SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szefowa KE zapowiada blokadę trzech rosyjskich nadawców i usług konsultingowych dla Rosji

W ramach kolejnego pakietu sankcji na Rosję szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała całkowitą blokadę w UE trzech głównych nadawców telewizyjno-radiowych kontrolowanych przez rosyjskie państwo. Zapowiedziała, że w krajach unijnych nie będzie można realizować usług konsultingowych i komunikacyjnych dla rosyjskich firm.

Zapowiadając w Parlamencie Europejskim nowy pakiet sankcji, Ursula von der Leyen podkreśliła, że trzej główni nadawcy państwowi z Rosji nie będą mogli rozpowszechniać swoich treści na terenie Unii Europejskiej „w jakiejkolwiek formie czy modelu: kablowym, satelitarnym, przez internet ani aplikacje mobilne”.

- Zidentyfikowaliśmy te kanały telewizyjne jako tuby agresywnie wzmacniające kłamstwa i propagandę Putina. Nie powinniśmy im dalej zapewniać sceny do rozpowszechniania tych kłamstw - stwierdziła. Szefowa KE nie wskazała, o których konkretnie nadawców rosyjskich chodzi.

Zaznaczyła, że Kreml korzysta też z menedżerów, konsultantów i spin doktorów z Europy. - Teraz to się skończy. Zakazujemy świadczenia takich usług rosyjskim firmom - ogłosiła.

KE chce całkowitego zakazu importu rosyjskiej ropy

W ramach pakietu sankcji Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie w ciągu pół roku całkowitego zakazu importu ropy naftowej z Rosji, a do końca roku - zakazu importu rosyjskich produktów rafinowanych.

Przewodnicząca KE przekazała również, że unijnymi sankcjami zostaną objęte trzy "duże rosyjskie banki", w tym Sbierbank. Zostaną one odcięte od systemu SWIFT, co ma umocnić izolację rosyjskiego sektora finansowego.

- W ten sposób uderzymy w banki, które spełniają najważniejszą rolę w rosyjskim systemie finansowym i pozwalają (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi na sianie zniszczenia - powiedziała von der Leyen.

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała też plan odbudowy dla Ukrainy. Jak podkreśliła von der Leyen, pakiet pomocowy dla Ukrainy powinien pociągnąć za sobą ogromne inwestycje w kraju, mające na celu zaspokojenie najpilniejszych potrzeb i wprowadzenie niezbędnych reform.

- Ostatecznie utoruje on drogę dla przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej - zapewniła przewodnicząca KE.

Węgry i Słowacja będą na razie zwolnione z zapowiedzianego embarga na rosyjską ropę. Kraje te będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów - podał Reuters, powołując się na źródło unijne.

Według ustaleń agencji w celu przekonania niechętnych do wprowadzenia embarga Węgier i Słowacji i zapobiegnięcia wetu wobec sankcji, Bruksela zaproponowała dłuższy okres na wdrożenie zakazu importu ropy dla tych dwóch krajów.

RT i Sputnik niedostępne w UE od dwóch miesięcy

Z początkiem marca Rada Unii Europejskiej w trybie pilnym zawiesiła działalność nadawczą prokremlowskiego radia Sputnik i telewizji RT (dawniej Russia Today) w Unii Europejskiej lub skierowaną do odbiorców w Unii Europejskiej.

- Systematyczne manipulowanie informacjami i dezinformacja ze strony Kremla jest wykorzystywana jako narzędzie operacyjne w ataku na Ukrainę. Stanowi także istotne i bezpośrednie zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego Unii. Dziś (w środę - red.) robimy ważny krok przeciwko operacjom manipulacyjnym Putina i zakręcamy kurek rosyjskich mediów państwowych w UE. Już wcześniej nałożyliśmy sankcje na kierownictwo RT, w tym na redaktora naczelnego, i logiczne jest, że podejmujemy dalsze działania - uzasadniał Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

Nadawca RT wniósł do Sądu UE wniosek o stwierdzenie nieważności tej decyzji Rady UE.

Pod koniec lutego serwisy internetowe RT i Sputnika, a także grupa innych prorosyjskich witryn, zaczęły być blokowane w Polsce na wniosek ABW, co zapowiedział Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Równocześnie wszystkie dostępne u nas rosyjskie kanały telewizyjne (RT, RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV i Russija 24) na mocy uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostały wyłączone przez sieci kablowe i platformy cyfrowe. Natomiast w połowie marca RT straciła koncesję na nadawanie w Wielkiej Brytanii.

UE z pięcioma pakietami sankcji wobec Rosji

Działania zapowiedziane w środę przez Ursulę von der Leyen będą szóstym pakietem sankcji nałożonych przez władze Unii Europejskiej na Rosję.

Poprzedni pakiet wszedł w życie w pierwszej połowie kwietnia, obejmuje m.in. zakaz zakupu i importu od sierpnia br. węgla oraz innych stałych paliw kopalnych do UE pochodzących lub eksportowanych z Rosji, całkowity zakaz transakcji z czterema rosyjskimi bankami mającymi łącznie 23 proc. udziału w tamtejszym rynku oraz zakaz wjazdu do UE i zamrożenie aktywów w Europie 217 osób związanych z władzami Rosji, m.in. córki Władimira Putina.

Dołącz do dyskusji: Szefowa KE zapowiada blokadę trzech rosyjskich nadawców i usług konsultingowych dla Rosji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
A
Jak USA napadły na Irak i Afganistan to nie blokowaliscie amerykańskich nadawców tylko pomagaliscie militarnie USA mordować mieszkańców tych krajów.
odpowiedź