SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Roman Paszke po rekord świata z Telewizją Polską

W lutym polski żeglarz Roman Paszke wyruszy w rejs dookoła świata.

Zamierza poprawić rekord świata w samotnym opłynięciu Ziemi bez zawijania do portów. Obecny rekord należy do Brytyjki Ellen McArthur i wynosi 71 dni, 14 godzin, 18 minut i 33 sekundy. Ustanowiła go w 2005 roku. Polski żeglarz popłynie katamaranem "Bioton", który został zbudowany w Szwecji. Matką chrzestną katamaranu jest Maria Kaczyńska, małżonka Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Honorowy patronat nad rejsem objął Prezydent RP. TVP1, która jest patronem medialnym, będzie relacjonować to wydarzenie w programach „Dookoła świata z kapitanem Paszke”. Pierwszy program wprowadzający do rejsu i rozpoczynający systematyczną obsługę wydarzenia, nadany zostanie 3 lutego (sobota) o 12.45. Kroniki będą nadawane w poniedziałki, środy i piątki o 16.50 (ok. 7 minut). W każdą sobotę o 12.45 pokazany zostanie dłuższy (ok.13.minutowy) program. Relacje te będą powtarzane w TVP1 (w godzinach nocnych), jak również w TV Polonia oraz TVP Sport. 

Cykl programów obok wymiaru sportowego, jakim jest bicie rekordu świata w szybkościowym opłynięciu kuli ziemskiej oraz promocji żeglarstwa w Polsce - ma zawierać także elementy edukacyjne, wychowawcze i poznawcze. Jednak przede wszystkim ma stanowić interesujący, z ciekawymi zdjęciami i lekko dramatyczną narracją, obraz samotnych zmagań człowieka z własnymi słabościami oraz przeciwnościami losu. Zgodnie z założeniem, w rozwiązywaniu tych problemów mają mu pomagać członkowie „zespołu brzegowego” (znani aktorzy: Bogusław Linda, Beata Tyszkiewicz, Olaf Lubaszenko, Marek Kondrat, dziennikarze i politycy) oraz telewidzowie.

Zarówno żeglarz, jak i „zespół brzegowy” będą stawiać sobie dodatkowe zadania do rozwiązania. Będzie to czas na interakcję: Roman Paszke – „zespół brzegowy” oraz telewidzowie (łączenia telefoniczne, e-maile, sms itp.). W tym celu przygotowano m.in. ponad sześćdziesiąt tematów do felietonów. Ponad połowa z nich będzie dotyczyła przetrwania ekstremalnych sytuacji – m.in. związanych z zerwaniem łączności, awarią łodzi czy kłopotów zdrowotnych żeglarza.

Roman Paszke będzie rozmawiał przez telefon, uczestniczył w czatach, prezentował zrealizowane przez siebie filmy. Będą także spełniane marzenia wielkiego żeglarza. Niewątpliwą atrakcją stanie się również rozmowa z dotychczasową rekordzistką Ellen McArthur.

Z wykorzystaniem grafik symulujących, na bieżąco obserwować będziemy aktualne położenie katamaranu. Do studia rejsu zapraszani będą goście znający zagadnienia związane z rejsem: członkowie „zespołu brzegowego”, znani żeglarze, a także rodzina i przyjaciele kpt. Paszke.

Przekazy, nadawane z katamaranu, przyjmowane będą automatycznie przez serwer komputerowy codziennie i przez całą dobę, przez wszystkie dni rejsu. Obraz z katamaranu będzie kompilacją pracy ośmiu kamer stacjonarnych, zainstalowanych w różnych miejscach katamaranu oraz jednej kamery przenośnej. Kamera, mikrofon oraz komputer zainstalowane będą również w kokpicie żeglarza.

Gospodarzem studia w Warszawie, usytuowanego w „centrum kierowania rejsem” w dawnym budynku PAI przy ul. Madalińskiego, będą: Agnieszka Szulim (TVP1) i Jacek Kurowski (TVP Sport), producentem – Tamara Czyż – Kasperek, koordynatorem technicznym – Ryszard Jeżewski, kierownikiem produkcji Andrzej Kunze. Redaktorzy odpowiedzialni: Michał Regulski i Paweł Paterek (TVP Sport), Marcin Sępiak (TVP1). Za projekt w telewizji publicznej odpowiada Marek Oblaciński (TVP Sport).

Kapitan Roman Paszke wystartuje z linii łączącej wyspę Quessant we francuskiej Bretanii z przylądkiem Lands End, na południowo-zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Miejsce to jest równocześnie metą rejsu. Polak ma do pokonania 21 600 mil morskich i będzie płynąć tą samą trasą, co obecna rekordzistka Brytyjka Ellen McArthur. Roman Paszke chcąc opłynąć samotnie Ziemię i ustanowić rekord potrzebuje około 70 dni. W celu wzmocnienia dramaturgii bicia rekordu, trasa została podzielona na 5 etapów: 1. Linia startu – linia równika 2. Linia równika – Przylądek Dobrej Nadziei 3. Przylądek Dobrej Nadziei – Przylądek Leeuwin 4. Przylądek Leeuwin – Przylądek Horn 5. Przylądek Horn – linia mety.

Na każdym z tych etapów kapitan Paszke chce ustanowić nowy rekord. Oprócz tego nasz żeglarz chce ustanowić rekord dobowy i rekord szybkości. Dzięki temu podziałowi trasy, również widzowie będą mieli lepszą orientację na temat stanu rywalizacji z poprzednią rekordzistką.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Roman Paszke po rekord świata z Telewizją Polską

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl