SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rok 2014 w polskiej e-reklamie. Co wydarzy się w 2015? (sieci, wydawcy, agencje)

O kończącym się roku w polskiej branży reklamy internetowej i perspektywach na 2015 rok mówią przedstawiciele czołowych sieci, wydawców, agencji i domów mediowych, m.in. Anna Kaczmarska, Rafał Szychowski, Jacek Dzięcielak, Anna Gruszka, Artur Banach i Bartosz Wysocki.

Article

Zapraszamy do kolejnej odsłony cyklu podsumowań 2014 roku w polskich mediach i marketingu. Dzisiaj o rynku reklamy internetowej opowiadają menedżerowie z czołowych sieci reklamowych, agencji i działów sprzedaży największych portali.

 


Jacek Dzięcielak, CEO w Media Impact Polska

Wydarzenie roku
Decyzja o sprzedaży TVN. To otwarcie na obcy kapitał w obszarze głównych stacji. Może to zmienić diametralnie sytuację polskiego rynku mediów, w tym internetu, czyniąc polski rynek częścią rynku globalnego.

Sukces roku
Doszło do zahamowania spadku cen telewizyjnych, za którą spadki notowały inne media. TVN wykazał się dużą odwagą i determinacją na tle pozostałej części rynku, który od lat szukał odważnego, który mógłby zając bardzo stanowczo stanowisko w tej kwestii.

Porażka roku
WP deklarująca od wielu miesięcy, że przegania Onet i nie osiągająca zakładanego celu. Porażką jest też fakt, że szeroko pojęty rynek nie jest w stanie zauważyć, że marketing WP jest oparty o prognozy, które finalnie się nie sprawdzają.

Człowiek roku
Włodek Schmidt, za prawdziwe koordynowanie tematów ważnych dla polskiego internetu.

Trend roku
Reklama mobilna po wielu latach bycia przewidywanym trendem faktycznie się ruszyła. Zaczynają w nią wierzyć klienci, agencje i wydawcy. Analitycy przewidują, że na dojrzałych rynkach reklama mobilna zabierze połowę wydatków na media cyfrowe. W 2014 roku po wielu latach oczekiwania reklama mobilna zaczyna być interesująca dla reklamodawców.

Prognoza na 2015
Nie przewiduję większej zmiany nastrojów. Klienci nadal będą poszukiwali najlepszego zwrotu z inwestycji. Internet jako jedno z niewielu mediów, które jest w stanie tez zwrot monitorować będzie zyskiwał. Na rynku internetu reklamodawcy będą w stanie spojrzeć na fakt, że wysokiej jakości treści redakcyjne przyciągają ponadprzeciętnych konsumentów. Będziemy obserwowali rozwój wideo w internecie, kampanie oparte o dane oraz rozwój wysokonakładowych projektów specjalnych.

 


Rafał Szychowski, CEO w Online Advertising Network

Wydarzenie roku
Zakup Wirtualnej Polski przez Grupę o2. Mały kupił dużego.

To zapoczątkowało trend zakupowy wśród dużych portali. Onet kupił Nk.pl, prawdopodobnie też kupi Bankiera w odpowiedzi na zakup  Grupy Money.pl przez WP. Portale się zbroją i walczą na zasięgi w Megapanelu. Co z tego wyniknie? Nie wiem.

Sukces roku
Sylwester Wardęga i zwycięstwo jego klipu z psem-pająkiem w ogólnoświatowym rankingu YouTube’a. Duża rzecz.

Także sukcesywny wzrost polskiego rynku reklamy online na poziomie dwucyfrowym.

Człowiek roku
Uważam, że nie było nikogo takiego, kto zasługuje na to miano.

Trend roku
Jeśli chodzi o reklamę online to programmatic - zwiększone wydatki na reklamę w tym segmencie.  Pojawiało się też bardzo duże zapotrzebowanie na jakościowe supply side platform w RTB.

Z innej strony widzimy wzrost wydatków na mobile i rich media oraz wideo w postaci w prerolli. Na display również, ale tylko na dobrej jakościowo powierzchni, i oczywiście wspomniane wyżej reklamy w modelu RTB.

Zapotrzebowanie na wideo przerasta możliwości podażowe wydawców.

Prognoza na 2015
Dalszy wzrost rynku reklamy online w postaci dwucyfrowej liczby.
Brak dalszych, tak dynamicznych wzrostów wydatków na reklamę w social media - minęło jakby to pierwsze zachłyśnięcie, ten efekt wow.
Dalszy wzrost wydatków na mobile, w modelu programmatic, na wideo (z naciskiem na preroll).

 


Tomasz Rzepniewski, managing partner digital & new services w MEC

Wydarzenie roku
Najbardziej spektakularne były akwizycje dokonane przez Grupę o2, która najpierw kupiła portal Wirtualna Polska, a następnie już jako Grupa Wirtualna Polska ogłosiła przejęcie serwisów należących do Grupy Money. Jak widać, właściciele trzymają się jasno określonej strategii. Inwestują w dobrej jakości treści, starając się tym samym zawalczyć o lepsze postrzeganie (lepsze niż wcześniejsze postrzeganie o2). To na pewno sprzyjać będzie w rozmowach z reklamodawcami.

Gdyby nie ogłoszona w ostatnich tygodniach decyzja o zakupie przez Grupę Onet - RASP serwisu NK.pl, Grupa Wirtualna Polska byłaby „o włos” od zajęcia pozycji lidera wśród polskich wydawców internetowych - a tu taki klops, taka sytuacja...;)
 
Za jedno z największych wydarzeń dla całej branży interaktywnej uznać można również decyzję Google o otworzeniu w Polsce trzeciego na świecie Google Campus (po Londynie i Tel Avivie). Jak twierdzą przedstawiciele Google, jest to efekt coraz większej liczby inicjatyw biznesowych zakładanych przez Polskich innowatorów i przedsiębiorców - brawo!
 
Sukces roku
LifeTube, sieć partnerska YouTube zrzeszająca wpływowych twórców video. Firma działa na rynku od roku, a już w tym momencie może pochwalić się ponad 7 mln widzów w skali miesiąca. Co więcej, sami twórcy trafiają coraz częściej na duże ekrany i stają się „ATL-owymi” celebrytami.
 
Porażka roku
Sprzedaż Motoroli przez Google. Przypomnijmy, że w 2011 roku Google zapłaciło za firmę 12,5 mld dolarów, a w tym roku sprzedało Motorolę spółce Lenovo za niecałe 3 mld dolarów.
 
Człowiek roku
Zbiorowo przyznałbym ten tytuł polskim twórcom treści wideo, zwanym także youtuberami czy videoblogerami (vlogerami). Ich filmy osiągają oglądalności liczone w milionach odtworzeń, a marketerzy coraz częściej wykorzystują ich wizerunek w działaniach reklamowych. Detronizacja gwiazd telewizji? A przynajmniej koniec monopolu…
 
Trend roku
Beacony. Słowo odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki przy okazji każdej konferencji branżowej. Polska przez niektórych już dziś nazywana jest „Beacon Valley” :) Po raz pierwszy od czasu, gdy poznałem pojęcie internet of things mam wrażenie, że właśnie rodzi się ważne - i dla konsumentów, i dla marek - zjawisko.
 
Prognoza na 2015
Dwucyfrowe wzrosty wydatków na reklamę mobilną. Coraz więcej dobrej jakości treści wideo w internecie. Wzrost popularności VoD. Plus oczywiście beacony flirtujące z nami przy każdej półce sklepowej... :)

 


Joanna Pawlak, wiceprezes ds. sprzedaży w Grupie Wirtualna Polska

Wydarzenie roku/ sukces roku
Dwa i to z początku roku. Bez wątpienia integracja WP i o2, co zmieniło sytuację na, dość zastałym, rynku mediów i zaktywizowało pozostałych graczy. GWP konsekwentnie buduje pozycję lidera w określonych obszarach, kończąc intensywny rok zakupem Grupy Money.pl.

Poza tym sprzedaż agencji Socializer holdingowi Dentsu Aegis Network 0 moim zdaniem największa transakcja przejęcia na polskim rynku reklamowym w obszarze digital.

Porażka roku
Atmedia, broker reklamy telewizyjnej, który po 16 latach istnienia znika z polskiego rynku. Z czysto biznesowego punktu widzenia trudno nie zgodzić się z decyzją właścicieli firmy o zakończeniu jej działalności, przyznać jednak trzeba, że dla rynku telewizyjnego jest to jednak koniec pewnej epoki.

Człowiek roku
Mocne i wielokrotnie nagradzane w tym roku trio: Jacek Świderski, Michał Brański, Krzysztof Sierota, czyli Liderzy Roku i Gracze Roku w rankingach „Forbesa”. Jacek Świderski to Człowiek Roku w opinii Akademii Webstarfestiwal, Michał Brański - Człowiek Roku w konkursie Mixx Awards.

I oczywiście, konsekwentnie, Łukasz Misiukanis z Socializera, który w zaledwie trzy lata stworzył biznes wart, jak się okazało, kilkadziesiąt milionów.

Wszyscy panowie to przenikliwi wizjonerzy, śmiali i konsekwentni. Idealna mieszanka biznesowa.

Trend roku
Trendy… Big data i performance z zastosowaniem big data, czyli precyzja w targetowaniu reklamy z maksymalizacją konwersji. Audience targeting, programmatic buying i, oczywiście, reklama natywna.  Czasy, gdy w reklamie internetowej chodziło wyłącznie o CTR to śpiew przeszłości…

Prognoza na 2015
Prognozy ZenithOptimedia i PwC mówią o 12-15 procentowym wzroście rynku reklamy internetowej w 2015 roku.

To będzie również, już po raz kolejny… rok mobile. I rok wideo. Zdawałoby się, nic nowego, a jednak. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę rosnący trend pozyskiwania przez serwisy wideo nowych użytkowników dzięki rosnącej popularności urządzeń mobilnych.

Coraz więcej ruchu w internecie generowanego jest przez urządzenia mobilne - w 2013 roku 33 proc. ruchu IP pochodziło z urządzeń niebędących komputerami osobistymi, podczas gdy w 2018 roku będzie to już 57 proc. W coraz większym stopniu jest to ruch wideo. W 2018 roku ruch wideo będzie stanowił blisko 80 proc. całego ruchu w sieciach IP (za: raport Cisco Visual Networking Index).

Rok 2015 powinien też upłynąć pod znakiem e-commerce. Nie chodzi tu tylko o rosnącą liczbę sklepów online, ale powiększający się udział zakupów online w segmencie zakupów domowych. Liczba osób dokonujących zakupy przez internet oraz częstotliwość zakupów powinny wzrosnąć. Te czynniki zapewne przełożą się na wzrost inwestycji sklepów na wydatki marketingowe.

Poza tym w 2015 roku ma się zwiększyć udział sprzedaży automatycznej i udział przychodów programmatic buying w portalach - moim zdaniem w przyszłym roku mogą one stanowić ok 18-22 proc. sprzedaży.

 

Na dalszych podstronach wypowiedzi menedżerów z firm Gazeta.pl, IDMnet, Goldbach Audience, Mindshare Polska, Multi Channel Network, OMD Digital, Netsprint, Universal McCann, Ad!Vice, Digital One, Adexon, Novem, AdPlayer, Isobar Poland, DDS Poland, MediaCom Warszawa, Cube Group, Biuro Podróży Reklamy i Insignia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rok 2014 w polskiej e-reklamie. Co wydarzy się w 2015? (sieci, wydawcy, agencje)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ukululu
To Pani Gruszka popłynęła. Co oni Wam w tych korporacjach mediowy wtłaczają w te głowy? A ja przyznam, że czekam kiedy będę mógł zapłacić próbką moczu.
odpowiedź
User
LOL
Towarzystwo wzajemnej bandzlacji. Przerzucacie pudełka niespecjalnie coś dodając i największe obawy macie przed Googlem.

A ja tylko czekam, aż świat będzie tak ułożony, że konsument dowie się o wartościowych produktach od innych niż: marketerzy, marki, influencerzy i inni hochsztaplerzy
odpowiedź