SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rośnie liczba reklam z przedstawicielami "pokolenia silver"

W 2020 roku osoby z "pokolenia silver" (powyżej 50. roku życia) występowały w co piątej reklamie telewizyjnej - wynika z analizy przeprowadzonej przez Biuro Reklamy TVP. Spada odsetek reklam pokazujących starsze osoby w stereotypowy sposób.

Article

W spotach z tego roku w 69 proc. reklam występował aktor, pozostałe filmy reklamowe są przede wszystkim animacjami lub planszami oraz filmami promocyjnymi bez udziału aktora. Dalsza analiza odnosi się wyłącznie do spotów z udziałem aktorów.

Z roku na rok rośnie liczba reklam w których występują aktorzy w wieku 50+. W bieżącym roku co piąta reklama (21 proc.), w której występują aktorzy korzysta z artystów w wieku 50+. Oznacza to dwukrotny wzrost na przestrzeni 3 lat.

Ciągle jednak najpopularniejsze w reklamie są dorosłe kobiety (76 proc.), nieco mniej dorośli mężczyźni (71 proc.). Osoby w wieku 50+ nadal występują w reklamie rzadziej niż młodzież i dzieci (21 proc. vs. 34 proc.).

Stereotypy w reklamach z 50+

Wraz ze wzrostem odsetka reklam w których obecny jest aktor 50+ zmniejsza się liczba reklam w których osoby starsze prezentowane są w sposób stereotypowy - wynika z analizy Biura Reklamy TVP

Najczęstszą przypisywaną rolą społeczną jest bycie dziadkiem lub babcią. Odsetek takich reklam spadł nieznacznie z 24 do 21 proc. Znacznie silniej zarysowuje się spadkowa tendencja prezentowania osób 50+ jako osób chorych. Jeszcze trzy lata temu takich reklam było 15 proc., w 2020 roku – 10 proc.

Zatem odsetek reklam traktujących osoby w wieku 50+ w sposób stereotypowy zmalał na przestrzeni trzech lat z 39 proc. do 31 proc.

W jakich reklamach zobaczymy osoby 50+

Osoby z "pokolenia silver" najczęściej pokazywane są w przekazach reklamowych fundacji i kampaniach społecznych. Często też występują w reklamach banków, firm ubezpieczeniowych, a także w reklamach propagujących  kulturę i rozrywkę. Sukcesywnie rośnie też odsetek osób w dojrzałym wieku występujących w reklamach telekomów.

- Kwestia obecności osób 50+ w reklamach nie jest wyłącznie zagadnieniem statystycznym, czy lokalnym. Z podobnym zagadnieniem borykały się  rozwinięte rynki reklamowe w tym m.in. USA czy Japonii. Osoby dojrzałe, starsze i seniorzy przez lata pojawiali się niezwykle rzadko w reklamie. W wielu kategoriach produktowych ukute było przekonanie, że seniorzy nie są w stanie skutecznie budować pozytywnego wizerunku, czy generować wzrosty sprzedaży. Od dwóch lat w Polsce widzimy większe zainteresowanie reklamodawców segmentem 50+, które ma bezpośrednie przełożenie na wzrost liczby reklam z ich udziałem. Jednocześnie wyraźnie rysuje się trend coraz ciekawszego ich zaangażowania w kampaniach reklamowych oraz odchodzenia od wykorzystywania ich w sposób stereotypowy -  komentuje Wojciech Kowalczyk z Biura Reklamy TVP, autor badania.

Badanie kreacji reklamowych prowadzone jest przez Biuro Reklamy TVP od 2017 roku. W ramach projektu przeanalizowano ponad 20 tys. filmów reklamowych (5 tys. kreacji rocznie) emitowanych we wszystkich stacjach telewizyjnych w Polsce. Badanie inspirowane jest autorskim projektem domu mediowego Wavemaker. Dostęp do filmów reklamowych oraz klasyfikacja sektorów: Nielsen.

Dołącz do dyskusji: Rośnie liczba reklam z przedstawicielami "pokolenia silver"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl