SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rośnie prędkość internetu w Polsce. W lutym liderami Inea i T-Mobile Polska

W lutym 2021 roku średnia prędkość pobierania danych przez użytkowników internetu stacjonarnego wzrosła o 6,6 proc. (do 75 Mb/s) - wynika z danych platformy Speedtest.pl. Z kolei łącza mobilne przyspieszyły o 8,3 procent (do 34,6 Mb/s). Najszybsze łącza stacjonarne oferuje Inea, zaś T-Mobile jest liderem wśród dostawców komórkowych.

Ranking za luty br. powstał na podstawie 4,2 mln pomiarów (w tym 0,9 mln w aplikacjach mobilnych). Dane te dotyczą użytkowników z Polski. Wynika z nich, że w lutym o 6.6. proc. (do 75 Mb/s) przyspieszył średnio internet stacjonarny, z kolei w wypadku łączy mobilnych zanotowano wzrost o 8.3 proc. (do 34,6 Mb/s).

Czytaj także: 5G przyspiesza na świecie, Polska wciąż daleko w tyle

Inea najszybsza w internecie stacjonarnym

W lutym 2021 r. dostęp do najszybszego internetu stacjonarnego oferowała Inea. Według pomiarów operator zapewniał średnią prędkość pobierania danych na poziomie 153,37 Mb/s. Na 2. miejscu znalazło się UPC z wynikiem 150,84 Mb/s, zaś podium zamyka T-Mobile Stacjonarny (137,04 Mb/s). Na uwagę zasługuje rosnąca popularność usługi stacjonarnego dostępu do internetu, którą świadczy T-Mobile i która po raz pierwszy została zakwalifikowana do rankingu w styczniu br.

Testy wykazały też, że Inea wśród polskich operatorów zapewnia najszybszy (176,82 Mb/s) dostęp do sieci z wykorzystaniem łączy światłowodowych i w tej kategorii nieznacznie wyprzedza Netię (176,12) oraz Orange (175,25 Mb/s).

Lutowy ranking FTTH powstał na podstawie ponad 426 tys. pomiarów, co stanowi 16,5 proc. wyników spośród wszystkich łączy domowych na terenie Polski. W lutym średnia prędkość łączy światłowodowych wyniosła 167,32 Mb/s, co przekłada się na wzrost o 2,3 proc. w odniesieniu do poprzedniego miesiąca.

Speedtest.pl udostępnia także mapę prezentującą operatorów z najszybszym internetem stacjonarnym w wybranych przez użytkownika regionach Polski.

Podium w mobile: T-Mobile, Orange i Play

Wśród operatorów mobilnych najszybszy internet w lutym br. oferował T-Mobile, średnia wartość w testach to 42,37 Mb/s. Drugą lokatę zdobył Orange (37,02 Mb/s), który wyprzedził Play (32,37 Mb/s).

Luty br. był trzecim miesiącem z rzędu, w którym zaobserwowano przyspieszenie w sieciach mobilnych wszystkich operatorów. Największy wzrost średniej prędkości pobierania danych widoczny był w sieciach T-Mobile (13,7 proc.) i Play (10,4 proc.).

Czytaj także: Nowy mechanizm monitorowania jakości internetu z certyfikatem UKE

 

Dołącz do dyskusji: Rośnie prędkość internetu w Polsce. W lutym liderami Inea i T-Mobile Polska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl