SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rok Polski w Szwecji

Polska Orkiestra Radiowa inauguruje Rok Polski w Szwecji

14 lutego 2003 roku odbędzie się w Sztokholmie uroczystość pt. „Warszawa – Bliżej niż myślisz” rozpoczynająca obchody Roku Polskiego w Szwecji. Do udziału w koncercie organizowanym przez władze Warszawy i Ambasadę Polską w Sztokholmie zaproszona została Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Orkiestra zagra wyłącznie muzykę polską, utwory m.in. takich kompozytorów jak: F. Chopin, S. Moniuszko, W. Kilar, W. Lutosławski – stanowiące wizytówkę muzyczną naszego kraju. Oprócz Polskiej Orkiestry Radiowej wystąpią: Joanna Różewska - 14-letnia pianistka z Siedlec, laureatka konkursów pianistycznych Polskiego Radia BIS „Chopin Junior” i „Bach Junior”, utalentowany młody wiolonczelista Dominik Połoński – laureat paszportu „Polityki” w styczniu 2003 r., znani wirtuozi skrzypiec – ojciec i syn – Krzysztof i Kuba Jakowiczowie, Agnieszka Wolska - sopranistka oraz Kałudia Kałudow – wybitny tenor bułgarski mieszkający w Polsce.

Koncert, w którym wezmą udział przedstawiciele władz państwowych Szwecji i Polski z Ministrem Spraw Zagranicznych RP Włodzimierzem Cimoszewiczem odbędzie się w słynnej sali „Blue Hall” w Ratuszu, w centrum Sztokholmu - tu co roku odbywają się uroczystości związane z przyznawaniem nagrody Nobla.

W organizację Roku Polskiego w Szwecji – projektu mającego na celu szeroką prezentację i promocję polskiej kultury, gospodarki i jej regionów – zaangażowane są Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Gospodarki, Ambasada RP, Instytut Polski w Sztokholmie i Polska Organizacja Turystyczna. Centralną prezentację kulturalną realizuje Instytut Adama Mickiewicza.

Polską Orkiestrę Radiową założył w 1945 roku Stefan Rachoń. Przez blisko 30 lat orkiestra grała głównie utwory z repertuaru muzyki popularnej i rozrywkowej, brała udział w wielu publicznych występach podczas festiwali i uroczystych koncertów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rok Polski w Szwecji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl