SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kreml chce zalegalizować piractwo technologiczne. Odpowiedź na sankcje Zachodu

Władze Rosji szykują nowe przepisy praktycznie legalizujące funkcjonowanie w tym kraju piractwa dotyczącego oprogramowania i innych rozwiązań cyfrowych. To skutek  sankcji nałożonych przez koncerny zachodnie po inwazji na Ukrainę i coraz większej izolacji technologicznej Rosji.

Władimir Putin w czasie orędzia dot. UkrainyArticle

W związku z najazdem na Ukrainę Rosja w coraz większym stopniu zaczyna odczuwać gospodarcze i finansowe sankcje nakładane na ten kraj. Występują one także w segmencie technologicznym.

Przykładami są Microsoft, który zawiesił sprzedaż swoich wszystkich nowych produktów i usług w Rosji, oraz Apple, który wstrzymał w Rosji sprzedaż swoich produktów oraz działanie systemu płatniczego Apple Pay.

Natomiast w App Store zablokowano aplikacje rosyjskich mediów propagandowych Russia Today i Sputnik.

Usankcjonowane piractwo

W sytuacji rosnącej izolacji technologicznej Rosji tamtejsze władze postanowiły zastosować rozwiązania, które nie są, delikatnie mówiąc, przyjęte powszechnie.

Jak informuje dziennik „Kommiersant” Rosja rozważa wydawanie licencji na korzystanie z zagranicznych patentów na oprogramowanie, baz danych i układy scalone, oraz legalizację naruszeń praw autorskich do oprogramowania.

Czytaj także: Na wskutek sankcji Rosję czeka izolacja od świata, głęboka recesja w 2022 r.

Według doniesień, dokument rządowy przygotowany 2 marca br. przedstawia możliwe działania mające na celu wsparcie rosyjskiej gospodarki.

Dokument zakłada także zniesienie odpowiedzialności karnej i administracyjnej za naruszenie licencji na oprogramowanie, ale tylko w wypadku posiadaczy praw z krajów, które popierają sankcje wobec Rosji.

Licencja przymusowa byłaby możliwa na podstawie artykułu 1360 Kodeksu Cywilnego Federacji Rosyjskiej.  - Rząd Federacji Rosyjskiej ma prawo, w nagłych przypadkach związanych z zapewnieniem obronności i bezpieczeństwa państwa, ochrony życia i zdrowia obywateli, podjąć decyzję o wykorzystaniu wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego bez zgody właściciela patentu, powiadamiając go o tym jak najszybciej i wypłacając mu odpowiednie odszkodowanie – mówi wspomniany przepis.

Czytaj także: Zaskakujący raport UE o piractwie: Polska poniżej średniej europejskiej

W praktyce ewentualne wprowadzenie nowych regulacji może oznaczać otwartą furtkę dla usankcjonowania przez Rosję piractwa na poziomie państwowym. Korzystanie z oprogramowania z pominięciem praw autorskich jest powszechne w Rosji. Według danych z 2019 r. 91 proc. użytkowników w tym kraju przyznawało się korzystania z pirackiego oprogramowania.

Dołącz do dyskusji: Kreml chce zalegalizować piractwo technologiczne. Odpowiedź na sankcje Zachodu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
irx
Otoczyć ruskich kilometrowym murem, niech żrą gruz skoro nie potrafią odnaleźć się w normalnym świecie
odpowiedź
User
AntyKreml
Czyli będzie bez zmian, bo do tej pory też Rosja w tej sprawie nie robiła nic :) No strasznie to zmartwi kogokolwiek - będzie jak było, tylko jeszcze mniej poważnie będą traktowani, a nie wszystko da się spiratować :)
odpowiedź