SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rostowski: Liczę na dobrą współpracę z Markiem Belką i NBP

Liczę na dobrą współpracę z Markiem Belką oraz Narodowym Bankiem Polskim (NBP), wynika z czwartkowej wypowiedzi ministra finansów, Jacka Rostowskiego. Szef resortu finansów liczy także na szybką ugodę w sprawie elastycznej linii kredytowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym o elastyczną linię kredytową (FCL).

"Liczę na dobrą współpracę, taka jak powinna być na zasadzie ustawy o NBP i Konstytucji czyli, że bank centralny współpracuje z rządem w kwestii polityki gospodarczej, o ile to nie kłóci się z osiągnięciem zasadniczego celu jakim jest osiągnięcie stabilnej wartości złotego. I jestem pewien, że taka współpraca będzie i nie będzie to ograniczało niezależności NBP" - powiedział dziennikarzom w kuluarach Sejmu Rostowski.

Minister finansów potwierdził także, że rząd jest nadal zainteresowany przedłużeniem umowny z MFW o elastyczną linię kredytową, a której od początku przeciwny jest zarząd NBP.

"Myślę, że teraz to będzie łatwiejsze" - wyjaśnił minister finansów.

Wcześniej Sejm wybrał w czwartek Marka Belkę na nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Za jego wyborem głosowało 253 posłów, przeciw było 184, nikt się nie wstrzymał.

Kandydaturę Belki zgłosił w końcu maja pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Wkrótce potem Belka zrezygnował ze stanowiska dyrektora Departamentu Europejskiego MFW. Jego kandydatura, a raczej jej zgłoszenie w przeddzień wyborów prezydenckich wzbudziła sporo kontrowersji w Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD), ale ostatecznie Lewica poparła Belkę. Natomiast Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oraz w Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) od początku było przeciwne wyborowi nowego prezesa NBP z rekomendacji osoby pełniącej obowiązki głowy państwa, a nie Prezydenta z demokratycznym mandatem całego społeczeństwa. W czasie debaty sejmowej oba kluby oficjalnie opowiedziały się przeciw kandydaturze Marka Belki, a szczególnego znaczenia nabiera fakt, że w imieniu klubu PSL występował wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak.

Zgodnie z art. 9. ustawy o NBP prezes banku centralnego jest powoływany i powoływany przez Sejm na wniosek Prezydenta. Jego kadencja wynosi 6 lat, ale ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rostowski: Liczę na dobrą współpracę z Markiem Belką i NBP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl