SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rośnie przepaść w dochodach między najbogatszymi a najbiedniejszymi Polakami

Średnia siła nabywcza w Polsce w ubiegłym roku roku to ponad 7 tys. euro na mieszkańca, czyli około połowa średniej europejskiej. W porównaniu do innych krajów europejskich, w Polsce szczególnie duży jest kontrast w zarobkach między najzamożniejszymi i najuboższymi obywatelami - pokazują badania instytutu GfK.

fot. Shutterstock.com Article

Średnia siła nabywcza w Polsce w 2018 roku wyniosła 7 228 euro na mieszkańca, co daje nam 29. lokatę w europejskim rankingu.

Rośnie przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi

Kontrast między biednymi a bogatymi jest w Polsce w porównaniu z innymi krajami Europy. Dochód rozporządzalny mieszkańców najuboższego z 380 polskich powiatów wyniósł mniej niż wynosi jedna trzecia dochodu mieszkańców najzamożniejszego powiatu.

Najwyższą pozycję wśród wszystkich powiatów w Polsce zajęła Warszawa, gdzie siła nabywcza była zdecydowanie najwyższa. Mieszkańcy powiatu stołecznego której mieszkańcy dysponowali siłą nabywczą o 87 proc. wyższą od średniej krajowej, wynoszącą niemal 95 proc. średniej europejskiej.

Średnia krajowa dla siły nabywczej wystąpiła w powiecie kępińskim i mińskim. Mieszkańcy najbiedniejszego powiatu (przysuskiego) dysponowali siłą nabywczą wynoszącą mniej niż 60 proc. średniej dla Polski.

- Należy podkreślić stale rosnącą różnicę pomiędzy regionami o największej i najmniejszej sile nabywczej w Polsce - twierdzą autorzy badania.

W około 24 z 380 polskich powiatów siła nabywcza była co najmniej o 20 proc. wyższa od średniej krajowej. Z kolei w około 131 powiatach co najmniej o 20 proc. niższa. Dla porównania, w roku 2017 wyższa siła nabywcza wystąpiła w 22 powiatach, niższa – w 119.

- Dysproporcje w zamożności przełożyły się na zróżnicowanie w potencjale nabywczym w handlu detalicznym. Dużą rolę odegrały również koszty życia w poszczególnych klasach wielkości miejscowości oraz styl życia, który bezpośrednio przełożył się na wydatki mieszkańców na poszczególne kategorie zakupowe. Dane o sile nabywczej na kategorie zakupowe ujawniły znaczące różnice w regionalnej dystrybucji potencjału zakupowego - komentuje Agnieszka Szlaska-Bąk, client business partner w GfK.

Badanie GfK Purchasing Power Europe 2018 dostępne jest dla 42 krajów europejskich, ze szczegółowymi danymi na temat regionów, do poziomu gmin i kodów pocztowych, wraz z idealnie dopasowanymi danymi dotyczącymi mieszkańców i gospodarstw domowych oraz mapami cyfrowymi. Badanie opiera się na nominalnym dochodzie rozporządzalnym, podane wartości nie uwzględniają zatem inflacji. Badanie opiera się na danych statystycznych dotyczących wysokości dochodów, podatków i świadczeń społecznych oraz na prognozach instytucji finansowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rośnie przepaść w dochodach między najbogatszymi a najbiedniejszymi Polakami

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
klasa srednia
Klasa srednia zanika. Jeszcze troche i beda zamieszki gorsze,niz we Francji.
16 9
odpowiedź
User
rollo
Klasa srednia zanika. Jeszcze troche i beda zamieszki gorsze,niz we Francji.

Ależ skąd, Polacy to mentalność chłopów pańszczyźnianych, podobnie jak w Rosji, wytrzymają jeszcze dużo.
16 8
odpowiedź
User
dre
słaby merytorycznie artykuł - za mało danych! Gdzie podana średnia europejska, gdzie inne dane?
12 8
odpowiedź
User
Russ
Pracuje w fabrykach, skończyłem liceum i mam maturę. Płaca w fabrykach za dość ciężką i nieprzyjemną pracę to 1300 - 2000 zł na ręke, zazwyczaj koło 1800. Wściekłość mnie ogarnia jak w telewizji mówią o średniej 5000 zł to absurd i kłamstwo. A ceny coraz wyższe.
10 8
odpowiedź
User
zetti
Klasa srednia zanika. Jeszcze troche i beda zamieszki gorsze,niz we Francji.

Nie moze zanikac cos co nie istnialo. W Polsce sa glownie ASPIRUJACY do klasy sredniej. Klasa srednia wiaze sie ze spokojem finansowym (zabezpieczenie gromadzone przez wiele pokolen), pewnym stylem bycia oraz z kindersztuba. Polacy zarabiajacy nawet 4-7tys netto nie spelniaja zadnego z tych kryterow. Zwykle sa kredytowymi niewolnikami, o prostackim jezyku i takim wychowaniu oraz zachowaniu. W prostej linii wywodza sie z chlopow i robotnikow. Mamy ledwie jakies promile Polakow, ktory realnie naleza do klasy sredniej. Sladowe ilosci.
8 9
odpowiedź