SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rodzina bardzo ważna dla Polaków

75 proc. dorosłych Polaków mających rodziców spotyka się z nimi przynajmniej raz w tygodniu; 64 proc. rodziców równie często widuje swoje dorosłe dzieci, a dwie trzecie dziadków - swoje wnuki. Według CBOS spotkania z rodziną mają dla Polaków duże znaczenie.

Rodzina bardzo ważna dla Polaków

Według CBOS, stosunkowo niski w naszym kraju poziom mobilności sprawia, że większość Polaków ma poczucie terytorialnej bliskości z mieszkającymi osobno innymi członkami swojej rodziny.

Niemal trzy czwarte badanych (71 proc.) twierdzi, że ich najbliżsi krewni (rodzice, teściowie, dzieci, rodzeństwo, dziadkowie i wnuki) mieszkają stosunkowo blisko nich - w jednej miejscowości, gminie lub w różnych miejscowościach, ale niezbyt od siebie odległych. Co piąty respondent (21 proc. ) deklaruje, że jego rodzina jest rozproszona po Polsce, a co dwunasty (8 proc.) - że po świecie.

Nieznacznie przybywa osób, których członkowie rodziny są rozproszeni po świecie (w 1999 r. było to 6 proc.), a nieco ubywa tych, których najbliższa rodzina mieszka w różnych regionach Polski (w 1999 r. - 24 proc.).

Polacy często utrzymują przyjacielskie relacje z członkami swoich rodzin. Aż 90 proc. ankietowanych deklaruje, że ma zażyłe kontakty przynajmniej z jednym ze swoich krewnych, przy czym prawie połowa (45 proc.) za bliskie sobie uważa od pięciu do dziesięciu osób z rodziny, a jedna ósma (13 proc.) deklaruje, że wśród krewnych ma co najmniej 11 przyjaciół.

Spotkania z rodziną odbywają się nie tylko z okazji świąt czy uroczystości rodzinnych. Zdecydowana większość Polaków utrzymuje osobiste kontakty z bliskimi także bez specjalnej okazji - w dni powszednie (80 proc.) oraz w soboty i niedziele (78 proc.), a ponad dwie trzecie (67 proc.) spędza z rodziną długie weekendy, urlopy lub wakacje.

CBOS zaznacza, że wszelkie obserwowane przemiany w zakresie realizowanych form życia małżeńsko-rodzinnego, a także różnego rodzaju okoliczności sprzyjające zanikowi kontaktów osobistych, nie wpływają na relacje rodzinne. Więzi, które łączą Polaków z ich bliskimi krewnymi, są silne i trwałe. Rodziny w zdecydowanej większości nadal pozostają sobie bliskie zarówno terytorialnie, jak i duchowo.

CBOS przeprowadził badanie w dniach 4-11 lipca na reprezentatywnej próbie losowej 1005 dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rodzina bardzo ważna dla Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl