SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rośnie Wskaźnik Optymizmu Konsumentów

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował w październiku niewielki wzrost, o 1,52 pkt., do poziomu 82,75 pkt. Analiza rok do roku pokazuje dużą poprawę w nastrojach Polaków.

Rośnie Wskaźnik Optymizmu Konsumentów

"Początek jesieni przyniósł poprawę nastrojów konsumenckich. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował niewielki wzrost (o 1,52 pkt.) do poziomu 82,75 pkt. Pomimo niewielkiego tylko wzrostu (miesiąc do miesiąca) Wskaźnika Optymizmu Konsumentów, analiza rok do roku pokazuje dużą poprawę w nastrojach Polaków. W październiku ubiegłego roku WOK zatrzymał się na poziome 72 pkt. - aż 10 pkt. mniej niż obecnie" - napisano w komunikacie Ipsos przesłanym w poniedziałek do portalu Wirtualnemedia.pl.

Autorzy badania zaznaczają, że dane Ipsos są zbieżne z informacjami GUS na temat wskaźnika syntetycznego koniunktury - w październiku był on wyższy zarówno w analizie miesiąc do miesiąca jak i rok do roku.

"W ostatnim pomiarze poprawie uległy wszystkie składowe Wskaźnika Optymizmu Konsumentów, za wyjątkiem Wskaźnika Skłonności do Zakupów. W stosunku do poprzedniego miesiąca najbardziej poprawiła się ocena Klimatu Gospodarczego, uzyskując wynik 71,79 pkt. (wzrost o 6,35 pkt.)" - napisano.

"Co piąty Polak (20 proc.) uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku (we wrześniu - 16 proc.), jednak 66 proc. respondentów twierdzi, że sprawy Polski zmierzają w złym kierunku (we wrześniu takiego zdania było 72 proc. respondentów)" - dodano.

Z badania wynika, że spadła nieco skłonność Polaków do zakupów.

"Skłonność do Zakupów, w stosunku do poprzedniego miesiąca, uległa niewielkiemu obniżeniu (spadek o -1,71 pkt.), uzyskując wynik 90,05 pkt. Zwiększył się nieco się odsetek Polaków uważających, że obecnie jest dobry moment na kupowanie dóbr trwałego użytku (z 14 proc. we wrześniu do 15 proc. w październiku), jak i twierdzących, że w obecnej sytuacji nie warto odkładać pieniędzy (z 27 proc. we wrześniu do 31 proc. w październiku)" - głosi komunikat Ipsos.

Zgodnie z komunikatem mniej badanych jest zdania, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy uległa pogorszeniu.

"We wrześniu takiego zdania był prawie co drugi z nas (49 proc.), podczas gdy w październiku odsetek wyniósł 42 proc." - napisano.

"Myśląc o przyszłości, nieco mniej Polaków przewiduje polepszenie sytuacji materialnej domu w ciągu najbliższych 12 miesięcy - we wrześniu takiej poprawy spodziewało się 17 proc. Polaków, podczas gdy w październiku 16 proc." - dodano.

 

 

wrzesień 2013

październik 2013

zmiana

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów

81.23 pkt

82.75 pkt

1,52 pkt

Klimat Gospodarczy

65.44 pkt

71.79 pkt

6,35 pkt

Skłonność do Zakupów

91.76 pkt

90.05 pkt

-1,71 pkt

Wskaźnik Bieżący

69.51 pkt

72.14 pkt

2,63 pkt

Wskaźnik Oczekiwań

87.19 pkt

88.16 pkt

0,97 pkt

 

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 17 - 24 października 2013 roku na reprezentatywnej losowokwotowej próbie 1005 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rośnie Wskaźnik Optymizmu Konsumentów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl