SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosyjscy użytkownicy pozywają Netflixa o przywrócenie dostępu

Rosyjscy użytkownicy serwisu Netflix złożyli pozew zbiorowy, żądając przywrócenia im dostępu do subskrypcji. Twierdzą, że serwis nie ma prawa do jednostronnego rozwiązania umowy.

Wnioskodawcy mają również nadzieję na otrzymanie odszkodowania za tzw. szkodę niemajątkową. Interesy użytkowników Netflixa w Rosji reprezentuje Julia Aleinik, szefowa grupy prawników Destra Legal.

Pozwanym w sprawie będzie rosyjski podmiot prawny Entertainment Online Service LLC, operator usług w Rosji. Podstawą wymagań jest jednostronne zawieszenie subskrypcji przez serwis, co narusza zarówno umowę użytkownika samej platformy, jak i rosyjskie prawo. Zdaniem autorów pozwu, tylko użytkownik serwisu ma prawo do jednostronnego anulowania subskrypcji, a nie Netflix.

Podkreślają też, że użytkownicy Netflixa muszą być powiadamiani o wszelkich zmianach w umowie z co najmniej 30-dniowym wyprzedzeniem, a anulowanie subskrypcji nastąpiło w większości przypadków bez spełnienia wymogu okresu określonego w umowie użytkownika. Do pozwu zbiorowego dołączyło już 20 rosyjskich użytkowników serwisu Netflix. Może do niego dołączyć każdy, który czuje się poszkodowany wypełniając odpowiedni formularz na stronie serwisu.

Prawnicy Destra Legal - jak podaje serwis Sostav.ru - twierdzą, że istnieją szanse, że sąd zaspokoi roszczenie powodów i zobowiąże pozwanego do odnowienia abonamentu. Jednak w tym przypadku Serwis Rozrywki Online znajdzie się w trudnej sytuacji: będzie zobowiązany do wznowienia działania serwisu, do którego praw prawdopodobnie już nie posiada.

Eksperci tłumaczą, że bardziej logiczne byłoby zaliczenie Netflixa do współpozwanych i zobowiązanie obu stron (Netflix i Entertainment Online Service LLC) do wywiązania się ze zobowiązań dotyczących działania usługi w Rosji.

Wcześniej rosyjscy użytkownicy złożyli pozew zbiorowy przeciwko Apple. Zwracają się do sądu o przejęcie kont i majątku firmy w celu zrekompensowania strat związanych z wyłączeniem Apple Pay, usuwaniem popularnych aplikacji z App Store i innymi działaniami restrykcyjnymi.

 

Dołącz do dyskusji: Rosyjscy użytkownicy pozywają Netflixa o przywrócenie dostępu

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lol
Oj widzę że zabolało przyjaciół Rosjan odcięcie od filmów zachodnich :)
odpowiedź
User
AS
A naruszenie granic Rosja też zapowiedziała z 30-dniowym uprzedzeniem? Bezwstyd
odpowiedź
User
Gibson
Mówiłem. Kacapów bardziej boli odcięcie od Netflixa i Instagrama niż od jedzenia.
odpowiedź