SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rostowski: Rząd przygotuje plan ewentualnego stopniowego podnoszenia podatków

Chociaż podwyżka podatków w 2010 roku nie jest jeszcze przesądzona, rząd przygotuje plan ich stopniowego podnoszenia, gdyby miało się ono okazać niezbędne dla poprawy stanu finansów publicznych, poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

"Nie mogę powiedzieć, że podwyżki podatków są na pewno potrzebne i już przesądzone. Mogę powiedzieć, że Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe są ostatnimi siłami politycznymi w Polsce, które chciałyby zwiększać podatki. Cała nasza filozofia polityczna się temu sprzeciwia" - powiedział Rostowski.

Podkreślił jednak, że bezpieczeństwo finansowe Polski wymaga określenia ścieżki wyjścia z nadmiernego zadłużenia państwa, które nam grozi.

"Wymaga przygotowania planu awaryjnego na wypadek, gdyby kryzys w gospodarce światowej tak się przedłużał, że skutkowałby dłuższą stagnacją gospodarki polskiej. Ten plan awaryjny powinien zakreślać ścieżkę stałego wzrostu dochodów z równoczesnym programem systematycznych zmian znacząco zmniejszających wydatki publiczne" - argumentował minister.

Według niego, najlepiej byłoby, gdyby taki plan awaryjny został przegłosowany już teraz, żeby zapewnić bezpieczeństwo finansów publicznych w średnim okresie.

"Z założeniem, że jeżeli okaże się, że wzrost gospodarczy jest szybszy, lub jeśli dzięki systemowym zmianom w wydatkach państwa uda się znacząco oszczędzić, to w przyszłości będzie można zrezygnować z pewnej części lub całości ewentualnych podwyżek podatków" - powiedział Rostowski.

Kilka dni temu premier Donald Tusk zapowiedział konsultacje w sprawie zmian w podatkach, możliwych w 2010 roku, z prezydentem i opozycją parlamentarną. Spotkanie premiera z prezydentem w tej sprawie planowane jest w czwartek w południe.

Premier przyznawał, że istnieje kilka sposobów na zwiększenie dochodów budżetu dzięki zmianom podatkowym, ale ze względu na ich dotkliwość niezbędne będzie podstawowe porozumienie w tych kwestiach. Tusk zapewniał, że w tym roku nie będzie żadnych zmian w podatkach, a przyszłoroczne zmiany byłyby zależne od sytuacji budżetu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rostowski: Rząd przygotuje plan ewentualnego stopniowego podnoszenia podatków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl