SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosja blokuje stronę internetową brytyjskiej gazety "The Daily Telegraph"

Strona internetowa brytyjskiej gazety "The Daily Telegraph" została zablokowana w Rosji na wniosek prokuratora generalnego tego kraju. Decyzję wydał rosyjski państwowy regulator mediów Roskomnadzor.

Article

Powodem zablokowania dostępu do strony było "rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat specjalnej operacji wojskowej prowadzonej przez siły zbrojne Rosji na terytorium Ukrainy" - napisano w powiadomieniu.

Zobacz: Rosyjska spółka Google’a ogłosiła bankructwo

Rosja blokuje wiarygodne media

Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie władze Rosji uniemożliwiają w swym kraju wiarygodne przekazy medialne na temat konfliktu, blokując strony internetowe zagranicznych serwisów informacyjnych, które uznawane są za rozpowszechniające "fałszywe" wiadomości na temat działań wojennych.

Reuters przypomina, że Rosja nazywa rozpętaną przez siebie wojnę "specjalną operacją wojskową" mającą na celu ochronę rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy przed rzekomymi prześladowaniami. W związku z tym, media mają nakaz publikowania informacji wyłącznie ze źródeł rządowych i muszą opisywać sytuację na Ukrainie jako "specjalną operację wojskową". Określenia "wojna" i "inwazja" są zakazane przez Roskomnadzor.

Zobacz: Rosja blokuje polską platformę edukacyjną. Bo nie usunęła treści o wojnie w Ukrainie

Rosja zablokowała już na swoim terenie serwis Google News. Platforma miała "umożliwiać dostęp do licznych publikacji materiałów zawierających fałszywe informacje na temat przebiegu specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy". 

W kwietniu br. Roskomnadzor oskarżył należący do Google'a serwis YouTube o to, że "sieje dezinformację" w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W związku z tym urząd zakazał Google i jego platformom reklamowania się w Rosji.

Pod koniec marca tego roku rosyjski sąd uznał Meta Platforms, firmę-matkę Facebooka i Instagrama, za medium "ekstremistyczne" i zakazał działalności tych serwisów społecznościowych.

Zobacz: Bloomberg zawiesza działalność w Rosji i na Białorusi

Roskomnadzor po eskalacji wojny w Ukrainie zablokował także Rosjanom dostęp do wielu innych, wiarygodnych mediów krajowych i zagranicznych. Blokadą objęto m.in. Sekcję Rosyjską Polskiego Radia dla Zagranicy, radio Echo Moskwy, Deutsche Welle, Euronews czy BBC News. Działalność zawiesiła niezależna "Nowaja Gazieta".

Dołącz do dyskusji: Rosja blokuje stronę internetową brytyjskiej gazety "The Daily Telegraph"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl