaś jedną czwartą tej liczby będą stanowiły maszyny.

Brytyjski generał zastrzegł, że nie należy oczekiwać na ewentualnym polu walki robotów wyposażonych w broń i zachowujących się jak prawdziwi żołnierze.

Chodzi jednak o większą liczbę dronów czy też autonomicznych maszyn zajmujących się takimi zadaniami jak np. logistyka.

Mogą się też pojawić zautomatyzowane pojazdy dokonujące sprawnego zwiadu w terenie bez konieczności narażania na ryzyko ludzi.

Carter przyznał, że obecnie trwają intensywne prace nad stworzeniem tego typu rozwiązań, są one prowadzone wspólnie z armią USA.

Czytaj także: Disney pokazuje robota z ludzkim spojrzeniem. Trafi do parków rozrywki

Dołącz do dyskusji: Brytyjczycy zapowiadają przyszłość. Jedną czwartą armii będą stanowić roboty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl